7 obserwujących
174 notki
314k odsłon
981 odsłon

Wielka inscenizacja Bitwy Warszawskiej na Stadionie Narodowym

Przygotowania do spektaklu "1920. Wdzięczni Bohaterom" na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fot. 1920.pgenarodowy.pl
Przygotowania do spektaklu "1920. Wdzięczni Bohaterom" na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fot. 1920.pgenarodowy.pl
Wykop Skomentuj47

W 100. rocznicę Cudu nad Wisłą 15 sierpnia na Stadionie Narodowym odbędzie się wielka inscenizacja zwycięskiej bitwy Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną.

Płyta stadionu zamieniła się w okopy i pole bitwy. Trwają ostatnie próby przed sobotnią premierą widowiska pod tytułem „1920. Wdzięczni Bohaterom”. W imponującej scenografii z elementami lasu wystąpi kilkudziesięciu aktorów, setki rekonstruktorów, wezmą udział konie i pojazdy historyczne. Widowisko będzie połączeniem rekonstrukcji wydarzeń bitewnych, scen aktorskich i wystąpień muzycznych oraz projekcji filmów archiwalnych.

W ten sposób uczcimy w tym roku polskich bohaterów ich zwycięskiej bitwy z 1920 r. pod Ossowem, w której Wojsko Polskie pokonało Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej i przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią i międzynarodowej rewolucji bolszewickiej.


Cud nad Wisłą
1920. Polscy żołnierze ze sztandarami pokonanych wojsk radzieckich.

15 sierpnia w inscenizacji na Stadionie Narodowym wystąpią m.in. Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Olga Szomańska, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Kasia Cerekwicka, Michał Kowalonek, Piotr Cugowski, Sound'nGrace, Bartas Szymaniak. Zagra Orkiestra Polskiego Radia. 

W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Generał Charles de Gaulle zostanie odegrany przez Marcina Januszkiewicza, a postać ks. Ignacego Skorupki przybliży Karol Czajkowski.

W przedstawieniu będą wykorzystane utwory Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana i Romana Kołakowskiego. Nie zabraknie też pieśni patriotycznych i wojskowych z okazji święta polskiego oręża.

Premiera widowiska 15 sierpnia o godzinie 20.30. Z trybun stadionu będzie można je zobaczyć na żywo z bezpiecznej odległości i z zachowaniem dystansu społecznego. Kto nie dotrze na PGE Narodowy, będzie mógł zobaczyć wydarzenie w telewizji - pokaz będzie transmitować Telewizja Polska. Dodatkowe pokazy na stadionie (w wersji skróconej) odbędą się 20, 21, 22 i 23 sierpnia (od czwartku do niedzieli).

Mecenasem głównym widowiska „1920. Wdzięczni Bohaterom” jest PGNiG. – Wydarzenia sierpnia 1920 roku są dla nas inspiracją. Chcemy, aby wiara i wartości obrońców Ojczyzny sprzed 100 lat nie zostały zapomniane, a stanowiły wzór i motywację dla współczesnych Polaków – mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

 

Jednym z celów działalności pozabiznesowej wynikającej z zasad społecznej odpowiedzialności biznesu jest propagowanie wiedzy historycznej. Wykorzystanie jako narzędzia edukacji tak atrakcyjnych form, jak widowiskowa rekonstrukcja wydarzeń sprzed stu lat może przyczynić się do jeszcze większego zainteresowania Bitwą Warszawską, uznawaną za jedną z przełomowych bitew w historii świata – dodaje prezes Kwieciński.


Bilety na wydarzenie można kupić na stronie: https://1920.pgenarodowy.pl/bilety. Cena na premierę wynosi od 10 do 45 zł, na pokazy dodatkowe od 10 do 40 zł.

BG


Polecamy notki o Bitwie Warszawskiej:


Wykop Skomentuj47
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka