Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
425
BLOG

O szczurach, żarłokach i U-bootach

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Dzień, w którym ukaże się ten numer tygodnika „Wprost” będzie wyjątkowy. Nie dlatego, że w dniu tym imieniny obchodzi Ampelia czy Etelwold, a w Kościele Katolickim wspominają mniszkę – błogosławioną Humbelinę. Rzecz w tym, że 12 lutego obfitował w liczne wydarzenia, które zapisały się w historii Polski i świata. I tak właśnie w tym dniu 1784 roku pierwszy balon wzleciał nad Warszawą, a dokonał tego nadworny chemik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – też Stanisław – Okraszewski. Równo 15 lat potem w Nowogródku, w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego ochrzczony został późniejszy Wieszcz Narodowy Adam Mickiewicz. Tegoż dnia w czasie Powstania Styczniowego 1863 nasi spuścili baty Rosjanom w bitwie pod Świętym Krzyżem.


Do sztambucha toczonej obecnie debaty o Holokauście wpisać można fakt, że 12 lutego 1940 roku na cmentarzu żydowskim w Lublinie Niemcy (a nie naziści!) rozstrzelali 180 Żydów. Z kolei w kontekście przyjętej ustawy, która zakazuje kultu Bandery można przypomnieć, że w nocy z 12 na 13 lutego 1945(!) ukraińscy szowiniści z UPA zamordowali od 50 do 120Polaków w Puźnikach (dawny powiat buczacki, województwo tarnopolskie).


Ale były też radosne wydarzenia związane z tym dniem, jak choćby fakt pierwszej w Polsce operacji na otwartym sercu dokonanej we Wrocławiu w 1958 przez profesora Wiktora Brossa. Jako niegdysiejszy harcerz, nawet zastępowy i przyboczny nie mogę nie odnotować, że 12 lutego 1989 powstał Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej – a jako europoseł nie omieszkam dodać, że akurat w tym dniu w 1994 weszła w życie umowa o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotami Europejskimi.


W świecie też się działo – i z tych wydarzeń co poniektórzy powinni wyciągać wnioski. Papież Franciszek powinien wiedzieć, że 12 lutego 1111 roku wzburzony tłum przerwał w Rzymie uroczystości koronacyjne króla Niemiec Henryka V Salickiego na cesarza rzymskiego, gdy papież Paschalis II stwierdził, że wszystkie lenna królewskie powinny zostać zwrócone niemieckiemu królowi...


Żarłocy z kolei nie powinni zapominać, że tegoż dnia w 1771 roku Gustaw III został królem Szwecji – tylko dlatego, gdyż jego ojciec Adolf Fryderyk przejadł się na śmierć.


Wszyscy wiedzą, że Rosja w XIX wieku sprzedała Alaskę – USA. Mało kto jednak wie, że Hiszpania 12.02.1898 zrobiła to samo: Niemcy – które wbrew stereotypom były mocarstwem kolonialnym kupiły Karoliny, Mariany Północne i Palau.


Melomani muszą wiedzieć, że 12.02.1924 to data premiery George'a Gershwina „Błękitnej rapsodii”. A katolicy (jedno nie wyklucza drugiego) nie mogą nie pamiętać, że siedem lat później wystartowało Radio Watykańskie.


Przyjemne wydarzenie miało miejsce tegoż dnia 1946 roku, gdy zakończono zatapianie 115 niemieckich (nie nazistowskich!) łodzi podwodnych U-bootów. Operacja „Deadlight” miała miejsce na Morzu Północnym.


Co Państwo myślą o komarach, muchach i szczurach? Pewnie nic dobrego. Komuniści chińscy podzielali Wasze przekonania i dlatego 12 lutego 1958 Komitet Centralny „kompartii” rozpoczął oficjalną walkę z tymi trzema plagami (sic!). Niestety za czwartą plagę uznano sympatyczne wróble.


Gdy trwa polska wyprawa na K-2, a po zdobyciu Nanga Parbat zginął polski wspinacz Tomasz Mackiewicz, warto sobie uświadomić, że właśnie w tym dniu pierwszego polskiego i pierwszego zimowego wejścia na Czo-Oju, też w Himalajach, dokonali Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski.


W tym również dniu w 1809 roku urodził się wielki, kontrowersyjny i tragiczny prezydent USA, Abraham Lincoln. Samouk, który nigdy nie skończył żadnych studiów, zwycięzca wojny domowej, zwolennik, niestety, bliskich stosunków z Rosją, zamordowany w zamachu w wieku 56 lat w 1865. Miał wtedy skądinąd zaawansowany syfilis. Z tego też należy wyciągnąć wnioski: należy obawiać się nie tylko zamachów, ale i chorób wenerycznych. Oczywiście za „Wielką Wodą”. My, Polacy, niczego się nie boimy i bać nie musimy. Amen.


*tekst ukazał się w tygodniku „Wprost” (12.02.2018)


historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura