Poluzowano obostrzenia, więc wraca Noc Muzeów. Sprawdź ofertę w stolicy

15 maja odbędzie się niezwykle popularne wydarzenie: Noc Muzeów 2021.
15 maja odbędzie się niezwykle popularne wydarzenie: Noc Muzeów 2021.

Już 15 maja miłośnicy muzeów wrócą do nocnego zwiedzania. Warszawa zaoferuje nawet 180 placówek w czasie Nocy Muzeów. 

Jak co roku, to właśnie w maju obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów ustanowiony przez Międzynarodową Radę Muzeów przy UNESCO. Inauguracja kulturalnej imprezy odbyła się 17 lat temu, a do dyspozycji zwiedzających było zaledwie 11 obiektów. W tym roku będzie ich oczywiście znacznie więcej, ale z zastrzeżeniem zachowania reżimu sanitarnego podczas spacerów. 

Trzaskowski zapowiada Noc Muzeów 2021

- Tegoroczną Noc Muzeów organizujemy w sposób przede wszystkim bezpieczny, z zachowaniem wszystkich obowiązujących rygorów sanitarnych. Zarazem jednak tak, żeby zasady bezpieczeństwa nie wpłynęły na atrakcyjność naszej propozycji. Dodam, że w tym roku w wydarzeniu weźmie udział aż 180 placówek, 17 po raz pierwszy - oświadczył prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

W Nocy Muzeów będzie można uczestniczyć w trzech formach. Na ile pozwolą obowiązujące w dniu imprezy obostrzenia sanitarne, będzie można zwiedzać muzea w sposób tradycyjny.

- Mając jednak na uwadze nadzwyczajną sytuację, w tym roku proponujemy także zupełnie nową formę: spacer z kulturą, czyli atrakcje i ekspozycje na świeżym powietrzu. Zorganizowało je aż 80 instytucji, które zaplanowały działania poza murami swoich siedzib" - przekazał Trzaskowski w tekście opublikowanym na stronie Nocy Muzeów. 

Noc Muzeów 2021
Oficjalny plakat Nocy Muzeów w Warszawie. 

Różne formy rozrywki podczas Nocy Muzeów 2021

Jak podkreślił, warszawianki i warszawiacy będą mogli skorzystać z tej formy kontaktu ze sztuką i kulturą bezpiecznie, podczas spaceru. - Przygotowaliśmy, w formie mapki, propozycje dwóch tras spacerowych do najciekawszych miejsc w centrum miasta - czytamy. Jeśli chodzi o trzecią formułę, propozycją są wydarzenia online - prawie 100 różnych, zaplanowanych na 15 maja.

Oprócz tego, stołeczny ratusz zaplanował już tradycyjną paradę zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy zostaną udostępnione do zwiedzania - autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. 

Noc Muzeów organizowane są również w innych miastach w całej Polsce: Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi czy w Lublinie. 

GW

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura