125 obserwujących
3749 notek
1731k odsłon
84 odsłony

O grzechach rządzących, Turcji i wizycie w USA...

Wykop Skomentuj1

To jeden z ostatnich moich wywiadów przed ciszą wyborczą. Oto zapis mojej rozmowy dla Radia Wrocław. Rozmowę te przeprowadził red. Dariusz Wieczorkowski.

  Dariusz Wieczorkowski, dzień dobry, a gościem Radia Wrocław jest dziś Europoseł Ryszard Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość. 

  -Dzień dobry, witam, kłaniam się. 

 Napisał Pan ostatnio, że polityk jest istotą grzeszną, jak Pan ostatnio zgrzeszył w takim razie, albo jak bardzo? 

  - Widzę, że czyta Pan moje felietony, które co tydzień ukazują się na stronie internetowej tygodnika „Wprost”… 

  Ja różne rzeczy czytam, Panie Pośle. 

  - Dobrze, godne pochwały. Nie mam na pewno wśród swoich grzechów grzechu zaniechania jako człowiek bardzo pracowity. 

  A jak bardzo grzeszy partia rządząca? 

  - Jeżeli porównamy to na tle innych partii rządzących w Europie to naprawdę grzeszy w niewielkim stopniu bo przeszliśmy dużo, znacznie lepiej przez ten dramatyczny egzamin związany z pandemią koronawirusa. Porównajmy to, co w Polsce jest, to co było, z tym, co działo się w Hiszpanii, dzieje się we Włoszech, Belgii, w której pracuje w Parlamencie Europejskim : 27 razy większa śmiertelność, 27 większa liczba zgonów na milion mieszkańców niż w Polsce. 

  A poza koronawirusem? 

  - Myślę, że gdy chodzi o gospodarkę, to możemy być dumni, że rząd reagował tak błyskawicznie, że jako jedni z pierwszych mieliśmy tarcze, obok Niemców, Francuzów, Brytyjczyków w Europie. Oczywiście Niemcy dali swoim przedsiębiorstwom więcej, bo są krajem dwukrotnie większym, liczebniejszym od nas i także znacznie zamożniejszym. Ale patrząc na to, ile państwo polskie dało polskim firmom w relacji do PKB, to państwo polskie dało więcej niż państwo niemieckie. Premier Morawiecki mówi, ja mu wierzę, bo to fachowiec, że jest literka „V”, a więc owszem gospodarka poszła w dół, ale teraz będzie się szybko odbijać do góry. 

 Prezydent Andrzej Duda chciałby, żeby pod koniec jego drugiej kadencji Polacy zarabiali 2000 Euro. Jak to zrobić? Co tutaj ma prezydent do zrobienia? Jakie ma kompetencje, żebyśmy tyle zarabiali? 

 - Przede wszystkim prezydent powinien rząd wspierać, a nie być tym ośrodkiem władzy w Polsce, który będzie rzucał rządowi kłody pod nogi. Tak ,jak to robi niestety w tej chwili Senat, większość senacka, która bawi się w opóźnianie wszelkich prac legislacyjnych. 

  A to nie jest tak, że Senat po prostu wykorzystuje to, że ma np. 30 dni na rozpatrzenie poszczególnych ustaw? 

  - Pełna zgoda Panie Redaktorze, Pan ma rację. Senat korzysta ze swoich ustawowych uprawnień, ale przecież tutaj nie chodzi o strajk włoski, tutaj chodzi o to, żeby prawo było ustalane szybko, bo zwłaszcza w okresie kryzysu związanego z pandemią i związanego z kryzysem gospodarczym, żeby decyzje podejmować szybko. Senat gra w swoje gierki partyjno-polityczne z rządem i to prawo jest uchwalane, oczywiście zgodnie z terminami, ale jednak jak na czas kryzysu, dużo później niż mogłoby być ustalane. Bardzo bym nie chciał, aby prezydent również, gdyby wygrał prezydent z opozycji, żeby również przenosił „wojnę na górze” właśnie na relacje urząd prezydenta – Rada Ministrów. Gdyby tak było, to byłoby fatalnie, to byśmy naprawdę jechali na autostradzie „dwójką", a czasem może, łamiąc przepisy, na wstecznym. 

  Po co była wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych? Czy to ma pomóc wygrać prezydenturę? 

 - Być może dla prezydenta Donalda Trumpa tak, bo warto wiedzieć, że Donald Trump wygrał wybory 4 lata temu nie dzięki temu, że miał więcej głosów, bo tych głosów Amerykanów więcej miała Hillary Rodham-Clinton. Więcej głosów elektorskich decyduje o wyborze prezydenta. 

  Prezydent Andrzej Duda poleciał po to, żeby pomóc Prezydentowi Donaldowi Trumpowi? 

 - Nie, Prezydent Duda poleciał po to, żeby pomóc Polsce. Zaraz powiem dlaczego, natomiast ciekawostka, bo mało osób o tym wie, ale Prezydent Trump wygrał dzięki 46 głosom elektorskim z 3 stanów, gdzie do 10% stanowią Amerykanie polskiego pochodzenia, czy amerykańscy Polacy. To są stany Pensylwania, Wisconsin i Michigan. To są „swing states” - stany przechodzące z rąk do rąk, gdzie różnica między Demokratami a Republikanami wynosi 0,5%. Także być może trochę taki paradoks, ale prezydent największego mocarstwa świata, państwa „numer 1” na świecie, w zasadzie w pewnym sensie chciał wizyty polskiego prezydenta -nie wiem, czy Pan wie, wizyty pierwszej Glowy Państwa, pierwszego przywódcy światowego od marca, od wybuchu pandemii - właśnie ze względów wyborczych. Natomiast Prezydent Andrzej Duda potrafił to wykorzystać : znacząco zwiększamy liczbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. 

Ale tego chyba jeszcze nie wiadomo Panie Pośle. 

- To już wiadomo, że zwiększyliśmy do 5,5 tysiąca, ale na stole leżą kolejne tysiąc – dwa tysiące. To ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa - po doświadczeniach Gruzji i Ukrainy napadniętych przez Rosję w 2008 i 2014 roku, lepiej chyba mieć takich żołnierzy na swoim terytorium, bo to po prostu jest przestroga dla naszych wschodnich sąsiadów. Natomiast poza tym kwestia energetyczna… 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka