To i owo
Przez poznanie do poznania...
42 obserwujących
1092 notki
708k odsłon
  169   0

ChRL testuję obronę przeciwlotniczą Tajwanu

ChRL testuję obronę przeciwlotniczą Tajwanu

Drugi dzień z rzędu Tajwan odnotował rekordową liczbę najazdów samolotów bojowych ChRL do strefy identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ) – poinformowało w sobotę wieczorem Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu.

Podkreślam, że najazd nie jest wtargnięciem.

W sobotę 2 X 2021 r. do ADIZ wtargnęło łącznie 39 chińskich samolotów wojskowych, o jeden więcej niż 38 samolotów, które namierzono w piątek 1 X.

image
https://edition.cnn.com/2021/10/02/asia/china-warplanes-taiwan-air-defense-intl-hnk/index.htmlNajazd w sobotę miały miejsce w dwóch partiach. 20 samolotów w ciągu dnia i 19 samolotów w nocy, podało ministerstwo w dwóch oświadczeniach.

 Zostały one wykonane przez 26 myśliwców J-16, 10 myśliwców Su-30, dwa samoloty ostrzegania przeciw okrętom podwodnym Y-8 i jeden samolot wczesnego ostrzegania i kontroli KJ-500.

 Ministerstwo dodało, że w odpowiedzi tajwańskie siły powietrzne namierzyły samoloty ChRL, wydały ostrzeżenia radiowe i aktywowały systemy rakiet przeciwlotniczych.

Mapy dostarczone przez Ministerstwo Obrony Tajwanu pokazały, że wszystkie chińskie loty w sobotę odbywały się w południowo-zachodniej części ADIZ. Najazdy nie naruszyły przestrzeni powietrznej Tajwanu, która rozciąga się na 12 mil morskich od jego wybrzeża. Amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa definiuje ADIZ jako „wyznaczony obszar przestrzeni powietrznej nad lądem lub wodą, w obrębie którego kraj wymaga natychmiastowej i pozytywnej identyfikacji, lokalizacji i kontroli ruchu lotniczego statków powietrznych w interesie bezpieczeństwa narodowego kraju”.

Przed ostatnimi dwoma dniami poprzedni jednodniowy rekord lotów Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA) do tajwańskiego ADIZ był w czerwcu, kiedy wleciało 28 chińskich samolotów wojskowych.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1143256,manifestacja-zbrojna-chrl-nad-ciesnina-tajwanska


Najazd w piątek miały miejsce, gdy Pekin świętował 72 rocznicę proklamowania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku.

Już w przeszłości analitycy stwierdzili, że loty PLA prawdopodobnie służą ChRL do kilku celów, zarówno demonstrując siłę PLA krajowym odbiorcom, jak i dają chińskiemu wywiadowi wojskowemu informacje przydatne w potencjalnym konflikcie z Tajwanem.

 W obliczu rosnącej aktywności wojskowej ChRL Tajwan planuje wydać 1,4 miliarda dolarów na nowe myśliwce.

 Derek Grossman, starszy analityk obrony w think tanku RAND Corporation nie uważa, że ​​walka jest nieuchronna. „Nie sądzę, aby prawdopodobieństwo chińskiego ataku lub inwazji na Tajwan było wysokie lub nawet średnie” – powiedział CNN. „PLA wciąż ma wiele słabych punktów, zwłaszcza w obliczu niemal pewnej interwencji Stanów Zjednoczonych z prawdopodobnym wsparciem Japonii i Australii” – dodał. „Chiny rozumieją poważne wady nieudanego ataku lub inwazji na Tajwan i prawdopodobnie nadal będą czekać na swój czas”.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka