Blog
Salonowcy
echo24
echo24 dr Krzysztof Pasierbiewicz
160 obserwujących 1645 notek 3514561 odsłon
echo24, 9 sierpnia 2018 r.

Trzymam za słowo, Panie Prezydencie!

1618 172 1 A A A
Prezydent Duda krytycznie o noweli ordynacji do PE. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Prezydent Duda krytycznie o noweli ordynacji do PE. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Portal Salon24 News – vide: https://www.salon24.pl/newsroom/887119,prezydent-o-noweli-ordynacji-do-pe-mocno-sklaniam-sie-w-kierunku-zablokowania-tej-propozycji podaje, cytuję:

Mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego; nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do PE. Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji – mówi w wywiadzie dla „DGP” o noweli ordynacji wyborczej do PE prezydent Andrzej Duda.
27 lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do Parlamentu Europejskiego, według której każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę – co najmniej trzech – posłów wybieranych do europarlamentu. Prezydent przypomniał w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”, że przysługuje mu 21 dni na przeanalizowanie tej ustawy. „Biuro Prawa i Ustroju w mojej kancelarii taką analizę szykuje, ale i ja sam przyglądam się temu aktowi prawnemu i historii prac nad nim. I mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do Parlamentu Europejskiego” - powiedział prezydent. Jak zaznaczył, „wszyscy przyznają”, że na mocy tej nowelizacji realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent. „To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie. Kwestionuję to z demokratycznych pozycji, próg pięcioprocentowy to rozsądne rozwiązanie” - podkreślił Andrzej Duda
…”, koniec cytatu.

Trzymam tedy Pana za słowo, Panie Prezydencie!

Dlaczego?

Bo w eseju pt. „Czas im powiedzieć: BASTA! Adres: PiS & Platforma Sp. z o.o.” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/866183,czas-im-powiedziec-basta-adres-pis-platforma-sp-z-o-o tak pisałem wiosną tego roku, cytuję fragmenty:

Jest niedzielny majowy poranek, przepiękna pogoda, wiosna najcudniejsza od dziesięcioleci, wszędzie wkoło świeżo rozbuchana zieleń i kolorowe arrasy utkane misternie przez naturę z rozkwitłych bzów i magnolii. Słowem, pełnia szczęścia i żyć nie umierać! Po lekkim wiosennym śniadanku z gruntowych nowalijek zrobiłem sobie pyszną kawę i nieopatrznie włączyłem telewizor, gdzie akurat leciał program „Kawa na ławę”. I co ja widzę? PiS znowu idzie na noże z Platformą, a delegaci partyjek drobniejszego płazu sekundują tej grubiańskiej młócce. Wszyscy wrzeszczą na raz, głosy podniesione, wybałuszone krwawe gały, żyły na skroniach nabrzmiałe, mordy zdradzieckie, włosy jak badyli, drą się jeden przez drugiego wzajemnie się nie słuchając, machają rękami i łypiąc spode łba bykiem wygrażają sobie jak jakieś za przeproszeniem rynsztokowe zakapiory (…) I jak mówią słowa starej lwowskiej piosenki: "Dziś kolejny bal weteranów, każdy zna tych panów, bo tam, co niedziela jest zabawy wiela. A muzyczka, ino, ano, a muzyczka rżnie, bo przy tej muzyczce Gości bawią się! Wszystko jedno, czy to męska, czy to damska jest, byli tylko rżnęła fest a fest!". No i słoneczny nastój pachnącego bzem majowego poranka szlag trafił i żyć się człowiekowi odechciewa, bo swoim zwyczajem politycy Platformy i PiS-u znów z polskiej sceny politycznej jarmarczną karczmę dla gawiedzi zrobili! I nie mam już wątpliwości, że ten destrukcyjny układ między PiS-em a Platformą polegający na pozorowanej walce reslingowej dla plebsu, a de facto na przekazywaniu sobie, co kilka lat władzy w systemie wahadłowym trzeba zakończyć, bo jeśli ktoś nie postawi mu tamy, - ten układ będzie trwał w nieskończoność, a Polska nigdy cywilizowanego świata nie dogoni. (…) Dlatego uważam, że co bardziej kumaci Polacy, szczególnie ci młodzi, winni tym trzymającym Polskę za gardło cwaniaczkom powiedzieć wreszcie: BASTA! Bo, to już ostatni dzwonek, by jednych i drugich, jak niegdyś Łajkę, wystrzelić w kosmos z biletem w jedną stronę i, - urządzić nasz polski dom na nowo. Innego wyjścia dalibóg nie widzę. Tylko całkowicie nowa jakość polityczna może nas uratować…”, koniec cytatu.

A więc czekam na veto, Panie Prezydencie. Bo jeszcze tylko Pan jest władny podarować Polsce nową jakość polityczną, uwalniającą Rzeczpospolitą od trzymającego Ją krótko przy uździe partyjnego duopolu PiS-PO, w wyniku czego nasza Najjaśniejsza RP traci oddech, - a świat bezlitośnie ucieka do przodu. I proszę nie pękać przed tweetami jajogłowego marszałka Terleckiego, bo przecież zaledwie przed kilkoma dniami z krakowskich Oleandrów odprawiał Pan 38. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jak niegdyś Marszałek Piłsudski.

Krzysztof Pasierbiewicz ( em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa )

Opublikowano: 09.08.2018 10:30. Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 16:56.
Autor: echo24
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @MacMarc   "broń Boże oglądać Szkła, tylko czasem W tyle wizji..."  ...
  • @Konan Katoda    Również Pana pozdrawiam i dziękuję za komentarz.
  • @MacMarc    "nie jestem masochistą jak Pan,  "TVN24 mijam zaś z daleka, bo nie lubię, jak...

Tematy w dziale Polityka