catrw catrw
310
BLOG

Kompromis wigilijny Wielkiej Brytanii i UE

catrw catrw Brexit Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Kompromis wigilijny Wielkiej Brytanii i UE

Połowy ryb były ostatnią przeszkodą w umowie między UE a Wielką Brytanią po Brexicie. Strony doszły do ​​kompromisu.

Każdy kompromis to straty moralne ale dobry polityk potrafi je minimalizować.

Ponoć początkowo rozmowy były aptekarskie, negocjatorzy do ostatniej chwili toczyli spór co do dokładnej liczby każdego gatunku ryb jaki łodzie UE będą mogły łowić na wodach Wielkiej Brytanii….

Znając mechanizmy negocjacji brytyjskich, często przeciwnika wciąga się w szczegóły, żeby odwrócić jego uwagę na innej ważniejszej płaszczyźnie negocjacyjnej. Prawdopodobnie tym razem było tak samo…

Według osób zaznajomionych z tą sprawą Johnson zgodził się, że udział bloku w połowach na wodach Wielkiej Brytanii powinien spaść o 25% w okresie pięciu i pół roku. Wielka Brytania początkowo dążyła do redukcji o 80% w ciągu zaledwie trzech lat, ale w ostatnich dniach zaproponowała redukcję o 30%. Blok UE nie zgodził się na zmniejszenie o ponad 25% wartości złowionych ryb, twierdząc, że nawet to było trudne do zaakceptowania przez kraje takie jak Francja i Dania, twierdzą urzędnicy znający dyskusje. Byłoby to wprowadzane stopniowo w ciągu pięciu i pół roku. Wielka Brytania wcześniej oferowała trzy lata, podczas gdy UE naciskała na 10.

 UE chce również móc nakładać cła na Wielką Brytanię, jeśli po okresie przejściowym dla rybołówstwa rząd ograniczy dostęp do jej wód. W swojej najnowszej propozycji kompromisowej Wielka Brytania oświadczyła, że ​​zaakceptuje cła na rybołówstwo, ale nie na innych obszarach, takich jak energia, zgodnie z wymaganiami bloku. W ciągu 5,5 roku UE będzie łowić o 25% mniej ryb.

 Ryby były ostatnią przeszkodą, ale łączna kwota poławianych ryb wynosi zaledwie 650 milionów euro (790 milionów dolarów) rocznie. To drobna suma przy interesach Wielkiej Brytanii i UE, 512 miliardów euro towarów jest corocznie przedmiotem handlu między Wielką Brytanią a UE.

Obok ryb, kolejnym punktem spornym podczas negocjacji w sprawie przyszłych stosunków było żądanie UE dotyczące gwarancji uczciwej konkurencji dla swoich przedsiębiorstw. Projekt porozumienia zawiera nowy mechanizm arbitrażowy mający na celu zapewnienie równych szans obu stronom, z uwzględnieniem sankcji w postaci taryf, jeśli jedna ze stron poważnie podważy przepisy drugiej strony w takich obszarach, jak ochrona środowiska. Rozumiem przez to, że Wielka Brytania nie będzie zdana na łaskę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Umowa handlowa złagodzi ekonomiczne krawędzie Brexitu, ale handel między obiema stronami nadal będzie cierpieć z powodu ogromnej liczby nowych dokumentów i kontroli granicznych ….

Umowa obejmuje również bezcłową produkcję samochodów elektrycznych. Wydaje się, że ten element przynosi największe korzyści Wielkiej Brytanii, ponieważ umowa zezwala na przywóz części spoza UE. W ostatecznym rozrachunku wszystkie transakcje handlowe są ustawieniami korzystnymi dla wszystkich.

To porozumienie w pewnym sensie jest otwarte, są tam postanowienia które mogą być jeszcze negocjowane przez kolejne lata ale zasady WTO są tam zachowane.

O tym, że umowa jest „uczciwa” świadczy fakt, że nikt nie jest z niej zadowolony. I tak Hiszpania nie dostała Gibraltaru, Francja i Dania nie utrzymały limitów połowów….....

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka