Emerycie, od września dorobisz mniej. Są nowe limity

Nowe limity dla dorabiających seniorów.
Nowe limity dla dorabiających seniorów.

Złe wieści dla seniorów dorabiających do emerytury. Od września skurczyły się limity zarobkowe dla emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego. 

Progi w osiąganiu dodatkowych dochodów nie dotyczą jednak osób, które przeszły na emeryturę po przekroczeniu powszechnego wieku emerytalnego czyli dla kobiet po 60 roku życia, a dla mężczyzn po 65. Ci świadczeniobiorcy nie muszą się martwić, że ich wypłata z ZUS zostanie zmniejszona lub zawieszona.

Zobacz, o ile wzrosły emerytury i renty w 2020 r.

Nowe limity dla dorabiających

Uwagę na swoje zarobki powinni zwrócić pobierający wcześniejsze emerytury. Od września bezpieczną granicą jest 3517,20 złotych brutto. Od czerwca do sierpnia bezpieczna kwota dla dorabiających emerytów wynosiła 3732,10 zł brutto.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pomniejszyć wypłacaną emeryturę lub rentę, gdy przychód z dodatkowych źródeł będzie większy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju, który od września ustalono właśnie na 3517,20 zł.

Z kolei do zawieszenia świadczenia dochodzi wówczas, gdy przychód przekroczy górny limit tzn. 130 procent przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września kwota ta będzie wynosić 6531,90 zł. Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 3517,20 zł przychodu.

Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc., to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż

  • 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Renta socjalna zostanie zawieszona po przekroczeniu 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli kwoty 3517,20 zł.


Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Budżet domowy bez konsekwencji mogą uzupełniać też renciści. Gwarancję wypłaty renty w pełnej wysokości mają też inwalidzi wojenni, osoby pobierające rentę z tytułu pobytu w obozie i w miejscach odosobnienia lub osoby pobierające renty rodzinne po uprawnionych do tych świadczeń.

Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Rośnie liczba dorabiających do emerytury

W ostatnich kilku latach w Polsce wzrósł odsetek pracujących seniorów pobierających emerytury powszechne. W czołówce są województwa mazowieckie i śląskie - odpowiednio 16,1 proc. i 15,2 proc. aktywnych zawodowo emerytów.

Województwo opolskie pod tym względem plasowało się nieco poniżej średniej w kraju. W regionie 11,5 proc. emerytów po ukończeniu wieku powszechnego miało dodatkowe płatne zajęcie (średnia w kraju 13,1 proc.)

Większość, bo 56 proc. pracujących emerytów to kobiety. Panie częściej decydują się na taki krok. Z czego to wynika? W Polsce, średnia emerytura kobiety jest niższa od świadczenia mężczyzny o ponad 1000 zł brutto.

Kobiety mając niższe emerytury niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów.

Kontynuowanie zatrudnienia to nie tylko sposób na podreperowanie funduszy ale też bonus jakim jest realne podwyższenie emerytury. Jeśli emeryt pracuje, a od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne, to może swoje świadczenie przeliczyć z uwzględnieniem dodatkowych składek.

KJ

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo