125 obserwujących
3748 notek
1730k odsłon
156 odsłon

Były wicekanclerz RFN S.Gabriel: "UE kompletnie nie zdała egzaminu”

Wykop Skomentuj2

Albo może, to jest tak, że po prostu Unia jako rozbudowany, skomplikowany mechanizm musi mieć trochę czasu, żeby zareagować, tak samo Stany Zjednoczone, największe supermocarstwo, też bardzo powoli zareagowało na kryzys i dopiero też reakcje lokalne gubernatorów, jak gubernatora stanu Nowy Jork, pana Andrew Cuomo, sprawiły, że tam reakcja lokalna była szybsza niż federalna. A więc w jakimś sensie w Europie to też się pokazało, że reakcje w krajach takich, jak Polska, szybkie dosyć reakcje są dużo szybsze niż reakcja tego organizmu ponadpaństwowego.

– Pewne rzeczy trzeba uporządkować. Po pierwsze, gdy chodzi o Unię, to rzeczywiście nie jest winą Brukseli, tu będę jej bronił po raz pierwszy, nie jest winą Brukseli, że władze państwowe Włoch, czy Hiszpanii, czy także Belgii, gdzie już dwunastolatkowie umierają, spóźniły się i to bardzo z tymi działaniami i na szczeblu władz państwowych i regionalnych, a także społeczeństwa tych krajów Włosi Hiszpanie, Francuzi, Belgowie, Szwajcarzy - to już poza Unią Europejską, ale Europa- byli zupełnie niefrasobliwi, jak mówią po francusku „sans souci” - beztroski, zupełnie inaczej niż Polska, bo polskie społeczeństwo wykazało olbrzymią dyscyplinę, dojrzałość, mądrość, odpowiedzialność, także władze państwowe spisały się bardzo dobrze, zresztą z poparciem społecznym. Natomiast co do USA to trochę inna sprawa, mianowicie tam prezydent Trump, ja jestem jego zwolennikiem, trzymam za niego kciuki, ale tu muszę powiedzieć, on zlekceważył koronawirusa i mówił, że „to taka trochę gorsza grypa”, trochę wyśmiewał to, jego reakcja była spóźniona, władz amerykańskich reakcja. Zresztą teraz widać, że oni są... taki przeciek był do „New York Times” raportu amerykańskich władz : one szacują, że pandemia w USA potrwa półtora roku. Pandemia w Wielkiej Brytanii, oficjalny raport brytyjskiego rządu, Rządu Jej Królewskiej Mości, że do wiosny przyszłego roku. Dlaczego? Te dwa kraje: Wielka Brytania i USA mają czy miały zupełnie inną filozofię niż Polska, one postawiły na to, że „no , trudno ludzie jakoś może sobie poradzą, ale najważniejsza jest gospodarka” . My tutaj chronimy przede wszystkim obywateli, dlatego też jest tak mało zgonów . Oczywiście, to są tragedię ludzi i ich rodzin, każdego bardzo szkoda, ale relatywnie jest mało przypadków śmierci i zarażenia w Polsce koronawirusem na tle krajów europejskich, czy pozaeuropejskich, ale to dlatego ,ze wynika z innych priorytetow tzn. my chronimy obywateli, inne kraje, jak już : powiedziałem USA Trumpa, Wielka Brytania premiera Johnsona postawiły na przede wszystkim to ,żeby gospodarki nie schłodzić...

Ale też, zanim jeszcze przejdziemy do spraw krajowych, to pytanie, jak Pana zdaniem teraz Unia się zmieni, po tej pierwszej fali koronawirusa?

– Skoro jest ona w tej chwili „on the fire” – pod ogniem krytyki - i to ze strony, uwaga , polityków liberalnych i lewicowych , a wiec tych zatem , którzy cały czas do tej pory Unii bronili, do Unii się modlili, wręcz bezkrytycznie patrzyli na Brukselę, ci teraz właśnie politycy, jak już mówiłem Sigmar Gabriel, ale przecież także szereg innych, we Włoszech chociażby, ci politycy Unię krytykują. Co to oznacza?Oznacza to postepującą erozje, spadek autorytetu instytucji Unii Europejskiej. Myślę, że wielu eurorealistów stanie się teraz eurosceptykami ,co wynika z badań, które są prowadzone, ale także wielu euroentuzjastów, już ich wymieniałem, stanie się eurorealistami. To znaczy ludzie chyba zrozumieją, politycy także wreszcie oby, ze to nie jest tak, że Unia daje jakieś recepty, panaceum, jest lekarstwem na wszystkie problemy. Wręcz przeciwnie, że tak naprawdę, to co Pan powiedział przed chwilą, parę minut temu, że tak naprawdę „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”, jak sobie pościelesz w państwach członkowskich, w państwach narodowych, jak Polska zareagowała w odpowiednim czasie, szybko, twardo, zdecydowanie , wprowadziła pewne restrykcje, poparte przez opinię publiczną, to w tym momencie my wygrywamy tę walkę z pandemią, przynajmniej liczba tych ofiar jest mała, inne kraje podeszły do tego inaczej i przegrywają, tysiące ofiar we Włoszech, Hiszpanii o tym świadczy.

Myśli Pan, że temat, który zdominował ostatnie miesiące przed wybuchem pandemii, myśli Pan, że po prostu np. spór o praworządność zejdzie na dalszy plan w kolejnych miesiącach?

– Jeżeli ktoś go będzie podgrzewał, to ludzie będą wzruszać ramionami, naprawdę teraz chodzi o życie i o zdrowie ludzi. Zycie i zdrowie nie ma poglądów politycznych, tutaj naprawdę jeżeli jakiś kandydat mówi, że konstytucja jest ważniejsza niż ludzkie życie, to ludzie się za głowę łapią, bo takie słowa nigdy nie powinny paść zwłaszcza z ust kobiety.

Pani marszałek zaprzecza, że to powiedziała.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka