To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1098 notek
719k odsłon
  116   1

Różne działania banków centralnych na inflację

Różne działania banków centralnych na inflację

Bank Anglii jako pierwszy z największych banków centralnych na świecie podniósł swoją referencyjną stopę procentową od początku pandemii, podczas gdy Europejski Bank Centralny powiedział, że wycofa program awaryjnego skupu obligacji, jednocześnie zwiększając inne środki stymulujące, aby utrzymać ożywienie w strefie euro (19 różnych ożywień) na dobrej drodze.

Ku zaskoczeniu, BOE podwyższa stopę z 0,15 punktu procentowego do 0,25 procenta.

W środę urzędnicy FED przedstawili plany przyspieszenia wycofywania stymulacji i zasygnalizowali, że spodziewają się trzykrotnej podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku, co jest głównym zwrotem polityki, który odzwierciedla zwiększone obawy o możliwość utrzymania się wysokiej inflacji. Zmiany te pokazują, jak plany banków centralnych dotyczące stopniowego wycofywania się z polityki stymulacji o wartości wielu bilionów dolarów i dążenia do wyższych stóp procentowych rozwijają się w różnym tempie w dużych gospodarkach świata, które zmagają się z niepełnym ożywieniem w tym samym czasie, gdy rośnie presja inflacyjna.

„Nie sądzę, aby coś, co dzieje się w FED miało się wydarzyć w strefie euro”- powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji prasowej w czwartek.

Powiedziała, że ​​​​gospodarki USA, Wielkiej Brytanii i strefy euro znajdują się w różnych fazach cyklu gospodarczego i otrzymały różne poziomy wsparcia rządowego podczas pandemii.


Oficjalnie oczekiwana niska inflacja na lata 2023 i 2024 pozwala EBC uzasadnić swoje zobowiązanie do utrzymania niektórych zakupów aktywów przynajmniej do 2024 r., nawet jeśli będą one przeprowadzane w wolniejszym tempie.

W rzeczywistości spłaty kapitału z zapadających papierów wartościowych zakupionych w ramach programu wyjątkowego, który ma zostać przerwany, będą reinwestowane co najmniej do końca 2024 r.

Horyzont reinwestycji został zatem wydłużony, ponieważ przed spotkaniem przypadał do 2023 r.

Zakupy aktywów netto w ramach głównego programu APP będą utrzymywane tak długo, jak to konieczne, w miesięcznym tempie 20 miliardów euro po tymczasowym wzroście, bez z góry określonego horyzontu.

 Każdy wzrost stóp procentowych jest zatem odraczany w nieokreślonym horyzoncie czasowym, ponieważ EBC zobowiązał się do wycofania się z APP na krótko przed rozpoczęciem podnoszenia podstawowych stóp procentowych. Stopa depozytu w banku centralnym jest więc utrzymywana na poziomie -0,5%, nawet jeśli inflacja w całej strefie euro wzrosła do 4,9%!

Oficjalne prognozy inflacji dostarczyły więc Radzie Prezesów EBC narracji pozwalającej na prowadzenie bardzo akomodacyjnej polityki pieniężnej, utrzymanie części zakupów obligacji państwowych w celu kompresji stóp długoterminowych i próby zapewnienia wypłacalności nadmiernie zadłużonym krajom. Ta niejawna dominacja fiskalna będzie zatem trwała. Stąd poszukiwanie nowych podatków o których wspomniał Premier Mateusz Morawiecki?

 Nawet jeśli EBC musi unikać oficjalnego przyznania się do tego ze względu na swój mandat, zmniejszenie spreadów jest ukrytym celem polityki.

EBC poinformował, że w przypadku ponownego rozdrobnienia rynku reinwestycje mogą być elastycznie dostosowywane w różnych krajach. EBC musi uniknąć nowego kryzysu zadłużenia państwowego w strefie euro, który ma dramatyczne konsekwencje dla stabilności finansowej.

Czy to się uda?

Teraz jest wysoce prawdopodobne, że nadmierna inflacja będzie znacznie mniej przejściowa niż oficjalnie oczekiwano. Jednocześnie narastają bańki cenowe na aktywach, szczególnie na rynku nieruchomości. Władze monetarne szybko znajdą się pod presją. EBC znów kupił czas, ale do kiedy?

Wszystkie banki centralne twierdzą, że „uważnie monitorują sytuację i podejmują odpowiednie działania”, ale to zawsze tylko informacja....

W praktyce robią to, co chcą i usprawiedliwiają się, dlaczego to zrobili.

FED zobowiązał się do rozszerzenia swojego bilansu do 2022 r.

 EBC zapowiada brak podwyżek w 2022 r., FED odnotowuje 3 podwyżki, BOE podwyższa stopy.

A budownictwo mieszkaniowe podskoczyło o 11,8%, czyżby pompowanie?

……………………………………….

Kilka uwag dotyczących działań EBC

W 2022 roku euro będzie miało poważne kłopoty. Nawet symboliczne podwyżki stóp w USA i Wielkiej Brytanii spowodują spadek kursu euro i pogorszą CPI w strefie euro. Kiedy osiągnie 10% w Niemczech, zgoda polityczna pęknie. Wtedy to tylko kwestia czasu, kiedy rentowności krajów peryferyjnych zaczną się odwracać, niezależnie od działań EBC.

Ludzie myślą, że bankom centralnym zależy tylko na wspieraniu giełdy. Mogło to być prawdą w przeszłości, ale teraz ich główną misją jest finansowanie rządów i zapobieganie ich niewypłacalności. Bo jeśli tego nie zrobią, wszystko się zawali.

Jak to wpłynie na politykę? Przepraszam, że rozważam trochę talmudycznie...

Banki centralne lubią udawać, że będą podnosić ceny, ale z czasem zwlekają tak długo, że znajdują wymówkę, by tego nie robić. Możliwe wymówki: recesja, spadek na giełdzie, kolejna pandemia, globalne ocieplenie, globalne ochłodzenie lub inna katastrofa.

Wszystko zależy od tego, jak rozegra się inflacja. Jeśli podniesiesz za wysoko stopy, dostaniesz recesję. Jeśli nie podniesiesz, otrzymasz hiperinflację.

 Do tego dochodzą zawsze pobożne życzenia opozycji.

Era masowych bankructw się skończyła, zbyt duży żeby upaść psuje zdrową ekonomię. 

Niewypłacalność i skupowanie przez banki centralne większości ich zadłużenia i ich spłatę tworzy nierzeczywistą rzeczywistość.

Szkoda, że nie ma już żadnych wewnętrznych, innych niż FED, EBC et consortes środków generowania popytu na wartościowe aktywa.....

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka