Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki
186
BLOG

Terroryzm islamski jest wyzwaniem także dla nas

Ryszard Czarnecki Ryszard Czarnecki Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Zapraszam do lektury zapisu wywiadu radiowego, jakiego udzieliłem ostatnio Radiu "Wnet". Rozmowa w całości poświęcona była Kaszmirowi i terroryzmowi islamskiemu. 

Godzina 08:55, a przy naszym telefonie jest Pan Ryszard Czarnecki, Prawo i Sprawiedliwość, Dzień dobry. 

- Witam Panią, witam Państwa bardzo serdecznie. 

Pan Poseł w ostatnim czasie miał możliwość bycia na takiej podróży do Kaszmiru. Wiemy, że kilka miesięcy temu odebrano muzułmańskiemu Kaszmirowi autonomię i uwięziono opozycjonistów. Jak wygląda dzisiaj sytuacja w Kaszmirze, bo wiemy, że tam jest bardzo ciężko, bardzo trudno i ta sytuacja jest bardzo złożona. Pan mógł to obejrzeć z bliska. 

- Codziennie giną ludzie. Dosłownie w przeddzień naszego wyjazdu dwa zamachy terrorystyczne, siedemnastu cywili, w tym także młode kobiety, dzieci, ranni… 

A jaki był cel wyjazdu, Panie Pośle? 

- A drugi zamach, kolejny kierowca ciężarówki zabity w dniu naszej obecności . Kolejny zamach terrorystyczny – sześciu zabitych. Terroryści islamscy, którzy bądź wywodzą się z miejscowej ludności muzułmańskiej, bądź są importowani  z różnych krajów islamskich, którzy usiłują podważyć, że jest to część Indii – zgodnie z tym, co zostało zadecydowane ponad 70 lat temu. Była to rzeczywiście pierwsza delegacja zagraniczna do Dżammu i Kaszmiru po sierpniowym zawieszeniu autonomii tego regionu największej demokracji świata, jaką są Indie. Mieliśmy spotkania z premierem Indii Narendrą Modim, wiceprezydentem Indii - Venkaiah Naidu, a także szefem resortu spraw zagranicznych - Subrahmanyamem Jaishankarem, który zresztą odwiedził Polskę dwa miesiące temu. Był to pierwszy szef MSZ Indii, który odwiedził Polskę po 32 latach – co, jak widać, stoi w sprzeczności z tą tezą o izolacji Polski, skoro nie tylko na arenie azjatyckiej czy globalnej potrafimy przełamać te lody. 

A co się Panu udało ustalić? Jakie są wyniki tej wizyty? 

- To, że w tym kraju, w tym regionie postępuje już stabilizacja, że życie toczy się już bardziej normalnie niż kilka tygodnie temu, chociaż podkreślam, że zamachy mają cały czas miejsce. I to jest realne wyzwanie. W ogóle terroryzm międzynarodowy, w dużej mierze terroryzm islamski na całym świecie jest dla nas wyzwaniem. I to, co dzieje się na przykład  na Bliskim Wschodzie czy także w krajach afrykańskich, gdzie przecież również atakują terroryści islamscy, atakują w Afryce – zwłaszcza w Nigerii – chrześcijan. To cały czas jest wyzwanie dla społeczności międzynarodowej. Tutaj trzeba być solidarnym z tymi krajami, które starają się temu przeciwstawiać ,w  trosce o własny interes oczywiście. 

Wizyta Państwa oburzyła indyjską opozycję – liderzy liberalnej partii nazwali Państwa wizytę obrazą indyjskiego parlamentu i demokracji, ponieważ oni nie mają obecnie wstępu do Kaszmiru. Jak Pan to skomentuje? 

- Ja nie będę komentować spraw wewnętrznych innego kraju. Tak samo, jak ja nie lubię, gdy ktoś robi tak względem naszej ojczyzny. Gdyby to ode mnie zależało, oczywiście chciałbym, żeby ten region był otwarty dla opozycji. 

A dlaczego jest zamknięty? 

- Trudno mi powiedzieć. Dla nas ważne było to, żeby dowiedzieć się na miejscu, jaka jest rzeczywiście sytuacja w Kaszmirze, bo w Europie jest bardzo dużo stereotypów i mitów na ten temat. Jest to bardzo, nie ma co ukrywać, silne lobby proislamskie, które usiłuje… 

Ale jak posłowie z parlamentu nie mogą się poruszać swobodnie po danym regionie, to chyba nie jest za dobrze w tamtym miejscu? 

- Jeśli chce Pani więcej wiedzieć, to proszę zaprosić na rozmowę ambasadora Indii w Polsce. 

Ale Pan tam był, to bardziej jest Pan kompetentny .

- Podkreślam, nie będę wchodził w sprawy wewnętrzne innego kraju. Ja tylko mogę powiedzieć, że dzięki temu ,iz parlamentarzyści z europarlamentu, 27 było nas w Indiach, 23 pojechało do Kaszmiru, z takich dużych krajów jak Francja, Polska, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, ale tez Czechy, Słowacja, Belgia mamy teraz na ten temat znacznie większą wiedzę. Była ostatnio debata na temat Indii w europarlamencie. Myślę, że trzeba wspierać te kraje, Pani Redaktor, które walczą  z terroryzmem islamskim. To nie jest tylko ich sprawa, terroryzm islamski jest obecny również w Europie. 

Bardzo dziękuję za ten krótki, telegraficzny skrót, pan Poseł Ryszard Czarnecki był naszym gościem. 

- Dziękuję bardzo, kłaniam się. 

 


historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII, VIII i IX kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister - członek Rady Ministrów, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka