Amor patriae nostra lex!
Adhibe rationem difficultatibus. _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ Niemiec, Moskal nie osiędzie, Gdy jąwszy pałasza, Hasłem wszystkich zgoda będzie I Ojczyzna nasza.
35 obserwujących
429 notek
313k odsłon
320 odsłon

Zakazać partiom obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi!

Wykop Skomentuj21

Obecne przepisy dotyczące finansowania partii politycznych dopuszczają kilka rozwiązań, które mogą rodzić niebezpieczeństwo korupcji i spekulacji. Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że takie sytuacje i zagrożenia powinny być eliminowane a partie polityczne powinny być pozbawione możliwości wykorzystywania takich luk.
W tej notce skupię się na jednym takim rozwiązaniu, które moim zdaniem powinno być zabronione.
Kwestie dotyczące źródeł pochodzenia majątku partii politycznych regulowane są w ustawie o partiach politycznych. Artykuł 24 tejże ustawy dopuszcza, aby partia polityczna pozyskiwała dochody m.in. z obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa.
W mojej ocenie praktyka, aby partie polityczne dokonywały obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa powinna być zakazana. Ponieważ partie polityczne mają bezpośredni wpływ na kształtowanie polityki finansowej państwa a w szczególności partie, które tworzą rząd. Papiery wartościowe takie, jak obligacje skarbowe, czy bony skarbowe są narzędziami kształtującymi politykę finansowa państwa. Przychody uzyskane ze sprzedaży obligacji skarbowych są przeznaczone na finansowanie deficytu budżetu państwa. Natomiast bony skarbowe są sprzedawane z dyskontem. Ich cena jest zawsze niższa od wartości nominalnej i jest określana przez ich potencjalnych nabywców.
Rodzi to niebezpieczeństwo działań o charakterze spekulacyjnym i protekcyjnym - wspierającym określone partie, lub wspierające politykę finansową rządu i moim zdaniem powinno dość do wprowadzenia zakazu obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa przez partie polityczne. Partie polityczne z jednej strony są uczestnikami obrotu papierami wartościowymi a z drugiej strony tworzą przepisy regulacyjne. To korupcjogenne połączenie. Wprowadzenie zakazu wprowadziłoby większa transparentność.


APEL I PROŚBA!!!
Powyższa notka jest częścią większego artykułu. Na tyle, na ile potrafię przetłumaczyłem go na jęz. rosyjski, ale nie jestem w tym dobry. Byłbym wdzięczny gdyby ktoś przeczytał i poprawił błędy. Osoby zainteresowane udzieleniem pomocy proszę o kontakt na email.  https://admin.salon24.pl/mail/© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko za zgoda autora.

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka