94 obserwujących
573 notki
1734k odsłony
  634   2

"Girl Power" zagrożeniem dla Marvela

"Kobieta może być dużo lepsza od faceta ... tylko najpierw zatrudnimy faceta, by ją w trudnych scenach dublował".

Czasem kropla może naprawdę przelać czarę:) Tak się stało z filmem Black Widow, który ostatnio recenzowałem. Podtrzymuję swoje zdanie, film jest wart obejrzenia, jednak zaczyna spadać na niego prawdziwa fala krytyki ze strony komiksowych fanów, związana z głównym czarnych charakterem, a raczej z jego płcią ...

Taskmaster to w komiksowym oryginale facet, niezwykle ciekawy villain, czasem antybohater, czasem nawet postać pozytywna. Jest to ktoś o naprawdę fascynującej historii i idealnie (bez żadnych zmian) nadaje się do przeniesienia z kart komiksowych wprost na ekran.

Tymczasem filmowy TK nie ma nic wspólnego ze swoim komiksowym pierwowzorem. Jest to, a raczej ma to być, kobieta o zupełnie innym origin story, znacznie uboższym, wymyślonym tylko po to, by wpasować się w scenariusz.

Już sama zmiana płci bardzo znanej i lubianej postaci z Uniwersum Marvela, jakim jest Taskmaster, wywołała krytykę masy fanów, jednak swoista ... celebracja (to chyba właściwe słowo) tej zmiany zaczyna wywoływać ich wściekłość. W różnych wywiadach i recenzjach chwali się Marvela za odważny ruch, czyli zrobienie z TK kobiety. Olga Kurylenko zbiera pochwały za wspaniałą rolę ... nawet gdzieś narzekała na ciężki i niewygodny strój! Tymczasem Olga zagrała samą twarzą w dwóch krótkich scenach, zaś całą robotę (pewnie 95% obecności na ekranie) zagrał ... o ironio ... facet:) Kaskader Andrew Lister dwoi się i troi na ekranie, zaś Olga Kurylenko pokazuje twarz i wypowiada słowa: Is he gone? Napracowała się, prawda?

Scena ujawnienia (zdjęcia hełmu) żeńskiej tożsamości Taskmastera jest już przez niektórych porównywana do scen z bajek o Scooby Doo, gdy zdejmuje się maski schwytanych potworów. Suspens:)

Kurylenko oświadczyła też, że żeński Taskmaster (Taskmistress?) jest tak samo silny, a może nawet silniejszy od męskiej wersjii Taskmastera z komiksu ... Pyta: kogo obchodzi (Who cares?), czy to facet, czy kobieta. Ważne jak jesteś dobry w tym co robisz. Prawdziwa hipokryzja ze strony kogoś, kogo praca ograniczyła się do makijażu.

A dlaczego Kurylenko jest tak mało na ekranie? Bo wygląda w męskim stroju TK wyjątkowo cudacznie, niczym Beetlejuice, posypany proszkiem na zmniejszenie głowy.


Andy Lister to znakomity kaskader, który rewelacyjnie odegrał Taskmastera w akcji. Tymczasem, żeby było zabawniej, o Andym tak jakby zapomniano, a w specjalnym materiale promocyjnym filmu zachwalano nie jego, tylko Heidi Moneymaker, kaskaderkę Scarlett Johansson. Girls power?

To już kolejny raz, jak zmienia się płeć ważnej postaci w MCU. Pierwszym był Ancient One (film Doktor Strange) - grała go/ją Tilda Swinton. Na szczęście, dość specyficzna aparycja tej aktorki idealnie pasuje do też niezwykłej postaci Starożytnej/Starożytnego. Tak więc nikt wtedy nie narzekał ...

Drugą postacią był Ghost (film Ant-man and the Wasp). To już zauważono, komentowano i nawet trochę ponarzekano. Nie było tragedii, jednak producenci powinni wówczas zwrócić uwagę na takie rzeczy...

Taskmaster jest jednak zbyt znany i zbyt lubiany, by taka zmiana przeszła płazem ...

A wściekłość komiksowych fanów to dla Marvela duże zagrożenie. To właśnie oni przy pomocy "whisper marketing" promują film, zachęcają do kupna biletu, czy dvd. Oni znają komiksy i potrafią rozpoznać wciskane im bzdety:) Oni też, zamiast promować film, mogą go po prostu zacząć gnoić.

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że Black Widow ma dość kiepskie wyniki finansowe ... Weekend otwarcia był OK, ale w drugim zanotowano już katastrofalny (niemal 80%) spadek. To rekord, jeśli chodzi o MCU. Tak więc całkiem niezły film, w którym postacie Yeleny i Red Guardiana zostały zagrane popisowo, zaś kaskaderskie wyczyny Taskamstera (faceta:) są na najwyższym poziomie, może okazać się porażką Marvel Cinematic Universe ... ironia:)

Jednak porażka jednego filmu nie jest taka ważna. Gorsze jest coś innego. Dla MCU mogą przyjść ciężkie czasy, bo jego kolejne produkcje idą taką właśnie drogą ... czyli .. Girls Power:)

W serialu Loki (nie wart nawet recenzji) stała się rzecz interesująca - Loki stał się postacią drugoplanową we własnym serialu, bo pierwszoplanową rolę przejęła jego żeńska wersja.

W serialu The Falcon and the Winter Soldier Karl Morgentau został zmieniony na ... Karli Morgentau, a rolę Power Brokera (w komiksie mężczyzny) przejęła Sharon Carter.

W What If ... pojawi się wkrótce żeńska wersja Kapitana Ameryki.

Hawkeye zostanie zastąpiony żeńską (oczywiście) wersją Hawkeye'a:)

Nawet Iron Man zostanie zastąpiony przez Iron Heart, czyli ... zgadnijcie ... kobietę.

Nie muszę chyba też pisać, że rolę Black Panther przejmnie prawdopodobnie ... zgadujcie:)

W Eternals planuje się zmianę płci aż trzech Wiecznych - Ajak, Makkari i Sprite to w oryginale faceci, w filmie zagrają je dwie kobiety i jedna dziewczynka.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura