Blog
Pozimnowojenna szachownica
Kamil Sasal
Kamil Sasal Politolog, obecnie doktorant
8 obserwujących 361 notek 431852 odsłony
Kamil Sasal, 1 czerwca 2017 r.

III RP kontra PiS

516 3 0 A A A

Nie ma IV RP. I nie będzie, ponieważ Prawo i Sprawiedliwość poza rozbudowanym programem socjalnym i walką ze środowiskiem sądowo-prawniczym nie oferuje zgodnej przebudowy systemu politycznego. Państwo po raz kolejny zostało zawłaszczone przez kolejną partię polityczną, tylko po to, by wykazać się nadzwyczajną sprawnością w obsadzaniu stanowisk publicznych swoimi ludźmi. Polska nie wiele się zmieniła w porównaniu do swojej poprzedniczki sprzed 1989 r. Każda partia dysponuje swoistą nomenklaturą, którą co wybory należy wykarmić i odziać, ponieważ nie radzą sobie na normalnym rynku pracy.


Walka z sądami i środowiskiem prawniczym ma w sobie wiele słuszności, ale jest to typowa rywalizacja polityczna - słowo przeciwko słowu. Obywatel w tym sporze wie, że i tak jego interes jest na końcu. Każda partia chce mieć swoje Trybunały i swoje Sądy. I nie ma czegoś takiego jak równowaga władz z prostej przyczyny - system jest podporządkowany partiom, które zatraciły zdrowy rozsądek.

Aby przebudować system polityczny, a więc dokonać zmian w konstytucji potrzeba wymaganej większości w parlamencie. Konieczna jest także zgoda polityczna wszystkich sił politycznych. To zgoda a nie zawiść może przysłużyć się obywatelom. Walka jednych przeciw drugim jest dosłowną destrukcją. Co z tego, że PiS "naprawi system" skoro następna partia i tak stwierdzi, że "naprawi" go lepiej?

Dlatego PiS wpada w te samą pułapkę, co poprzednicy tworząc system redystrybucji przywilejów i opresji względem konkretnych grup. Jest to czysta taktyka polityczna eliminacji/osłabiania przeciwników z tym wyjątkiem, że w razie przegranej cały system znów będzie wywracany do góry nogami. Czy zwykli ludzie wytrzymają taką krótkowzroczność elit?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ulubiony cytat: "Kiedy chce się rządzić krajem, najpierw należy zaprowadzić porządek we własnej rodzinie. Jeśli chce się utrzymać porządek w rodzinie, najpierw trzeba wykształcić swój charakter. Kto chce ukształtować swój charakter, najpierw musi mieć prawe serce. Jeśli ktoś chce mieć prawe serce, najpierw musi myśleć właściwie. Jeśli ktoś chce myśleć właściwie, to najpierw musi nabrać rozumu". - Konfucjusz "Na jednym wzgórzu nie ma miejsca dla dwóch tygrysów". Deng Xiaoping

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tylko co jeśli każde wybory oznaczają generalną wymiane kadr? Polskie państwo jest chaotyczne.
  • Z punktu widzenia mieszkańców klatki schodowej. Częsta zmiana dozorcy może się odbić...
  • Dziękuje. Dobry artykuł.

Tematy w dziale Polityka