seafarer seafarer
4485
BLOG

Jeremiada* redaktora Warzechy

seafarer seafarer Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 175

Kilka dni temu, tutaj na S24, Łukasz Warzecha zamieścił obszerny tekst pt. Rejterada wiceministra Jabłońskiego, w którym wyjaśnia okoliczności związane z – niedoszłym do skutku - wywiadem z ministrem Jabłońskim na temat ‘dozbrajania’ Ukrainy oraz kosztów finansowych tego ‘dozbrajania’. O co poszło? Redaktor Warzecha ujął to tak: „[min. Jabłoński] znalazł absurdalny pretekst, żeby się z rozmowy wykręcić”. Jaki to był ten ‘absurdalny’ pretekst? Otóż minister Jabłoński chciał „by był to program transmitowany na żywo”. Następnie red. Warzecha długo i małostkowo - o sobie: „Pracuję w dziennikarstwie ponad 25 lat. Przeprowadziłem w tym czasie setki wywiadów”, o ministrze: „Paweł Jabłoński – [polityk] który, … należy raczej do drugiego, może nawet trzeciego politycznego sortu’ przedstawia swoje racje. Takie stawianie sprawy nie brzmi przekonująco. Uważam, że prośba ministra była jak najbardziej uzasadniona a nie żaden ‘absurdalny pretekst’. I myślę, że czytelnicy zgodzą się ze mną.

Z kolei w przytoczonym w tekście artykułu wpisie na twiterze, Ł. Warzecha zadaje dramatyczne pytanie, "Jaki jest ‘finansowy bilans akcji dozbrajania Ukrainy przez Polskę’. Dwie kwestie dominują w tym zdaniu – strona finansowa pomocy oraz przedstawianie pomocy jako dozbrajanie Ukrainy. O finansach powiem za chwilę, naprzód o tym ‘dozbrajaniu’. Pisząc o pomocy dla Ukrainy w jej walce o wolność i niepodległość, redaktor Warzecha używa groźnego słowa ‘dozbrajanie’. Groźnego, ponieważ dozbrajanie kogokolwiek, niesie w sobie niebezpieczeństwo. Że ten ktoś uzbrojony (po zęby) może i nas zaatakować. Czy to jest przypadek Ukrainy? Redaktor Łukasz Warzecha, jak sam napisał, w dziennikarstwie pracuje 25 lat, więc siłą rzeczy zna wagę słów, których używa. Toteż sugerowanie, że Ukraina może być dla nas zagrożeniem jest po prostu nieuczciwe. Otóż Ukraina walczy o życie i nie jest dla nas żadnym zagrożeniem! Zagrożeniem jest Rosja, zarówno dla Ukrainy jak i dla nas! Jednak nad tym zagrożeniem, Ł. Warzecha przemyka się chyłkiem.

Czyżby dlatego, że ze strony Rosji, nie widzi zagrożenia?

I druga (a właściwie pierwsza) sprawa, to podkreślanie strony finansowej pomocy dla Ukrainy. I w sumie sprowadzanie tej pomocy przede wszystkim do finansów. O co chodzi? Czego się znowu czepiam. Przecież pomoc Ukrainie kosztuje. Tak, kosztuje wiedzą o tym wszyscy. I o tym wie również redaktor Ł. Warzecha. Ale przypomnę znowu, to co redaktor Warzecha sam o sobie powiedział - „Pracuję w dziennikarstwie ponad 25 lat. Przeprowadziłem w tym czasie setki wywiadów”. Tak jak wspomniałem poprzednio, pracując w dziennikarstwie tyle lat, zna też doskonale wagę słów. A słowa niosą w sobie przekaz, pierwszy drugi …

Jaki jest więc ten drugi przekaz, zawarty w tym podkreślaniu tego, że pomoc dla Ukrainy kosztuje? Otóż przekaz jest następujący. Polacy - wy biedniejecie! Przez pomoc dla Ukrainy biedniejcie!

Panie Redaktorze, może i przez tę pomoc biedniejemy.  Ale Ukraina, walczy z Rosją, która jest dla nas zagrożeniem. I powiedzmy wprost – choć nie z naszego wyboru, bo od blisko 300 lat to nie my atakujemy, tylko Rosja nas - Rosja jest naszym wrogiem.

Więc przypomnę chińskie przysłowie - wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. A pomoc przyjacielowi - który walcząc o swoją wolność walczy również o naszą wolność - warta jest tego, aby wydać parę groszy. Ruski mir, jeżeli by do nas przyszedł, będzie nas kosztował nie tylko wolność, ale również poziom życia. Doświadczyli tego aż nadto, wcześniej nasi przodkowie, a przez 45 lat PRL-u już my sami na własnej skórze.
----------------------------------
* jeremiada - skarżąca i narzekająca mowa lub utwór literacki przypominający biblijne proroctwa Jeremiasza. Komentarze. - gosc # 2012-11-21 - jojczenie [ https://sjp.pl/jeremiada ]

seafarer
O mnie seafarer

Konserwatysta zatwardziały :) W czasach pędzących zmian - zarówno na lepsze jak i na gorsze - tylko konserwatysta potrafi odróżnić jedne od drugich i wybrać te lepsze! I być naprawdę nowoczesnym.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura