9 obserwujących
308 notek
484k odsłony
  479   0

Corso Polonia. W czerwcu Tokarczuk ambasadorką polskiej kultury we Włoszech

Olga Tokarczuk. Fot. PAP
Olga Tokarczuk. Fot. PAP
Olga Tokarczuk w Rawennie i Bolonii opowie o związkach swego pisarstwa z „Boską komedią” Dantego.

Czwartek to pierwszy dzień nadzwyczajnej edycji festiwalu kultury polskiej we Włoszech, Corso Polonia. – Po ubiegłorocznej przerwie rozpoczynamy 18. edycję w formule hybrydowej – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny.


Dzięki łączności internetowej w programie Corso Polonia zagoszczą wydarzenia w streamingu spoza Rzymu, w tym spotkania literackie z Olgą Tokarczuk, która w Rawennie i Bolonii 8 i 9 czerwca opowiadać będzie o związkach swojego pisarstwa z „Boską komedią” Dantego


– wyjaśnił Paprotny.

Spotkania te odbędą się w ramach wydarzenia pod hasłem „Polska dla Dantego”.

– 700-lecie śmierci poety zostanie także uczczone w Instytucie Polskim w Rzymie 2 lipca sesją „Pisarze polscy czytają Dantego” – powiedział dyrektor polskiej placówki.

„Polska dla Dantego”

W drugim roku pandemii Instytut nad Tybrem, organizator Corso Polonia, szyldem tej cieszącej się popularnością w stolicy Włoch imprezy opatrzył wszystkie wydarzenia w czerwcu.

Dyrektor polskiej placówki podkreślił: „Obok projekcji w rzymskim kinie, między innymi - w ramach przeglądu fantastyki naukowej - filmów inspirowanych prozą Stanisława Lema, odbędą się prezentacje online projektów z dziedziny sztuk wizualnych i literatury, a także wieczór muzyczny na żywo i w streamingu poświęcony twórczości Aleksandra Tansmana”.

Aleksander Tansman (1897-1986) to polski kompozytor, pianista-wirtuoz i dyrygent. W latach 1932–1933 odbył on tournee dookoła świata, podczas którego uhonorowany został m.in. przez Mahatmę Gandhiego i cesarza Japonii Hirohito. W 1945 roku muzyka Tansmana do filmu "Paris Underground" Gregory'ego Ratoffa otrzymała nominację do Oscara. Tansman był pierwszym polskim kompozytorem wyróżnionym w ten sposób.

Corso Polonia we Włoszech

Pierwszym punktem Corso Polonia jest czwartkowa projekcja "Seksmisji" Juliusza Machulskiego w rzymskim kinie Nuovo Cinema Aquila. To miejsce szczególne, ponieważ kino zostało urządzone w budynku skonfiskowanym gangowi przestępczemu.

W piątek odbędzie się spotkanie online poświęcone Stanisławowi Lemowi w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą jego urodzin. Mówić o nim będzie polonistka z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza Monika Woźniak.

W niedzielę w Nuovo Cinema Aquila odbędą się bezpłatne projekcje filmów inspirowanych przez twórczość Stanisława Lema: "Wycieczka w kosmos" i "Pułapka" Krzysztofa Dębowskiego, "Maszyna Trurla" Jerzego Zitzmana, "Maska" Stephena i Timothy'ego Quay, "Golem" Patricka McCue i Tobiasa Wiesnera. 

KW

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura