To i owo
Przez poznanie do poznania...
6 obserwujących
273 notki
60k odsłon
102 odsłony

Stephen Moore o FED

Wykop Skomentuj6

Stephen Moore o FED

Stephen Moore i Herman Cain z powodów osobistych wycofali się z nominacji na członków Rady Rezerwy Federalnej. To duża strata dla USA i świata….

imageMoore i Cain

Obydwaj nominaci uważają, że Fed musi zmienić sposób działania. Pisałem o tym……

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/948305,niekonwencjonalne-nominacje-trumpa-do-fed-mowia-o-gospodarce-usaW ostatnim miesiącu Stephen Moore zaczął badać, w jaki sposób Fed podejmuje decyzje, które mają dramatyczny wpływ na miejsca pracy, płace, stopy procentowe i ogólny dobrobyt USA.  

Jakie Fed podejmuje decyzje dotyczące polityki pieniężnej w zakresie ustalania stóp procentowych, kupowania obligacji i regulacji amerykańskich instytucji finansowych?

Moore odkrył, że ta potężna agencja rządowa naprawdę działa pod „kamienną ścianą tajemnicy”. Spotkania odbywają się za zamkniętymi drzwiami, a oświadczenia są starannie opracowane, aby ujawnić niewiele na temat tego, co właściwie myślą władze monetarne. Na dodatek codzienne czynności Fed są chronione przed audytem.

Fed jest prawdopodobnie najmniej przejrzystą agencją rządu federalnego, poza agencjami bezpieczeństwa, takimi jak CIA. Dla obywateli jest oczywiste, dlaczego krajowe agencje bezpieczeństwa muszą być tajne. Ale dlaczego Fed?


image

Moore zapytał kilku byłych prezesów Fed, w tej kwestii. Odpowiedzieli, że ogólnie sprzeciwiają się zbyt dużej przejrzystości. Mówią, że zdusiłoby to szczerą debatę na temat trudnych i napiętych problemów gospodarczych, gdyby reporterzy i kamery telewizyjne mogły wejść do pokoju obrad.

Stephen Moore uważa, że korzyści płynące z otwartej debaty publicznej zawsze przewyższają koszty. „Dlaczego nie mieć C-SPAN na spotkaniach Komitetu Otwartego Rynku?” (C-SPAN to sieć telewizji kablowej i satelitarnej. Sieć transmituje amerykańskie wydarzenia polityczne, w szczególności transmisję na żywo i „gavel-to-gavel” z Kongresu USA.)

Zdaniem Moore Fed ma działać niezależnie, ma to kluczowe znaczenie dla misji Fed. Ale Fed musi być odpowiedzialny….

Moore popiera Billa Huizenga z Michigan, autora ustawy FORM (o reformie nadzoru i modernizacji Fed), która wymaga większej odpowiedzialności w Fed.

 „Ponieważ Rezerwa Federalna ma większą władzę i odpowiedzialność niż kiedykolwiek wcześniej, konieczne jest, aby Fed zmienił swoją nieprzejrzystą strukturę”, mówi. „Ostatnio wysoki stopień dyskrecji Fed i brak przejrzystości w sposobie prowadzenia polityki pieniężnej pokazują, że ... musimy zmodernizować Rezerwę Federalną i wprowadzić ją w XXI wiek”.

Przejrzystość Fedu byłaby dobra dla gospodarki i inwestorów. Gdyby rynki finansowe wiedziały w czasie rzeczywistym, co Fed robi z operacjami otwartego rynku, nie byłoby mniej niepewności i zgadywania co do polityki stóp procentowych. Przejrzystość pozwala na dokładniejsze informacje w odpowiednim czasie i mniejsze koszty.

Magazyn Bloomberg Markets odkrył, że w następstwie kryzysu finansowego w latach 2008-2009 Rezerwa Federalna wydała 7,7 bln USD nieujawnionych pożyczek dla walczących instytucji finansowych - o wiele więcej niż setki miliardów, które zostały przydzielone bankom w ramach ratowania programu Troubled Asset Relief. W rzeczywistości było to ponad dwukrotnie więcej niż całkowite wydatki federalne na rok 2008, które wyniosły prawie 3 biliony dolarów.

W jaki sposób zdecydowano, które instytucje prywatne dostaną „tratwę ratunkową”, a które mają utonąć?

Przejrzystość oznaczałaby również okresowe, niezależne audyty przeprowadzane przez instytucje zewnętrzne - być może Biuro Rachunkowości Rządowej (GAO).


image


Fed powinien również przeprowadzić i opublikować analizę kosztów i korzyści swoich decyzji. Powinien ujawniać skalę wynagrodzeń swoich najlepiej opłacanych pracowników, powinien ujawnić wyniki testów zagrożonych banków i politykę ratunkową.

Jeden z czołowych zwolenników reformy w Kongresie senator Rand Paul, zauważył, że chociaż GAO może powiedzieć Kongresowi i społeczeństwu o wielkości bilansu Fedu, nie może powiedzieć, co w nim jest. Prawo tego zabrania, dotyczy to: „transakcji z zagranicznym bankiem centralnym, rządem obcego kraju, ... obrad ... w sprawach polityki pieniężnej, w tym operacji okien dyskontowych, ... (i) transakcje dokonywane pod kierownictwem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku” . To musi się zmienić...

Sondaże wykazały, że ponad 70% wyborców popiera większą otwartość Fed. Społeczeństwo ma prawo wiedzieć, jak prowadzona jest polityka pieniężna państwa. Działalność Fed to biznes ludzi, a większa przejrzystość wzmocniłaby zaufanie narodu amerykańskiego wobec banku centralnego. Transparentność prowadzi zawsze do zdrowszej gospodarki...


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale