To i owo
Przez poznanie do poznania...
32 obserwujących
850 notek
475k odsłon
  237   0

Sąd Najwyższy USA broni amerykańskiej racji stanu

Sąd Najwyższy USA broni amerykańskiej racji stanu

SCOTUS orzekł jednogłośnie, że tysiące osób mieszkających w USA ze względów humanitarnych nie kwalifikuje się do ubiegania się o status stałych rezydentów. Sędzia Elena Kagan napisała w uzasadnieniu wyroku, że federalne prawo imigracyjne zabrania osobom, które wjechały do USA nielegalnie i mają teraz status tymczasowej ochrony, ubiegania się o „zielone karty”, aby pozostać w kraju na stałe.

 Orzeczenie dotyczy osób pochodzących z krajów spustoszonych wojną lub katastrofą.


400 000 osób z 12 krajów posiada status TPS. Nielegalni z tymczasowym statusem chronionym nie mogą dostać zielonych kart.

Ten werdykt to wielka klęska postępowców z Partii Demokratycznej.

Z powodu nieprzemyślanej polityki migracyjnej postępowców i Joe Bidena jest zalew południowej granicy USA.

W Kongresie istnieje projekt ustawy, który ma na celu „ulepszenie” prawa, które zostało przytoczone w orzeczeniu ale w Senacie to nie przejdzie.

 Sprawa wniesiona do SCOTUS dotyczyła pary z Salwadoru, która przebywała w USA od lat 90. XX wieku, dotyczyła tego, czy osoby, które wjechały do ​​kraju nielegalnie i otrzymały ochronę humanitarną, były kiedykolwiek „wpuszczane” do Stanów Zjednoczonych zgodnie z prawem imigracyjnym.

Sędzia Elena Kagan napisał, że nie. „Program TPS nadaje cudzoziemcom status nieimigracyjny, ale ich nie przyznaje. Tak więc przyznanie TPS nie powoduje, że bezprawny uczestnik… kwalifikuje się do otrzymania zielonej karty – napisała.

[…] Prezydent Joe Biden powiedział, że popiera zmianę prawa. Ale jego administracja, podobnie jak administracja Trumpa, argumentowała, że ​​obecne prawo imigracyjne nie pozwala osobom, które nielegalnie wjechały do ​​kraju, ubiegać się o stały pobyt. Z drugiej strony były grupy imigrantów, które argumentowały, że wiele osób, które przybyły do ​​USA z powodów humanitarnych, mieszka w kraju od wielu lat, rodziło obywateli amerykańskich i zapuszczało korzenie w USA. 

Izba Reprezentantów uchwaliła już przepisy, które umożliwiłyby odbiorcom TPS nabycie obywatelstwa USA, zauważył Kagan. Projekt ma jednak niepewne perspektywy w Senacie.

Proces legislacyjny nie jest zakończony.

 Sądy federalne w całym kraju doszły do ​​sprzecznych decyzji, czy przyznanie statusu TPS samo w sobie wystarczy, aby umożliwić imigrantowi uzyskanie stałego pobytu. Były prezydent Donald Trump próbował anulować program dla wielu imigrantów.

W 2001 roku Stany Zjednoczone zapewniły salwadorskim migrantom ochronę prawną, aby mogli pozostać w USA po serii trzęsień ziemi w ich ojczystym kraju. Podobnie chronieni są ludzie z 11 innych krajów. Są to: Haiti, Honduras, Birma, Nepal, Nikaragua, Somalia, Sudan Południowy, Sudan, Syria, Wenezuela i Jemen. Poniedziałkowa decyzja nie dotyczy imigrantów z TPS, którzy początkowo legalnie wjechali do USA, a następnie przekroczyli termin ważności wizy, zauważył Kagan. Ponieważ ci ludzie zostali legalnie wpuszczeni do kraju, a później otrzymali ochronę humanitarną, mogą starać się zostać stałymi mieszkańcami (dotyczy to także Polaków).

Również w poniedziałek SCOTUS:

— Odmówił wysłuchania sprzeciwu wobec wymogu, aby tylko mężczyźni zapisywali się do poboru po ukończeniu 18. roku życia.

— Zgodził się wysłuchać sprawy, w której administracja Bidena chce wstrzymać proces sądowy dotyczący inwigilacji muzułmanów przez FBI w Kalifornii, ponieważ może to ujawnić „tajemnice państwowe”.

— Odrzucił apelację kwestionującą uprawnienia Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków do regulowania papierosów elektronicznych.

Na uwagę zasługuje fakt, że sędziowie nominowani przez prezydentów Demokratów nie ulegli naciskom goszystowskiej prasy i postępowcom z Partii Demokratycznej. Elena Kagan była nominowana do SCOTUS przez prezydenta Baracka Obamę.


...

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka