Gdy przestrzeń publiczną coraz silniej dominuje kryzys, walka (w tym ta między mitem, a relacją o faktach), emocje, nie jest łatwo odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, w tym na przykład takich jak - czy będzie czas, czy znajdzie się miejsce w Polsce, w którym spotkają się ludzie uznający, iż dobrem wspólnym, tym co czyni ich wolnymi podmiotami - ludźmi musi być także partycypowanie obywateli w sprawowaniu władzy publicznej, w tym w analizie i ocenie funkcjonujących instytucji publicznych opartych na dających się opisać modelach stanowiących nie zawsze rozumną podstawę ich organizacji i funkcjonowania, w tym w tworzeniu sieci oparcia socjalnego koniecznego osobom słabym, ale też tym, którzy we wspieraniu innych widzą dla siebie określone możliwości rozwoju. Czy będzie czas, czy znajdzie się miejsce, by spokojnie porozmawiać także o pomocy socjalnej (społecznej) i by zaplanować racjonalne zmiany w jej modelu, bez których to zmian nie będzie możliwym skuteczniejsze wspieranie wysiłków osób znajdujących się w stanie niemocy by uwolnić się z ubóstwa, z „dołu” by pojawić się na powierzchni życia publicznego?
Mit – nie zawsze słuszne, a bywa fałszywe mniemanie o kimś lub o czymś uznawane także przez osoby sprawujące władzę za dowód, przesąd - mocno zakorzeniony, błędne przekonanie, „jedynie słuszna” idea, założenie, model, etc. zmuszać powinny do ustawicznego poszukiwania w dialogu wszystkich podmiotów życia publicznego prawdy, także o pomocy społecznej… Racjonalny - oparty na nowoczesnych, naukowych metodach, dobrze zaplanowany i dający dobre wyniki, oparty na logicznym rozumowaniu, kierujący się rozumem, logiką, w sprawach socjalnych – oparty na deliberatywno-partycypacyjnym modelu demokracji. Zatem – bez partnerstwa, ustawicznego poszukiwania nowych, efektywniejszych rozwiązań – nie ma skutecznej pomocy społecznej. Aliści cechą charakterystyczną polskiego systemu organizacji i funkcjonowania życia publicznego, w tym cechą pomocy społecznej jest fakt braku osadzonych w systemie prawnym i praktyce życia publicznego skutecznych form prowadzenia ustawicznego wykorzystującego m.in. osiągnięcia nauki poszukiwania – w ramach deliberatywno-partycypacyjnego modelu demokracji, nowych idei, modeli, rozwiązań… także, a może nawet dlatego, iż osoby sprawujące władzę, ale i osoby zarządzające instytucjami publicznymi, w tym pomocą społeczną nad dyskurs przedkładają dyktat sprowadzający osoby i rodziny do roli przedmiotu ich oddziaływania, do roli ofiar ich narracji …
Socjalny – związany z zaspokajaniem materialnych i bytowych potrzeb człowieka
Bez opracowania i wdrażania do praktyki coraz to nowych modeli - hipotetycznych konstruktów myślowych przyjętych nie tylko w systemie pomocy społecznej, zakresie działania podmiotów pomocy społecznej, procesie wspierania uwalniania się od cierpienia osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, której nie mogą samodzielnie przezwyciężyć - nie jest możliwe racjonalne wnioskowanie odnośnie przewidywanych rezultatów projektowanych zmian.
Warto zauważyć, iż m.in. wdrażane obecnie zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie uwzględniają powyższych propozycji…
Poszukując prawdy słucham tego, co mówią osoby odnajdujące w sobie moc dokonywania zmian formy spadania. Bo, że spadamy - to jest oczywiste...
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo