To i owo
Przez poznanie do poznania...
46 obserwujących
1217 notek
810k odsłon
  1171   3

Walki o Chersoń jak „odwrócone” walki o Donbas?

Walki o Chersoń jak „odwrócone” walki o Donbas?

Pierwotnie był inny ukraiński scenariusz dotyczący walk o Chersoń. Uderzenie ukraińskie miało przełamać pozycje Rosjan i zepchnąć ich do Dniepru. Widocznym celem ofensywy Ukrainy na wschód od Chersonia było i jest otoczenie i rozgromienie Rosjan. Trochę, miało to przypominać Dunkierkę?

Ale często pierwotny scenariusz ulega zmianie i walczy się tak jak przeciwnik pozwoli…

W związku z tym, że na innych odcinkach frontu pojawiły się większe możliwości przy niższych kosztach, zmieniono strategię walki o Chersoń.

Sztab Ukraiński potrafi stosować dojrzałą i skuteczną ekonomikę pola walki.

Aktualnie walka o Chersoń przypomina trochę działania Rosyjskiej Armii w Donbasie za Dwornikowa.

Generał Aleksandr Władimirowicz Dwornikow w Donbasie wybrał najbardziej optymalny scenariusz dla Rosjan oparty na zdecydowanej przewadze artyleryjskiej. Nawała ogniowa realizowana przez 24 godziny na dobę wypchała Ukraińców z Donbasu.

Pozornie wydaje się, że Ukraińska Armia nadal osiąga niewielkie, oportunistyczne zyski w rejonie działań Chersonia. Jednak większość sił rosyjskich znajduje się na lewym lub północnym brzegu Dniepru i jest uzależniona od zaopatrzenia tratwami pontonowymi po zniszczeniu wszystkich mostów na rzece.


Wyraźnie widać, że generała Wałerij Fedorowycz Załużny potrafi gdy trzeba prowadzić „tanie” operacje, które zmuszają Rosjan do zużywania paliwa i amunicji, których im brakuje.

Co ułatwia Ukraińcom działania na innych frontach.

Siły rosyjskie są uwięzione między nacierającymi Ukraińcami, a Dnieprem, bez możliwości odwrotu lub ograniczonymi możliwościami….

 Ukraińskie siły zlikwidowały „większość” mostów na rzece Dniepr, używając dostarczonych przez USA systemów rakietowych wysokiej mobilności.

Zaopatrywanie tych wojsk podnosi koszty całej wojny prowadzonej przez Rosjan.

Odparcie kontrofensywy raczej Rosjanom się nie uda, ich armia na południu prędzej czy później zostanie rozbita.

Bez walk o Chersoń nie byłoby ukraińskiej ofensywy na wschodzie, w obwodzie charkowskim i Donbasie…...

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka