To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1136 notek
752k odsłony
  1556   3

Nowy rząd Włoch chce współpracować z PiS-em?

Nowy rząd Włoch chce współpracować z PiS-em?

https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-07-26/italy-s-right-has-an-orban-style-super-majority-within-reach?sref=Fbhig0fX


Rezygnacja premiera Mario Draghiego wywołała we wrześniu wybory krajowe we Włoszech.

Zapowiada się radykalna prawicowa zmiana. Politycy UE są zaniepokojeni.

Bloomberg donosi, że włoska prawica ma większość w stylu Orbana w zasięgu ręki.

W Berlinie się mówi, że Budapeszt będzie w Rzymie.

Sojusz kierowany przez skrajnie prawicowych Braci Włoch Giorgii Meloni, do którego należą Liga Matteo Salviniego i Forza Italia Silvio Berlusconiego, ma szerokie prowadzenie w sondażach przed wyborami powszechnymi 25 września.

Jeśli inne siły zostaną podzielone, może to doprowadzić do prawie dwóch trzecich większości w obu izbach parlamentu, wynika z analizy przeprowadzonej przez Youtrend/CattaneoZanetto & Co.

Ten wynik może dać większości dwóch trzecich.

Osiągnięcie znacznej większości wystarczającej do zmiany konstytucji byłoby bezprecedensowe w najnowszej historii Włoch i mogłoby mieć głęboki wpływ na system polityczny tego kraju i UE.

Wszyscy trzej liderzy prawicowego sojuszu wzywali w przeszłości do bezpośredniego wyboru prezydenta przez włoskich wyborców, a nie przez prawodawców i przedstawicieli regionalnych, jak ma to miejsce obecnie.

 Wymagałoby to zmiany konstytucji. Blok prawicowy może zdobyć aż 271 mandatów na 400 w izbie niższej i 131 na 200 w Senacie. Tak jest w scenariuszu, w którym centrolewicowa Partia Demokratyczna nie sprzymierza się z populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd ani grupami takimi jak Italy Alive Matteo Renziego.

Ten scenariusz nie uwzględnia sześciu senatorów mianowanych dożywotnio.

 Matematyka z superwiększością jest bliska:

Izba Deputowanych 271/400 = 67,75 procent

Senat 131 / 200 = 65,55 procent

Te liczby są na tyle bliskie, że zdecydwana większość jest bardzo prawdopodobna.

 Sondaże sugerują, że partia Bracia Włoch ma duże szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych zaplanowanych na koniec września, a jej liderka Giorgia Meloni jest bliska zostania pierwszym prawicowym premierem - kobietą we Włoszech.

 Oczekuje się, że połączony front prawicowy zdobędzie około 45 procent głosów – wystarczy, aby zapewnić sobie wygodną większość miejsc w parlamencie.

Meloni chce również, aby UE przestała ingerować w „suwerenność narodów” i stanęła po stronie Polski i Węgier w ich trwającym sporze z Brukselą o ich demokratyczne odstępstwo. Salvini od dawna narzekał na „brukselskich biurokratów”, podczas gdy Berlusconi zaszokował Parlament Europejski, kiedy w środku sesji plenarnej zasugerował, że jego przyszły prezydent, Martin Schulz, nadaje się do roli filmowej strażnika nazistowskiego obozu śmierci. Forza Italia obiecała podnieść emerytury, podczas gdy Liga obiecała program wcześniejszych emerytur i szeroką amnestię podatkową. 

Nadchodzący rząd z super większością mógłby zmienić konstytucję. Może to również oznaczać zmianę w sposobie wyboru prezydenta lub nawet opuszczenie strefy euro. 


Lubię to! Skomentuj36 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka