195 obserwujących
2575 notek
5731k odsłon
  440   0

Państwo się sypie. Ten ze strzelbą, to Kaczyński, a ten w białym gangu to Morawiecki

Portal internetowy Salon24, vide: https://www.salon24.pl/newsroom/1176277,awantura-na-komisji-ws-raportu-nik-o-funduszu-sprawiedliwosci-wojcik-robi-szopke informuje:

Członkowie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w Sejmie dyskutowali o nieprawidłowościach, które Najwyższa Izba Kontroli wykryła w Funduszu Sprawiedliwości. Komentatorzy mówią, że to, co działo się podczas spotkania, to cyrk. Pod koniec września NIK przedstawił raport na temat wydatkowania rządowego Funduszu Sprawiedliwości, który gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw i następnie przekazuje je na wsparcie prawne, psychologiczne i socjalne dla ofiar przestępstw.

Według NIK, "działania ministra sprawiedliwości i znacznej części organizacji, które otrzymały dotacje skutkowały niegospodarnym i niecelowym wydatkowaniem środków publicznych, a także sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych w przypadku osób podejmujących decyzje w zakresie rozliczania środków z Funduszu Sprawiedliwości".

Podczas wspólnego posiedzenia obu komisji doszło do przepychanek słownych. Internauci nie kryli zdumienia, relacjonując to spotkanie.

Posłanka PO Izabela Leszczyna podkreśliła, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości zostały wydane z naruszeniem podstawowych zasad zarządzania finansami publicznymi (jasności, celowości i oszczędności). - Fundusz Sprawiedliwości to nic innego, jak pralnia pieniędzy. Zostało zdefraudowanych - mówię to na podstawie raportu NIK - 280 milionów złotych - powiedziała Leszczyna. Poseł Janusz Kowalski usiłował jej przerwać.

- Defraudacje, malwersacje i przestępstwa, nie tylko urzędnicze... - kontynuowała posłanka PO. - Niech pani nie kłamie! Może pani liczyć się ze słowami? - interweniował Kowalski.

Potem głos zabrał Michał Wójcik, który jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Był w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasie, który obejmuje raport Najwyższej Izby Kontroli.

- Dziś powiedzieliście na tej sali, że ukradliśmy 280 mln. zł z Funduszu Sprawiedliwości - taka jest prawda" - powiedział minister Michał Wójcik.

Następnie zaprezentował film zatytułowany #BanasNieKłam" i powiedział o proteście Straży Pożarnej.  - Strażacy nie mają nożyc do cięcia aut po wypadkach... Dzieci nie mają kamizelek odblaskowych... - wyliczał Wójcik. To miała być odpowiedź na zarzut NIK, że pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości, które miały służyć pomocy ofiarom przestępstw, zostały przekazane m.in. na zakup sprzętu dla strażaków ochotników. Kontrolerzy NIK wskazali, że pieniądze na ten cel powinny pochodzić z innych funduszy, a nie z tego.
Potem minister zaczął rozliczać WOŚP, twierdząc, że Fundusz Sprawiedliwości na sprzęt ratujący życie co roku przeznacza 200 milionów złotych, czyli więcej niż fundacja Owsiaka. Opozycja nie wiedziała, o co chodzi i jak to się ma do omawianego Funduszu Sprawiedliwości, więc na sali zrobiło się głośno.

- Proszę zrobić porządek z tą hołotą z Platformy Obywatelskiej! - wzburzył się Janusz Kowalski w kierunku przewodniczącego posiedzenia komisji.

- Mówicie, że ukradliśmy 280 milionów złotych. Jedyne, co ukradziono, to wasz rozum - stwierdził na koniec Wójcik.
Jak zauważyli internauci, obecny na posiedzeniu prezes NIK Marian Banaś był wyraźnie rozbawiony tym, co dzieje się na sali…

Mój komentarz:

Sami Państwo widzicie, że ten cyrk musi się źle skończyć, więc dziś zamiast tekstu będzie scena finałowa z jednego z najsłynniejszych filmów w historii światowego kina, - vide:

                          https://www.youtube.com/watch?v=6-wI4C2erOU  
                          (polecam dźwięk na full i wersję pełnoekranową)

Myślę, że w świetle tego, co się aktualnie dzieje w Polsce, - nikt z Państwa nie zaprzeczy złowróżbnemu tytułowi notki.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla naszego państwa)

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale