Jak duże są ukraińskie zasoby metali ziem rzadkich

Odpowiedź zależy od tego, kogo zapytasz i od terminologii górniczej.
Te sprawdzone zasoby nie są wyjątkowo rozległe.
Jak wynika z "Podsumowania surowców mineralnych" United States Geological Survey, uważane za autorytatywne źródło. W 2024 r. udział Ukrainy w światowej produkcji tych minerałów nie przekroczył 1%. Jeśli chodzi o rezerwy, tylko tytan i uran oraz potencjalnie grafit są znaczące, ale wciąż niewielkie. Oczywiście nie jest zaskakujące, że ukraiński sektor wydobywczy mógł się skurczyć z powodu wojny. Rosja zaanektowała Krym i rozpoczęła zastępczą okupację wschodnich terytoriów Ukrainy w 2013 r., a w 2022 r. rozpoczęła inwazję na pełną skalę. Przedwojenne (2013) poziomy produkcji manganu, tytanu i uranu były znaczące na całym świecie, ale skromne, podobnie jak rezerwy, z wyjątkiem manganu. W 2013 roku zasoby manganu na Ukrainie ustępowały jedynie zasobom Republiki Południowej Afryki.
Niektóre badania naukowe sugerują, że zasoby mineralne Ukrainy są potencjalnie znacznie mniejsze. Badanie przeprowadzone w 2022 r. przez geologów związanych z Instytutem Geologii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki sugeruje, że kraj ma duże złoża tych minerałów, a także tantalu i innych.

Infografika opublikowana przez Kijowską Szkołę Ekonomiczną wskazuje, że Ukraina posiada złoża 20 z 50 zasobów, które Unia Europejska zidentyfikowała jako surowce krytyczne.
Ale te badania muszą być kontekstualizowane w żargonie przemysłu wydobywczego. "Złoża" to po prostu stężenia poszczególnych minerałów, które zostały zidentyfikowane lub wywnioskowane na podstawie markerów geologicznych. "Zasoby" to te złoża, które zostały zidentyfikowane i są potencjalnie możliwe do wydobycia. "Rezerwy" są podzbiorem zasobów, które są ekonomicznie opłacalne, biorąc pod uwagę obecną technologię i ceny rynkowe. Złoża i zasoby są zazwyczaj tak rozległe i szeroko rozproszone, że USGS nie zawraca sobie głowy raportowaniem niczego poza globalnymi szacunkami.
Zakładając, że złoża te są komercyjnie opłacalne, wprowadzenie ich na rynek będzie wymagało znacznych inwestycji. Koszt projektu litowego Thacker Pass w Nevadzie szacuje się na 2,93 miliarda dolarów tylko w pierwszej fazie; Zwiększenie mocy produkcyjnych w należącej do Rio Tinto kopalni litu Rincon w Argentynie będzie podobno kosztować 2,5 miliarda dolarów. Liczby te uwzględniają jedynie koszty budowy i eksploatacji kopalni. Nie obejmują one kosztów poszukiwań, a firmy wydobywcze nie uwierzą Ukrainie na słowo. Koszty operacyjne i budowlane na Ukrainie mogą być niższe niż w USA i Argentynie, ale wszelkie projekty będą prawdopodobnie wiązały się ze znacznymi premiami za ryzyko geopolityczne, aby przyciągnąć inwestorów.
Żeby wydobyć należy zainwestować...zawsze przy inwestycjach jest ryzyko.
Dla przypomnienia pomoc USA dla Ukrainy wyniosła już 350 miliardów USD.
...
Inne tematy w dziale Gospodarka