Blog
recma
recma
18 obserwujących 237 notek 251356 odsłon
recma, 24 października 2018 r.

Rewizja

103 2 0 A A A

Irytuje mnie bałagan interpretacyjny związany z wyborami samorządowymi. Pomijając już zrozumiałe przekazy partyjne wspomagane usłużnymi mediami, to martwi brak prawidłowej oceny wyborów przez ludzi których na taką analizę powinno być stać. A skoro oni tego nie robią to zróbmy to my. 

Porównywanie wyborów samorządowych do parlamentarnych i ( to też się zdarza) prezydenckich to delikatnie mówiąc pomyłka. Nie można porównywać nieporównywalnego. Inne priorytety, inne podjęte przez wyborców decyzje, inne wyniki. Przy zachowaniu bardzo dużej ostrożności i dużego dystansu takie porównania mogą co najwyżej mówić coś o pewnych tendencjach.

W poprzednich wyborach, zjawisko “książeczki” ofiarowało przy wyborach do sejmików kilka, bądź nawet kilkanaście procent poparcia Peseelowi. Takie sztuczne poparcie. Obecne wybory dokonały w tym względzie po prostu rewizji wyniku.

    Nie można zatem mówić o klęsce PSL-u w tych wyborach, tak jak w poprzednich nie było żadnego sukcesu. Ta sytuacja sprawia, że nie jest możliwa dokładna analiza porównawcza z poprzednimi wyborami. Zatem nie bardzo można mówić w kategoriach sukcesu lub porażki pozostałych ugrupowań w odniesieniu do 2014. Można by zrobić taką analizę wspomagając się sondażami. Ale powtarzam, wyniki będą daleko niepewne.


Opublikowano: 24.10.2018 23:10.
Autor: recma
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Słynne cytaty

Donald Tusk "Zarówno termin, sposób i treść ówczesnej konferencji i zaprezentowanie raportu MAK-u był oczywiście próbą sformułowania rosyjskiej tezy, jeśli chodzi o zamach."

Radek Sikorski "Władze rosyjskie po zamachu były autentycznie wstrząśnięte, przypominam, że miało miejsce ileś decyzji, które były motywowane…"

Grzegorz Schetyna "Robienie atmosfery wokół tego zamachu, uważam, że jest haniebne"

Jacek Żakowski "Po zamachu wydawało się, że będzie mieli, mówiąc językiem obamowskim, reset w stosunkach polsko-rosyjskich."
Tomasz Turowski "[...]bo mimo zaangażowania wszystkich środków, jakie mogliśmy włączyć, wciąż było nas zbyt mało - pracowała zaraz po zamachu, tworząc między innymi centrum kryzysowe w administracji smoleńskiej."

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • To jest problem polskich dyplomatów. Bezmyślne stawianie przeciwnika w niewygodnej sytuacji, co...
  • tego co mówią specjaliści to dobry zakup. Na dobry początek, bo trzeba tych zestawów...
  • @Leonarda Bukowska  Słuszna uwaga.

Tematy w dziale Polityka