126 obserwujących
3783 notki
1740k odsłon
309 odsłon

Puste szuflady Tuska i komisarz z więziennym życiorysem

Wykop Skomentuj2

 Przedstawiam zapis telewizyjnego wywiadu, jakiego udzieliłem red. Katarzynie Gójskiej. Rozmowa miała miejsce w TV „Republika” (ja na łączach skypowych z Brukseli).

„W punkt” wieczorna rozmowa Telewizji Republika, Katarzyna Gójska, witam Państwa bardzo serdecznie. My łączymy się teraz z europosłem Ryszardem Czarneckim. Witamy, mamy nadzieję, że się zobaczymy i usłyszymy. Halo, halo! O, witamy bardzo serdecznie! Widać taki już świąteczny nastrój u Pana Posła. 

- Ukłony z Parlamentu Europejskiego z Brukseli, za mną świąteczna choinka, którą co roku przywożą tu austriaccy posłowie, chrześcijańscy demokraci. Tak wiec dzięki temu jest nastrój świąteczny i Bożonarodzeniowy! 

Całe szczęście, że w Parlamencie Europejskim taki nastrój może się jeszcze pojawić przed świętami! To niesie nadzieję. 

- Ja powiem więcej, Pani Redaktor, zmienia się nawet na lepsze, ponieważ niedawno Kolegium Kwestorów, a więc takich pięciu parlamentarzystów, którzy spełniają rolę takich skarbników, nazwijmy to skarbników w europarlamencie, zadecydowało, że po raz pierwszy od lat, kartki świąteczne - które mają europosłowie do wyboru, mogą je wysyłać - po raz pierwszy od lat jedna z tych kartek ma takie chrześcijańskie wyraźne odniesienia: nie tylko renifer, ale również krzyż - tego wcześniej nie było. To jest taka zmiana na lepsze, co nie oznacza, że ten Parlament Europejski jest taki w całości inny – ale akurat Kolegium Kwestorów jest pod tym względem bardziej otwarte na wartości tradycyjne niż dotychczas. 

To dobrze, kolejna dobra informacja przed świętami. A teraz przechodzimy do tego, co się dzieje w Polsce, wczoraj protesty w różnych miastach w Polsce. W gruncie rzeczy z tego, co dziś wiemy w tych protestach nie uczestniczyło w nich bardzo dużo osób. Zorganizowane były formalnie w obronie sędziego z Olsztyna, ale tak naprawdę były kontynuacją akcji – „Wolne sądy”, około 4 tysięcy osób, zdaniem policji, wzięło udział w tych wszystkich demonstracjach. Media zwróciły uwagę szczególnie na demonstrację w Warszawie, ale również na demonstrację we Wrocławiu, bowiem tam bardzo nietypowy obrazek się pojawił, został uchwycony: podsądny, akurat nie ma go w tej chwili na pokazywanym zdjęciu, Józef  Pinior, i sędzia który go sądzi. pan sędzia Marek Górny, w tym kółeczku zaznaczony stoi obok polityka, senatora Platformy Obywatelskiej, pana Bogdana Zdrojewskiego. Jak Pan ocenia tę sytuację? Czy to normalne? W zasadzie przyszli obywatele na demonstrację, czy też mamy do czynienia  z tak naprawdę bardzo mocnym podważeniem wiarygodności i niezawisłości sądu. 

- Po pierwsze, w wymiarze merytorycznym, w kontekście międzynarodowym, bo tym się zajmuję, w wielu systemach prawnych na Zachodzie wpływ polityków, stricte polityków, jest większy bądź znacznie większy niż to, co jest w Polsce już po tej reformie wprowadzonej przez nasz rząd – a więc konkretnie: w Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii politycy mają realnie większy wpływ na wybór sędziów: w Niemczech na szczeblu landowym, federalnym, nie chcę tutaj – bo nie ma na to czasu – jakichś przykładów wymieniać… 

No tak, Panie Pośle, te przykłady doskonale znamy. One się rzeczywiście pojawiają w polskiej debacie publicznej i były wielokrotnie dyskutowane. Tutaj mamy bardzo konkretną sytuację. Widzieliśmy oczywiście już takie obrazki polityków z sędziami – ale teraz jest przypadek szczególny, mamy polityka oskarżonego o korupcję, wpływowego swego czasu i obok niego, na tej samej demonstracji, politycznej w gruncie rzeczy, sędziego, który go sądzi – panowie są kilka metrów od siebie. I pytanie, jak można tę sytuację ocenić? Panowie protestują w tej samej sprawie. 

- Tak, to jest szokujące. Można powiedzieć, że przedsmak tego mieliśmy tak z rok temu, gdy w Gdańsku toczył się proces z oskarżenia prezesa Jarosława Kaczyńskiego przeciwko panu Wałęsie za haniebne słowa, których cytować nie chcę. I wówczas sędzią była pani, która aktywnie uczestniczyła w protestach sędziowskich, co mogło skłaniać do daleko idących podejrzeń, że nie będzie tutaj obiektywna. Zapadł wyrok skazujący wobec pana Wałęsy, aczkolwiek różne wypowiedzi pani sędzi, także część pisemnego uzasadnienia były specyficzne. Ale jednak nie było takiej sytuacji, że parę metrów od siebie stoi sędzia i podsądny 

Pan Józef Pinior przemawiał  na tej demonstracji. 

- Tak, wiec siłą rzeczy to musi bulwersować, bo jeżeli zapadnie wyrok po myśli pana Piniora, to oczywiście interpretacja będzie jednoznaczna. Ale nawet jeśli taki wyrok nie zapadnie, to interpretacja tez będzie jednoznaczna – że coś takiego nie służy autorytetowi, że tak to określę , chociaż nie wiem czy to słowo jest do końca właściwe - sądu. 

Panie Pośle, a ja teraz zapytam, bo sprawą polskiego wymiaru sądownictwa, a w ogóle sprawą sądów  zajmuje się Komisja Europejska, a Parlament Europejski minionej kadencji żył niezwykle intensywnie, czasami nawet trudno było nie odnieść wrażenia, że to jest jedna z najważniejszych spraw, jaką znaczna część polityków europejskich dostrzegła w życiu Unii Europejskiej – te zmiany właśnie w polskim sądownictwie, jak Pan patrzy na ten nowy czas, który się teraz rozpoczyna, na tę nową Komisję Europejską, na ten nowy parlament, który od kilku miesięcy funkcjonuje, ale już zdaje się, że teraz jest jakieś „nowe otwarcie”. Pytanie jakie ono będzie dla Polski? 

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka