Sawa
Gdy Polacy będą umieć siebie samych cenić w domu, będą ich cenić i za granicą...Długie doświadczenie naucza, że tylko Polacy są zdolni do rządzenia Polakami. (Stanisław Staszic)
4 obserwujących
335 notek
131k odsłon
  147   0

Mazowsze dąży do niepodległości... od Warszawy

"Będziemy bronić prawa do samorządności, nie damy podzielić Mazowsza, będziemy bronić jego integralności jako jednego z 16 województw w Polsce, PSL bierze na siebie odpowiedzialność za polski samorząd - powiedział we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. " te słowa w ustach ludowca mogą  bardzo dziwić. Bo obecny kształt Mazowsza był robiony według potrzeb politycznych środowisk które teraz reprezentuje PO. Powstało ono w 1997 roku w ramach słynnej reformy administracyjnej przeprowadzanej przez rząd Buzka. Już wtedy mówiono, ze ustanowienie stolicy województwa w Warszawie i scalenie jej z Mazowszem nie będzie korzystne dla rozwoju regionu (Mazowsza). Przeszkodą miały być zbyt duże dysproporcje w rozwoju gospodarczym między Warszawą z jej najbliszymi satelitami a reszta województwa biednego i zaniedbanego. Ale tak skrojone granice administracyjne były bardzo po drodze  środowiskom wywodzącymi się z Unii Demokratycznej później zmienionej w Unię Wolności... a jeszcze później w 2001  w styczniu zmienionej na Platformę Obywatelską. Jako jednym z powodów który może przyczynić  się do konserwowania biedy mazowieckiej wskazywano na rozdział przyszłych  funduszy unijnych, których duża część będzie przechwytywała bogata Warszawa. Czy tak sie stało? To oczywiście wymaga analizy, żeby nie być golosłownym. Moim zdaniem Warszawa zasysała nie tylko fundusze które mogły być zarzewiem rozwoju gospodarczego. Pozbawiała  przede wszystkim atrakcyjności gospodarczej  takie ośrodki jak Radom, Ciechanów w mniejszym stopniu Płock. A tak nawiasem mówiąc Łowicz który jest istotną częścią Mazowsza jednym z najważniejszych korzeni mazowieckich znalazł się poza... 

Na naszych oczach PSL postanowiło umierać za PO. Dziwna polityka. Przeciez w interesie PSLu jest wyodrębnienie Warszawy z Mazowsza. W Warszawie PSL nigdy nie miał poparcia. To biedne Mazowsze dawało tej partii mandaty, które jak ten durne parobek przywoził do stolicy i składał u stóp Warszawki i złotych chłoptysi ala Sławku Nowak z PO. I była koalicja. I rządzili Mazowszem... od czasu do czasu rzucili okruchy z pańskiego stołu to w okolice Radomia... albo Płocka. Czasem jakiś ochłapek pod Ciechanów. Taki to samorząd... tylko z nazwy. Największym beneficjentem tej samorządności przez małe "m" był nieusuwalnie panujący na Mazowszu PSL Struzik Adam. 20 lat... jak Putin! Taka to samorządność!

Za Płockiem jako stolicy Mazowsza przemawia historia. Radom historycznie przynależał do Ziemi Sandomierskiej. Absurdem  tamtego podziału administracyjnego z czasów rządów AWS/UW było  pozostawienie poza Mazowszem Łowicza... obok Płocka  na wskroś mazowieckiego miasta i to jednego z najstarszych także w Polsce. Łowicz  Od 1572 r. (po śmierci Zygmunta Augusta) w okresach bezkrólewia, Łowicz pełnił funkcję drugiej stolicy Rzeczypospolitej z racji tego, iż to tutaj rezydował Interrex, którego rola zwyczajowo przypadała prymasowi Polski.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka