192 obserwujących
2832 notki
6074k odsłony
  501   1

Wysyp kabaretowych skeczy politycznych zawsze kroczył przed upadkiem władzy

Ciemna strona mocy satyry politycznej

Portal internetowy Salon24, - vide: https://www.salon24.pl/newsroom/1242662,kabaret-neo-nowka-reaguje-na-zainteresowanie-antypisowskim-skeczem-pokazali-komentarz informuje:

Na antenie Polsatu wyemitowano w weekend mocno antyrządowy skecz kabaretu Neo-Nówka, w którym oberwało się PiS, TVP i elektoratowi prawicy. Występ grupy odtworzono w sieci grubo ponad dwa miliony razy.
- Jesteś taki pożyteczny idiota, oni cię tak w ciula robią, a ty się po prostu dajesz. Oni się bawią, kasę wywalają na lewo. 70 mln wywalili na wybory kopertowe, 2 mld na tępą propagandę w TVP, do tego Ostrołęka, CPK, Turów i inne przewałki. Wiesz, ile za te miliony można by dzieci wyleczyć? A my jak te łosie zbieramy na aukcjach charytatywnych, a rząd ma to wszystko w dupie. Później siedzą takie leszcze, jak ty, a oni się za nasze bawią. (...) Ty cały czas masz jakiś wrogów. Co dzień boisz się jakiegoś wroga, to Niemcy, to Francuzi, to Żydzi, to Norwegowie, to nauczyciele, kobiety, LGBT. Najbardziej to się boisz gejów. A nic ci nie przeszkadza, że rząd cię rucha codziennie - mówi kabaretowy syn do ojca w skeczu "Wigilia 2022", który jest hitem tego lata. Grupa pokazała go podczas występu w Koszalinie, który emitowała telewizja Polsat…

Mój komentarz:

Jak uczy historia współczesna, nic bardziej jaskrawo nie unaocznia rzeczywistych opinii, nastojów i sympatii określonych grup społecznych, niż kabaretowe skecze, - zaś wszelkie próby zwalczania przez partię rządzącą satyry politycznej były zawsze przeciw-skuteczne.

Powiem więcej, polityczne skecze kabaretowe, a co jeszcze ważniejsze sposób reagowania na nie publiczności, - to papierek lakmusowy temperatury politycznej społeczeństwa. Bo celnie wymierzona satyra sprawia, że ogarnięte śmiechem społeczeństwo odblokowuje się i odkrywa swoje prawdziwe nastroje, - niezależnie od statusu społecznego, ciężaru gatunkowego kultury osobistej, poziomu intelektualnego, rangi estetycznej wrażliwości, - i co za tym idzie, ze wzmożoną siłą ujawnia na co dzień skrywane preferencje lub negacje polityczne, które jak fala powodziowa po przerwaniu tamy na wezbranej rzece ludzie objawiają w sposób spontaniczny.  

Powiem jeszcze więcej. Wysypy kabaretowych skeczy politycznych zawsze poprzedzały upadek aktualnie rządzących partii, co teraz potwierdzę na dwóch konkretnych przykładach.

Przykład pierwszy, to poprzedzający upadek komuny skecz kabaretu TEY pt. „Z tyłu sklepu, pani Pelagia” w wykonaniu Smolenia i Laskowika. Obejrzyjcie Państwo jeszcze raz ten skecz skupiając uwagę na huraganowo spontanicznej reakcji widowni spragnionej upadku znienawidzonej komuny, - vide:

                                         https://www.youtube.com/watch?v=ViGCnJ7Li7g 

A teraz obejrzyjcie Państwo wspomniany na wstępie skecz kabaretu Neo-Nówka pt. 'Wigilia w Polsce", który moim zdaniem powinien obejrzeć każdy Polak, - zwracając uwagę na wyrażoną owacyjnymi oklaskami i kaskadami śmiechu identycznie jak u Laskowika, spontaniczną reakcję dzisiejszego polskiego społeczeństwa mającego już dość władzy partii Jarosława Kaczyńskiego, który właśnie musiał przerwać objeżdżanie kraju, gdyż obrażani i upokarzani przez niego Polacy dali mu do zrozumienia, iż nie chcą już rządów jego partii, którą ktoś chyba dla żartu nazwał „Prawem i Sprawiedliwością”, - vide:

                                        https://www.youtube.com/watch?v=sElhLcagn0k

Tak. Tak. Śmiech suwerena jest dla władzy bardziej zabójczy, niż cyjanek potasu i dlatego PiS już szacunku społecznego nie odzyska.

Dalsze wnioski mówiące o tym, co łączy ze sobą te dwa skecze, - sami już sobie Państwo wyciągnijcie.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla naszego państwa)

Post Scriptum

W poniedziałek, antyrządowy skecz kabaretu Neo-Nówka odtworzono w sieci ponad milion razy. We wtorek ta ilość wyniosła już ponad dwa miliony, zaś w środę ta liczba wzrosła do wielkości grubo ponad trzy miliony odtworzeń i nadal rośnie. Słowem rzeczony skecz robi w sieci iście zawrotną karierę. STOP! Kończy się środa i ilość odtworzeń przekroczyła cztery miliony i nadal rośnie!!!

Jeśli założyć, że co dziesiąta osoba, która obejrzała ten skecz z pewnością nie zagłosuje już na PiS, to będzie oznaczało, że ten skecz będzie miał znaczący wpływ na wynik zbliżających się wyborów parlamentarnych.

I na tym właśnie polega siła kabaretowej satyry politycznej, - i nie wykluczam, że skecz kabaretu Neo-Nówka może być dla PiS-u tym samym, czym w roku 2015 były dla Platformy słynne "ośmiorniczki".

Oby tak dalej!

I jeszcze jedna ważna uwaga!

Jeden z komentatorów napisał o skeczu, cytuję: "Śmiechu nie warte, a oni ....się śmiali..."

To słuszna uwaga, lecz na tym właśnie polega siła kabaretowej satyry politycznej.

Skecz faktycznie jest momentami drażniąco prymitywny, a jego język pozostawia wiele do życzenia. Ale twórcy tego skeczu zrobili to celowo, gdyż wyborcy PiS w znakomitej większości reprezentują taki właśnie poziom, jak pokazano w skeczu i tylko taki język rozumieją.

Otóż moim zdaniem ten skecz spodobał się w głównej mierze Polakom młodym, którym za przeproszeniem wiszą spory polityczne między PiS-em i Platformą Obywatelską, które to spory oni odrzucają tak, jak organizm obce ciało.

Zaś prawda jest taka, że twórcy tego skeczu w sposób "rewolucyjny", albo lepiej "ewolucyjny" radykalnie zmienili kody komunikowania się z ludźmi, czym trafili w gusta młodego pokolenia, które porozumiewa się w języku dla politycznych zgredów niezrozumiałym. Bo młodzi chcą, żeby było krótko, zwięźle i na temat, a przekaz był zgodny z formami komunikacji jakie oni preferują. A twórcy skeczu wyrażają swoje myśli w takim właśnie opakowaniu. Ma być szybko – migawkowo, z podaniem życiowych przykładów, a jak trzeba to ostro i siarczyście.

Post Post Scriptum

W trzy dni po ukazaniu się niniejszej notki, - wszystko to, co napisałem potwierdził jota w jotę znany politolog, - czytaj:

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/politolog-tlumaczy-sukces-skeczu-neo-nowki-krytyczny-moment-dla-pis/ss3qblq?utm_medium=push&utm_source=browser&utm_campaign=push_push_go&utm_site=wiadomosci&utm_push_id=62eaac35c30a46e8330ac84b


Lubię to! Skomentuj42 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale