0 obserwujących
34 notki
9444 odsłony
  28   0

Eksportując inflację do OPEC

Nasila się tendencja zwyżkowa cen ropy.

Rozrzutność w budżecie na szczeblu federalnym, finansowana przez Rezerwę Federalną*, która nie wiadomo skąd czerpie pieniądze, przekraczająca zasadniczy wzrost w produkcji prawdziwych, przydatnych towarów i usług, destabilizuje światowe kursy wymiany walut.

Od zakończenia II wojny światowej dolar z założenia pozostawał światowym standardem walutowym. W takiej sytuacji odpowiedzialny bank centralny ma obowiązek utrzymać pewną walutę, by zapobiec zakłóceniom i destabilizacji w światowym handlu. FED rażąco nie wywiązał się z tego obowiązku.

Winą za tę sytuację nie można jednak całkowicie obarczać FED-u. Sięgnąć tutaj należy do ustawy o zatrudnieniu z 1946 roku (ang. Employment Act of 1946), która to uświęciła socjalistyczną doktrynę ekonomiczną Johna Maynarda Keynesa jako oficjalna politykę Stanów Zjednoczonych. FED-owi zlecono wtedy, między innymi, zarządzanie gospodarką poprzez manipulowanie walutą tak, aby utrzymać pełne zatrudnienie. Poglądy Keynesa, będące oficjalną ideologią Demokratów, każą każdą usterkę gospodarczą naprawiać poprzez zwiększenie wydatków federalnych

Ta z góry ustalona reakcja FED-u na budżetowe bodźce ze strony rządu sprawiła, że stał się on marnym gwarantem pewnej waluty dla reszty świata.

Spadający na łeb na szyję kurs dolara zmusił produkujące ropę państwa Bliskiego Wschodu do ponownego przemyślenia związków ich waluty z dolarem. Państwa te są w trakcie podejmowania kluczowych decyzji.

Jeśli zdecydują się zdywersyfikować rezerwy waluty obcej w swoich bankach centralnych zmniejszając rezerwy dolarowe, nastąpi większy napływ waluty amerykańskiej na rynek światowy, co z kolei jeszcze bardziej obniży kurs dolara. Jeśli tego nie zrobią, będą musiały podnieść ceny ropy lub zażądać zapłaty w walucie innej niż amerykańska.

Ta druga opcja oznacza podwyżkę cen w dolarach gdyż amerykańscy importerzy będą zmuszeni sprzedać więcej ich waluty, by uzyskać odpowiednią ilość innej waluty do zapłaty za import ropy.

W artykule „Wealthy Nations In Gulf Rethink Peg to Dollar”, który ukazał się w „TheWall Street Journal” 20 listopada, autorzy twierdzą, że:

„Przez wiele lat bogate w ropę państwa rejonu Zatoki Perskiej ustalały wartość swojej waluty w stosunku do dolara. Teraz, kiedy taka zależność podsyca zły okres inflacji w ich gospodarce i stawia ich decydentów przed dylematem: załamać uwarunkowanie lokalnej waluty od dolara i podkopać walutę amerykańską, czy też utrzymać tę zależność i stanąć w obliczu niezadowolenia wśród lokalnej ludności.

To powiązanie lokalnej waluty i dolara „bardzo korzystnie wpływało na gospodarkę w przeszłości - powiedział tydzień wcześniej Sułtan Nasser al-Suweidi, szef banku centralnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Mimo to, nadszedł czas aby nasze drogi się rozeszły.”

Jako że państwa takie jak ZEA, Arabia Saudyjska i Katar spoczywają na znacznych rezerwach amerykańskiej waluty, ich decyzje odbiją się echem daleko poza nimi. Jeśli zdecydują się odejść od tych dokładnych zależności walutowych – prawdopodobnie idąc w ślady Kuwejtu, który wcześniej tego roku przerzucił się na koszyk walutowy – mogłoby to osłabić popyt na dolara i zachęcić inne kraje do zróżnicowania swoich udziałów. Wiele krajów już teraz stworzyła suwerenne fundusze majątku narodowego by umożliwić inwestowanie w szereg instrumentów finansowych.

Zazwyczaj, kiedy wzrasta cena głównego towaru eksportowego w danym kraju, umacnia się wartość lokalnej waluty, co pozwala na powstrzymanie inflacji.

Stało się jednak inaczej. Podczas gdy cena ropy wzrastała niedawno w zawrotnym tempie, waluty państw Zatoki Perskiej powiązane z dolarem straciły na wartości w porównaniu z euro czy funtem brytyjskim, co spowodowało zwiększenie w tych państwach cen towarów importowych.

ZEA i Katar doświadczyły dramatycznej inflacji, podczas gdy wydobycie ropy zainicjowało ożywienie gospodarcze w budownictwie.

Brzmi znajomo?

 

Thomas E. Brewton

jest dziennikarzem New Media Alliance, Inc, pozarządowej organizacji zrzeszającej pisarzy, dziennikarzy oraz obywatelskie instytucje medialne.

THE VIEW FROM 1776

http://www.thomasbrewton.com/

tłum. Ania Kowalik

 

 
* Rezerwa Federalna lub System Rezerwy Federalnej (ang. Federal Reserve) jest bankiem centralnym w USA. Często stosuje się też skrót FED

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale