122 obserwujących
3575 notek
1691k odsłon
323 odsłony

Kiedy Bruksela równo potraktuje oba - wschodnie i zachodnie - płuca Europy?

Wykop Skomentuj4

Gorąco (nie ze względu na temperaturę ...) polecam Państwu wywiad, którego udzieliłem dla portalu dorzeczy.pl. Rozmowę przeprowadził red. Karol Gac. Tekst jest autoryzowany.

 Jeśli chodzi o kwestie gospodarki, społeczne, to opozycja po prostu przegrywa to starcie. PiS jest absolutnie górą, więc opozycja będzie próbować grać narracją ideologiczną, albo wytwarzać obraz grozy, która ma w Polsce rzekomo miejsce, co oczywiście nijak ma się do rzeczywistości – mówi portalowi DoRzeczy.pl europoseł PiS Ryszard Czarnecki. 

DoRzeczy.pl: Wczoraj na Ukrainie odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała partia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – Sługa Narodu. Był pan w Kijowie, gdzie obserwował pan przebieg wyborów. Jak wyglądały z pana perspektywy? 

- Ryszard Czarnecki, europoseł PiS: Wybory zarówno w Kijowie, jak i Białej Cerkwi, czyli największym mieście obwodu kijowskiego poza stolicą kraju, a także na wsiach, przebiegły spokojnie. Nie jest niespodzianką zwycięstwo formacji prezydenta, ale pewnym zaskoczeniem jest to, że jego kandydaci wygrywali w okręgach jednomandatowych, gdzie od lat dyżurnymi posłami byli miejscowi oligarchowie, petryfikując mało przejrzysty system. Pod tym względem przebito szklany sufit. Po raz pierwszy w historii niepodległej Ukrainie jedna partia polityczna zdobyła większość w parlamencie. 

Wyniki Sługi Narodu pokazują potrzebę zmiany i chęć wymiany elit? 

- Zwracam uwagę, że czerwoną kartkę dostały wszystkie formacje dotychczas rządzące – zarówno Petro Poroszenko, jak i była premier Julia Tymoszenko, jak również opozycja, która wyrosła z Partii Regionów Janukowycza. Ukraińcy powiedzieli "dosyć". W wymiarze wewnętrznym chodzi o wyplenienie korupcji, a w zewnętrznym zawarcie pokoju z Rosją i wymiany jeńców. Przez lata Poroszenko mówił, że to niemożliwe. Ukraińcy wierzą w to, że będzie to jednak możliwe i takie wstępne decyzje już zapadły. 

Dla mnie, jako polskiego polityka, istotniejsze jest jednak to, co dotyczy Polski. Sądzę, że możliwe jest nowe otwarcie – także  jeśli chodzi o odwrót od nacjonalistycznej polityki historycznej, która była za czasów Poroszenki, co budziło napięcia z Polską. Teraz jest nadzieja, że to nie będzie w takim stopniu realizowane, a dodatkowo zwracam też uwagę na wyraźny gest, że Zełenski jeszcze jako prezydent-elekt spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą na terenie polskiej ambasady przy Unii Europejskiej. To był sygnał, że chce ocieplenia relacji tych dwóch państw. Myślę, że te wyniki wyborów dają nadzieję na normalizację kontaktów. 

A z perspektywy Brukseli? 

- Formalny lider „Sługi Narodów” Dmytro Razumkow był w swoim czasie szefem młodzieżówki Partii Regionów i miał wypowiedzi sceptyczne o NATO i UE, ale jak widać się nawrócił. Zełenski szczerze chce utrzymać kurs prozachodni wiedząc, że tego chcą Ukraińcy. Zwracam też uwagę, że wyniki pokazały słabość opozycji prorosyjskiej. Nawet formacja opozycyjna finansowana przez Rinata Achmetowa wyraźnie odcięła się od bardzo prorosyjskich postaci na ukraińskiej scenie politycznej. Wydaje się, że nie grozi teraz to, że Rosja nagle zwiększy na Ukrainie swoje wpływy. 

Zostańmy na chwilę w Brukseli. Ursula von der Leyen została nową szefową Komisji Europejskiej. Nie jest tajemnicą, że poparli ją europosłowie PiS, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej wyboru. 

- To była realizacja czarnego snu europejskiej lewicy i Zielonych. Przypomnę, że komuniści i Zieloni w całości głosowali przeciwko von der Leyen, a socjaliści najpierw zapowiedzieli, że będą głosować przeciwko, a potem, gdy premier Hiszpanii Pedro Sanchez "wykręcił ręce" europejskim socjalistom i nakazał zmianę tej decyzji nowej przewodniczącej frakcji socjalistów Garcii Perez, zbuntowało się przeciwko poparciu von der Leyen siedem delegacji narodowych, w tym niemiecka SPD. Po raz pierwszy nastąpiło pęknięcie u Niemców, którzy do tej pory popierali się wzajemnie. Tym razem lewica niemiecka zagłosowali przeciwko rodaczce. "Financial Times" piórem niemieckiego publicysty przestrzegał przed taką wizją, że Ursula von der Leyen wygrywa niewielką większością głosami prawicy, bo będzie od niej uzależniona przez pięć lat. To się właśnie stało. Wygrała 9 głosami, delegacja PiS liczy 26 osób, a więc tą wygraną zawdzięcza europosłom właśnie nam. W związku z tym zapewne i wypowiedzi i działania von der Leyen będą spłatą długów wobec nas,ale tez czymś więcej . To oznacza, że przy tak mocnej opozycji będzie wisieć na naszych głosach, co stwarza dobre pole do polskiej gry. 

Jednak, czy po wyborze na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej ten element nacisku nie będzie mniejszy? 

 - W polityce warto mieć wątpliwości. Nie boję się cudzych obaw, bo lepiej dmuchać na zimne. Mówi się "ufaj i sprawdzaj". Jestem umiarkowanym optymistą, ale zwracam uwagę na jej wywiad dla niemieckiej prasy, która mówiła inaczej o sprawie praworządności i karach finansowych w kontekście nieprzyjmowania imigrantow , niż np. Frans Timmermans czy inni komisarze. Na razie von der Leyen pamięta, kto ją wybrał. 

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka