Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
377
BLOG

Katusze Woltera, wojna Tuska, koronacja cara i pijak w Paryżu...

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Ostatnie antykościelne i antykatolickie dywagacje Donalda Tuska (usunąć religię ze szkół!) przypomniały mi historię z XIX-wiecznej Francji. Rzecz się działa za panowania króla Ludwika XVIII (1830-1848). Paryski Panteon, który przestał być świątynią za czasów Wielkiej Rewolucji (Anty)Francuskiej powrócił do swojego pierwotnego charakteru i znów stał się kościołem. Spora część opinii publicznej naciskała, by przy tej okazji wyrzucić stamtąd prochy wroga Kościoła Katolickiego, filozofa Woltera. Ludwik XVIII sprzeciwił się temu, mówiąc: „Ależ, zostawcie go! On przecież będzie aż nadto ukarany codziennie słuchając mszy świętej”.

Nie zapytam Donalda Tuska, czy – jak mówią Rosjanie – „Paniał tionkuju aluzju?”. Jeśli miałbym go o coś zapytać, to o technikalia: jakim języku rozmawiał na molo w Sopocie z Putinem? Domyślam się, że po niemiecku. Choć nie wykluczam rosyjskiego…

Skoro już o Rosji mowa, to właśnie mija 220. rocznica koronacji Aleksandra I na cara. Uroczystość koronacyjną doskonale opisał – i tu wracamy do Francji – słynny Talleyrand, przez wiele lat minister spraw zagranicznych, który raportował cesarzowi Napoleonowi Bonaparte: „Car udał się na koronację, przy czym przed nim kroczyli mordercy jego dziadka, po bokach towarzyszyli mu mordercy jego ojca, a za nim szli jego mordercy”. Pewnie gdyby Stanisław Wyspiański tworzył na wschód od nas, a nie nad Wisłą, napisałby w tym kontekście: „A to Rosja właśnie”…

Na koniec wątek pijacki. Ależ skąd, to żadna aluzja do Rosji. Francuski aktor, kompozytor i piosenkarz Gilbert Becaud został kiedyś zaczepiony na paryskiej ulicy przez mocno wstawionego jegomościa, który natarczywie domagał się powiedzenia, która jest godzina. Francuz odpowiedział rodakowi. Na to pijak w rozpaczy chwycił się za głowę: „Ja oszaleję. Pytam o to przez cały dzień i za każdym razem słyszę inną odpowiedź”…

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej” (18.08.2021)


historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Polityka