Dariusz Wolski. fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Dariusz Wolski. fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Polak nominowany do Osacara 2021! Kim jest Dariusz Wolski?

Redakcja Redakcja Film Obserwuj temat Obserwuj notkę 24

Dariusz Wolski został nominowany do Oscara za najlepsze zdjęcia do filmu "Nowiny ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa. To pierwsza oscarowa nominacja w karierze cenionego polskiego operatora, który w Hollywood pracuje od ponad 40 lat.

Obok Wolskiego do Oscara za najlepsze zdjęcia nominowano Joshuę Jamesa Richardsa ("Nomadland"), Erika Messerschmidta ("Mank"), Phedona Papamichaela ("Proces Siódemki z Chicago") oraz Seana Bobbitta ("Judas And The Black Messiah").

"Nowiny ze świata" w reżyserii Paula Greengrassa, z Tomem Hanksem w roli głównej, to ekranizacja książki Paulette Jiles o tym samym tytule. Film opowiada historię wędrującego od miasta do miasta i dzielącego się z ludźmi nowinami weterana wojny secesyjnej, który rusza w niebezpieczną podróż przez Teksas, by doprowadzić małą dziewczynkę do jej rodziny.

Laureatów Oscarów - najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, przyznawanych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej - poznamy 25 kwietnia. W tym roku statuetki zostaną wręczone po raz 93.

Dariusz Wolski z nominacją do Oscara. Kim jest?

Dariusz Wolski jest cenionym operatorem filmowym. Pracuje w Hollywood od ponad 40 lat. Za zdjęcia do "Nowin ze świata" dostał pierwszą oscarową nominację w karierze.

Urodził się 7 maja 1956 r. w Warszawie. Ukończył Łódzką Szkołę Filmową. W 1979 r. przybył do Nowego Yorku i zajął się pracą przy filmach niskobudżetowych oraz dokumentalnych. Później przeniósł się do Los Angeles, gdzie pomagał przy produkcji klipów, między innymi z Davidem Fincherem. Ma na swoim koncie ponad setkę teledysków, w tym klipy dla takich gwiazd jak David Bowie, Elton John, Neil Young, Aerosmith czy Sting. Kręcił też reklamy, niejednokrotnie z budżetem około miliona dolarów.

Cały czas pamiętał jednak, czego nauczyła go Filmówka i nie chciał rezygnować z marzeń o kinie. Szansa na zmianę przyszła w 1993 r., kiedy zaangażowano go do filmu "Krwawy Romeo". Potem odezwał się do niego kumpel od teledysków Alex Proyas, który chciał z nim realizować "Kruka". Mimo tragicznego wypadku na planie, w którym zmarł główny aktor filmu, zgodnie z wolą rodziny film wszedł do kin. Dla Wolskiego był to przełom. Wykreował na ekranie mroczny świat, który mocno oddziaływał na wyobraźnię.

Przestał być w Hollywood anonimowy. Wskoczył do wyższej ligi, co zaowocowało współpracą z Tonym Scottem przy filmach "Karmazynowy przypływ" oraz "Fan". W 2001 r. był operatorem komedii "Mexican" z udziałem Julii Roberts i Brada Pitta. Reżyser tego filmu Gore Verbinski zaproponował mu pracę przy kolejnym projekcie, filmie "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły". Wolski współpracował później jeszcze nad trzema kolejnymi filmami z tej serii. Innym krokiem milowym w karierze Wolskiego była praca z Timem Burtonem przy "Alicji w Krainie Czarów".

Regularnie pracuje z Ridleyem Scottem, razem zrealizowali takie filmy jak: "Prometeusz", "Adwokat", "Exodus: Bogowie i królowie", "Marsjanin", "Wszystkie pieniądze świata" i "Obcy: Przymierze".

Obecnie Dariusz Wolski pracuje ze Scottem nad filmem "House of Gucci" o morderstwie Maurizio Gucciego, wnuka założyciela marki Gucci i ostatniego członka rodziny, który stał na czele słynnego domu mody. W filmie występują: Lady Gaga, Adam Driver, Al Pacino, Jared Leto i Jeremy Irons. W postprodukcji jest z kolei "The Last Duel" z Adamem Driverem, Mattem Damonem i Benem Affleckiem.

"Mank" faworytem Oscarów 2021

Tegorocznym faworytem w wyścigu po statuetki - z 10 nominacjami - okazał się "Mank" Davida Finchera. Obraz inspirowany biografią scenarzysty Hermana J. Mankiewicza może zdobyć nagrody m.in. dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego (Gary Oldman), aktorki drugoplanowej (Amanda Seyfried), a także za najlepsze kostiumy, charakteryzację i fryzury, dźwięk, muzykę oryginalną i scenografię.

Statuetkę dla najlepszego filmu międzynarodowego może otrzymać "Quo Vadis, Aida?" Jasmili Zbanic.

Film "Quo Vadis, Aida?" Jasmili Zbanic opowiada o wojnie z perspektywy mieszkającej w Srebrenicy tytułowej tłumaczki, pracującej dla ONZ. Obraz, uhonorowany na festiwalu w Wenecji nagrodą Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej (SIGNIS), został zrealizowany w koprodukcji Bośni i Hercegowiny, Austrii, Niemiec, Polski, Francji, Norwegii, Turcji, Rumunii i Holandii. Polską producentką jest Ewa Puszczyńska ("Ida", "Zimna wojna"). Za muzykę odpowiada Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Obok "Quo Vadis, Aida?" nominacje dla najlepszego pełnometrażowego filmu międzynarodowego otrzymały "Better Days" Kwoka Cheunga Tsanga (Hongkong), "The Man Who Sold His Skin" Kaouther Ben Hanii (Tunezja) oraz "Collective" Alexandra Nanau (Rumunia) oraz "Na rauszu" Thomasa Vinterberga (Dania). Twórcę tego ostatniego filmu nominowano także do nagrody za najlepszą reżyserię.

O sześć Oscarów ubiegają się m.in. "Ojciec" Floriana Zellera, "Nomadland" Chloe Zhao oraz "Minari" Lee Isaaca Chunga. Obraz Zellera ma szansę na statuetki dla najlepszego filmu, aktora pierwszoplanowego (Anthony Hopkins) i aktorki drugoplanowej (Olivia Colman) oraz za scenariusz adaptowany, scenografię i montaż. Ubiegłoroczny laureat Złotego Lwa może liczyć na nagrody dla najlepszego filmu, reżysera, aktorki pierwszoplanowej (Frances McDormand), a także za scenariusz adaptowany i montaż. Z kolei "Minari" nominowano m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny i muzyka oryginalna.

Tyle samo szans na nagrody otrzymali "Judas and the Black Messiah" Shaki Kinga (m.in. w kategoriach najlepszy film, scenariusz oryginalny i zdjęcia), "Sound of Metal" Dariusa Mardera (m.in. najlepszy film, scenariusz oryginalny, dźwięk) oraz "Proces Siódemki z Chicago" Aarona Sorkina (m.in. film, scenariusz oryginalny i zdjęcia).

Na pięć statuetek mogą liczyć twórcy "Obiecującej. Młodej. Kobiety" Emerald Fennell (za najlepszy film, reżyserię, scenariusz oryginalny i montaż) oraz "Ma Rainey Matka Bluesa" George'a C. Wolfe'a (m.in. w kategoriach najlepsza charakteryzacja i fryzury, scenografia, kostiumy).

Najlepsi aktorzy i aktorki - kto nominowany?

Oscar dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej może powędrować do Violi Davis ("Ma Rainey: Matka Bluesa"), Andry Day ("The United States vs. Billie Holiday"), Vanessy Kirby ("Cząstki kobiety") lub Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta"). Statuetka dla najlepszego aktora pierwszoplanowego może przypaść m.in. Chadwickowi Bosemanowi ("Ma Rainey: Matka Bluesa"), Rizowi Ahmedowi ("Sound of Metal") lub Stevenowi Yeun ("Minari").

Za role drugoplanowe uhonorowani mogą zostać m.in. Maria Bakalova ("Kolejny film o Boracie"), Glenn Close ("Elegia dla bidoków"), Yuh-Jung Youn ("Minari"), Sacha Baron Cohen ("Proces Siódemki z Chicago"), Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah), Leslie Odom Jr. ("Pewnej nocy w Miami..."), Paul Raci ("Sound of Metal") i Lakeith Stanfield ("Judas and the Black Messiah").

Pozostałe nominacje

W kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany nominacji nie otrzymał "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego, czyli przejmująca opowieść o przemijaniu i rodzinnym mieście twórcy - Łodzi. O statuetkę powalczą natomiast "Co w duszy gra" Pete'a Doctera, "Onward" Dana Scanlona, "Over The Moon" Glena Keane'a, "A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon" Richarda Phelana i Willa Bechera, a także "Wolfwalkers" Tomma Moore Rossa Stewarta.

Najlepszym dokumentem może okazać się "Collective" Alexandra Nanau, "Crip Camp" Jamesa Lebrechta i Nicole Newnham, "Agent kret" Maite Alberdi, "My Octopus Teacher" Jamesa Reeda i Pippy Ehrlich oraz "Time" Garrett Bradley. Nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny może powędrować m.in. do "A Concerto Is a Conversation" Krisa Bowersa i Bena Proudfoota, "Colette" Anthony'ego Giacchino i "Piosenki dla Latashy" Sophii Nahli Allison.


KJ

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura