Zbigniew Ryndak Zbigniew Ryndak
203
BLOG

Nieobecność nieusprawiedliwiona

Zbigniew Ryndak Zbigniew Ryndak Kultura Obserwuj notkę 0

 

Internauci, którzy zaglądają na mój blog w Wirtualnej Polsce zapewne  są rozczarowani pustką i nudą jaka wieje tam od pewnego czasu. Są dwa powody nie pisania, nie komentowania kwestii bieżących w Polsce i n świecie. Pierwszy, to zmęczenie i wściekłość, brak umiaru, powściągliwości. Często swędzi mnie język. Gotów jestem używać słów najgorszych z dopuszczalnych. Ale po co miałbym to robić? Po co miałbym pisać mini ekspertyzy i podsuwać je politykom? Wszyscy przynoszą nieustanne rozczarowanie.
Mam 77 lat, moja żona mówi – „ty już swoje zrobiłeś, daj spokój młodej generacji”. No, tak. Oni wiedzą jak urządzać swój kraj. A jeśli nie wiedzą, to kit im w oko. Kiedy słyszę narzekania, że Polacy są źle traktowani w Holandii, to czyja to jest wina jak nie samych Polaków? Jasne, pracują dobrze. Ale po pracy pijaństwo, wrzaski, łamanie przepisów i obyczajów. Mieszkają w urągających warunkach, śpią nawet w samochodach. Tego Holendrzy nie mogą zrozumieć.
Jeszcze parę słów o tej przerwie związanej ze zmęczeniem i rozczarowaniem. W ostatnim czasie wklepałem na twardy dysk 170 stron prozy. Przekląłem ogonki w języku polskim. Nie dociśniesz klawisza i słowo zmienia sens. A więc, przemęczenie. Teraz korekta literówek. W maju będzie nowa książka pod tytułem „Dziewczyna w okularach”. Pewnie przez długi czas nie zarobię ani jednego euro, bo książki drukowane są w Belgii i za drogie, jak na nasze pieniądze.
Znów na medialnym porządku dziennym jest zbrodnia katyńska. Ja tylko chcę zapytać, dlaczego na tablicach pamiątkowych w Polsce jest napisane, że 22 tysiące oficerów polskich zamordowało NKWD? Co to znaczy? Jakiej narodowości jest NKWD? Dlaczego nie pisze się wyraźnie, że jest to zbrodnia Rosji Radzieckiej, czy Sowieckiej? Trzeba wiedzieć, ze Rosja carska, sowiecka czy putinwska zawsze jest tą samą Rosją. Niedługo usłyszymy, że to nie Rosjanin tylko Gruzin, Józef Stalin, podpisał decyzję ostateczną.
Dla mnie ta najobrzydliwsza w historii rosyjsko-polskiej zbrodnia nie powinna nigdy się zdarzyć. Dziesięć razy już pisałem, że Adolf Hitler nie rozstrzeliwał polskich oficerów. Przestrzegał Konwencji Genewskiej; 25 generałów, kwiat oficerski, przetrwali wojnę w obozie w Murnau w Bawarii. Nikomu włos z głowy nie spadł. Wystarczy przeczytać książki Pawła Wiktorskiego, „A po wojnie, po skończonej”, żeby ze zdumieniem stwierdzić, jak wtedy było naprawdę. Paweł Wiktorski, jeniec z Murnau, z niezwykłym talentem narracyjnym przedstawił codzienne życie obozu. Uczono się,
czytano, wystawiono dziesiątki sztuk teatralnych.
Byłem zaskoczony sprawdzaniem przez Rosję do trzeciego pokolenia pilotów Tu 154 M. To niebywały skandal. Ale z drugiej strony, skoro w Polsce twierdzi się, że katastrofa smoleńska była ukrytym zamachem rosyjskim, to specjaliści rosyjscy chcą pewnie wiedzieć, czy w żyłach pilotów płynęła krew polska, żydowska, niemiecka, muzułmańska może? Ci rosyjscy fachowcy od szukania prawdy gotowi postawić tezę, że samolot rozbił się z powodu jakiegoś mściciela.
Moją słabą obecność na blogach: Salon24, Facebook, felieton102.bloog.pl spowodowała też zmiana komputera. Z tradycyjnego starego pudła przeniosłem się na nowoczesny laptop z bezprzewodowym
Internetem. A tu prawie wszystko jest jakoś inaczej. Nawet Word 2010 wydaje mi się trudniejszy od Worda 2003. Co gorsze utraciłem całą pocztę, wszystkie adresy e-mail. Przepraszam redaktora Jerzego Chłodnickiego za brak odpowiedzi na jego maile. Dziękuję za ciekawe kolorowe przesyłki. Proszę o
ponowny kontakt panią Emi, która swego czasu prosiła o informację dotyczącą jednej z postaci występującej w mojej powieści „Drugi brzeg miłości”.
 

Moje książki wydane w Belgii. "Drugi brzeg miłości" powieść 2010. "Smak wiatru w Auschwitz-Birkenau" powieść 2015 . „Inna barwa księżyca”reportaże 2012. "Dziewczyna w okularach" opowiadania 2015. "Moje zmory i marzenia" felietony 2013. "Czarne anioły" powieść 2015. "Zdobycie rzeki" opowiadania 2016. "Morderstwo w klubie dziennikarza" powieść 2017.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura