Waloryzacja emerytur, 13-stka i 14-stka. Więcej pieniędzy dla seniorów w 2021 roku

Emeryci dostaną więcej pieniędzy.
Emeryci dostaną więcej pieniędzy.

Blisko 30 mld zł - to wartość dodatków, które w 2021 roku powędrują do seniorów. 13. emeryturę dostaną w okolicach Wielkanocy, 14. - niedługo przed Bożym Narodzeniem. Do tego dochodzi marcowa waloryzacja świadczeń.

Rok 2021 dla emerytów będzie wyjątkowo korzystny finansowo. Pierwszy zastrzyk środków trafi do seniorów już w marcu przyszłego roku. Wtedy Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację wypłacanych świadczeń (rent i emerytur).


Waloryzacja emerytur w 2021 r.

W 2021 roku emeryci będą mogli liczyć na wyższe emerytury. Większe pieniądze możliwe są dzięki waloryzacji. Nowe stawki emerytur zaczną obowiązywać od marca 2021 roku.

Podwyżki emerytur w 2021 roku mają wynosić 3,84 procent. Jednocześnie będzie to waloryzacja procentowo-kwotowa, z gwarantowanym dodatkiem w wysokości 50 zł.

Główny Urząd Statystyczny podał, że w czerwcu 2020 średnia emerytura w Polsce wynosiła 2482,25 zł brutto. Po waloryzacji na poziomie 3,84 proc. emeryt, który ma takie świadczenie, dostanie 95 zł więcej co miesiąc. Tyle więc wyniesie średnia podwyżka emerytur 2021.

Emerytura 1,5 tys. zł w marcu 2021 zamieni się w 1557 zł. Emerytura 2 tys. zł zamieni się w świadczenie warte 2076 zł. Emerytura 3 tys. zł zamieni się z kolei w świadczenie na poziomie 3115 zł. Do seniorów w ten sposób powędruje blisko 10 mld zł.

To podwyżki prognozowane, bo dokładne dane poznamy w lutym 2021, gdy GUS będzie miał dane roczne na temat inflacji i realnego wzrostu płac, bo to od nich zależy wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.

senior, laska

Emerytury 2021: trzynasta i czternasta emerytura

Na tym jednak dodatki dla seniorów się nie kończą. W kwietniu przyszłego roku powędruje do nich 13-sta emerytura. Ta wyniesie 1250 zł i trafi do każdego seniora.  Choć program nazywa się tzw. 13-stą emeryturą, to nie jest to kolejne świadczenie w tej samej kwocie, w jakiej emeryci dostają 12 poprzednich przelewów. 13-stka warta jest tyle, ile w danym roku wynosi emerytura minimalna (przyznawana po 20 latach pracy w przypadku kobiet i 25 latach w przypadku mężczyzn). A ta w tej chwili zaplanowana jest właśnie na kwotę niewiele ponad 1,2 tys. zł brutto. 13 emeryturę seniorzy otrzymają w okolicach Wielkanocy.

Kolejny dodatek trafi do seniorów tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wtedy to rząd Mateusza Morawieckiego i Zakład Ubezpieczeń Społecznych mają ruszyć z wypłatami 14-stych emerytur. I w tym wypadku znów będzie to 1250 zł. 

14-stkę dostaną ci, którzy nie przekroczą ustalonego progu 120 proc. średniej emerytury. A to sprawia, że seniorzy, którzy mają ponad 3 tys. zł co miesiąc nie dostaną pełnego dodatku.

Ich świadczenie będzie wypłacane w trybie "złotówka za złotówkę". Jeżeli przekroczą próg o 100 zł, to wypłacone środki będą pomniejszone właśnie o taką kwotę. To sprawia, że seniorzy z emeryturą wartą około 4,3 tys. zł nie dostaną już nic.

Blisko 30 mld zł na świadczenia seniorów

W ciągu jednego roku rząd Zjednoczonej Prawicy wyda blisko 30 mld zł ekstra na świadczenia seniorów. 10 mld zł pochłonie coroczna waloryzacja, kolejne 10 mld zł trafi na 13-stą emeryturę, a kolejne 10 mld zł na 14-stą emeryturę.

- Mimo trudnej sytuacji, w której jesteśmy ze względu na epidemię, te świadczenia są zagwarantowane i będą realizowane – zapewniła w czwartek szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Minister dodała, że polityka senioralna to również programy Senior Plus i Aktywność Społeczna Osób Starszych, które pozwalają stwarzać warunki, by osoby starsze jak najdłużej cieszyły się zdrowiem i aktywnością.

- Na program Senior Plus rocznie przeznaczamy 80 mln zł. Mamy ponad 770 placówek, które funkcjonują i uczestnicy chętnie do nich chodzą – powiedziała. W kolejnych latach program będzie kontynuowany w zmienionej formule.


Wyższe emerytury i renty dla opozycjonistów z czasów PRL

Do 2400 zł podniesione zostaną wszystkie emerytury działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych w okresie PRL-u dzięki świadczeniu wyrównawczemu. 

Każda osoba mająca status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, której świadczenie emerytalne lub rentowe jest niższe niż 2400 zł, będzie miała prawo do świadczenia wyrównawczego, które podwyższy kwotę emerytury lub renty do gwarantowanego progu 2400 zł.

Kwota ta będzie corocznie waloryzowana. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek osoby uprawnionej i będzie wypłacane razem z emeryturą lub rentą. Szacuje się, że prawo do świadczeń emerytalnych uzyskało ok. 9,5 tys. takich osób, z czego ok. 5,5 tys. pobiera świadczenie niższe niż 2400 zł.

KJ


Lubię to! Skomentuj43 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo