126 obserwujących
3784 notki
1741k odsłon
256 odsłon

Grozi nam wielki eksodus imigrantów do Europy

Wykop Skomentuj1

Zapraszam do lektury zapisu mojego wywiadu telewizyjnego, jakiego udzieliłem dla programu „W punkt” red. Katarzynie Gójskiej. Rozmowa została wyemitowana na żywo w Telewizji „Republika”, a przeprowadzona via Skype z Brukseli. 

Jest już z nami Pan europoseł Ryszard Czarnecki. My już Pana europosła widzimy, mam nadzieję, że się za chwilę usłyszymy. Będziemy za chwilę też rozmawiać na temat koronawirusa i tego, w jaki sposób jego obecność i w Europie i jego ewentualna obecność w Polsce wpłynie albo bo będzie po prostu wykorzystywana w kampanii wyborczej, ale ja przede wszystkim chciałam Pana europosła teraz zapytać o to, z czym mamy do czynienia na turecko-greckiej granicy, o uchodźców, bo dzisiaj dość sporo incydentów. Wiemy o tym, że trzeba było użyć gazów łzawiących, by powstrzymać szturm na przejście graniczne, ale pytanie moje jest takie: czy naprawdę to jest dopiero początek kolejnego poważnego problemu z falą uchodźców w Europie, który być może za trzy, cztery, pięć tygodni czy sześć stanie się gigantycznym utrapieniem Unii Europejskiej? 

- Myślę, że niestety, tak. Niestety, to dopiero początek, początek być może wielkiego, olbrzymiego eksodusu i od razu trzeba to bardzo jasno i stanowczo powiedzieć, że jest w tym dużo winy Unii Europejskiej, tak: Unii Europejskiej i nie przez jakąś generalną politykę emigracyjną, tylko przez fakt, że Unia podpisała z Turcją cztery lata temu specjalne porozumienie, gdzie Turcja zagwarantowała, że tych emigrantów nie wypuszcza, są to emigranci głównie z Syrii, Iraku, którzy w Turcji znaleźli schronienie, ale za to Unia Europejska w dwóch ratach wypłaca pieniądze z tego tytułu, pieniądze, które miały być przeznaczone właśnie na schronienie na ziemi tureckiej dla tych migrantów, w głównie oczywiście, w olbrzymiej mierze muzułmańskich. To porozumienie zawarte było bardzo pospiesznie i uważam, że na warunkach dla Unii niezbyt korzystnych. A dlaczego pospiesznie? Ponieważ, chodziło o to, żeby pani kanclerz Angela Merkel miała w ręku argument przed trzema wyborami w trzech niemieckich landach. Dlatego też tak na „łapu capu” to porozumienie podpisano. Ono opiewało na kwotę 6 miliardów euro, które miały być wypłacone przez Brukselę, Komisją Europejską Turcji i pierwsza rata została wypłacona, druga nie. Turcja od dłuższego czasu upominała się o te pieniądze, strona unijna podnosiła różne kwestie: praw człowieka... 

Ja wejdę w słowo i dopytam, czy w takim razie Pana zdaniem te pieniądze nie będą wypłacone Turcji? Czy po prostu Turcja wykona kilka gestów, które mają za zadanie zmobilizować Unię do tej wypłaty? Mówiąc już tak kolokwialnie. 

– Zrealizować wypłatę, to znaczy po czasie ,podkreślam po czasie, wykonać zobowiązania. Unia Europejska pod tym dokumentem się podpisała i go nie realizuje po prostu. Turcja można rzec i tak długo była cierpliwa, ja nie bronię Turków, tylko niedostrzeganie tego, że Unia nie realizuje zawartego z Ankarą porozumienia jest, uważam bardzo poważnym nadużyciem. Myślę, że to bardzo ważne dla bezpieczeństwa europejskiego, dla bezpieczeństwa Polski, ponieważ nie jest to jakaś abstrakcyjna sprawa gdzieś daleko od nas, nie. W marcowej -o czym się nie mówi- agendzie posiedzenia Komisji Europejskiej,a  nikt o tym w polskich mediach nie mówił, na marcowym posiedzeniu już za kilka dni , na kolegium komisarzy w Komisji Europejskiej ma stanąć sprawa polityki emigracyjnej i to postanowiono zanim jeszcze-podkreślam : zanim jeszcze zaczęła się sprawa tego exodusu... 

 Ja przepraszam, wejdę w słowo i dopytam, bo mamy tak: koronawirus, który jest problemem bezdyskusyjnie dla Unii Europejskiej, mamy w tej chwili zagrożenie kolejną falą imigrantów i teraz pytanie, jak wobec tych ogromnych wyzwań i bardzo realnych problemów, gdzie się lokuje do tej pory,zdawało się , główny propagandowy problem Unii Europejskiej, czyli sprawa praworządności w Polsce? Jak Pan ocenia w tej chwili, czy siłą rzeczy instytucje Unii Europejskiej będą musiały zająć się realnymi problemami, a nie koncentrować się na tym, w jaki sposób w Polsce będzie się wybierało pierwszego prezesa Sądu Najwyższego? 

– To ja mam dla pani jeszcze jednego newsa, mianowicie w Parlamencie Europejskim, też w marcu ,za dwa tygodnie dokładnie, trochę więcej niż dwa tygodnie na Komisji Petycji stanie sprawa wolności mediów w naszym kraju, ale nie chodzi -po latach -o sprawę wejścia służb specjalnych do tygodnika „Wprost”, chodzi o to, że np. media opozycyjne nie dostają pieniędzy spółek Skarbu Państwa lub dostają ,mówiąc precyzyjnie,ich za mało, więc ten temat się pojawi. Oczywiście, jeżeli myślimy o realnych priorytetach to sprawa sytuacji wewnętrznej Polski czy Węgier jest wielokrotnie mniej problematyczna niż sytuacja wewnętrzna Francji, gdzie kilkadziesiąt ludzi zginęło w sumie przez te już półtora roku protestów „żółtych kamizelek”,  czy sytuacja w Hiszpanii gdzie na naszych oczach jest próba podziału tego kraju. Zatem w sensie merytorycznym to są rzeczy zupełnie nieporównywalne, ale oczywiście będą próby natury ideologicznej, bo na tym okręcie dalej gra ideologiczna orkiestra, mimo że okręt wydaje się, że może wjechać na rafę , mówię o okręcie z napisem „Unia Europejska”. Rzeczywiście, jeżeli nastąpi exodus migracyjny, to są nie dziesiątki tysięcy, czy tysiące, to są setki i nawet ponad milion imigrantów. 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka