„Opieka 75 plus” i „Senior Plus”. Rząd przygotował programy dla seniorów

Rząd chce zainteresować gminy rozwijaniem usług opiekuńczych.
Rząd chce zainteresować gminy rozwijaniem usług opiekuńczych.

13,5 tys. seniorów z małych gmin ma być objętych nowym programem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej "Opieka 75 plus". Samorządy otrzymają też pieniądze na modernizację domów dziennego pobytu osób starszych w ramach programu „Senior Plus”.

Program „Opieka 75 plus” jest dedykowany osobom samotnym, które ukończyły 75 lat. - Sytuacja emerytów, tych którzy są sami i którzy mają niskie świadczenia, jest zawsze zdecydowanie trudniejsza niż sytuacja osób w gospodarstwach dwuosobowych - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska. 

Dlatego rząd chce zainteresować gminy rozwijaniem usług opiekuńczych. Ma być więcej godzin usług opiekuńczych dla tych seniorów, którzy już z nich korzystają. Zwiększyć się ma także krąg odbiorców takich usług. Na program w pierwszej edycji przeznaczone ma być 57,4 mln zł. 

Zobacz też: Pomaganie innym sprzyja zdrowiu, zwłaszcza seniorów 

O pieniądze na zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz opiekuńczych usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku powyżej 75. roku życia mogą występować gminy do 20 tys. mieszkańców. 

Rozpoczął się także nabór wniosków do programu "Senior plus". - Mamy na ten cel sporą kwotę, 80 milionów zł. Z tych środków mogą korzystać samorządy na to, by przygotować, zmodernizować obiekty na domy dziennego pobytu „Senior plus”. Na ten cel mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tys. zł – powiedziała Rafalska. Dodała, że samorządy mogą otrzymać również dofinansowanie na prowadzenie klubów seniora. 

Wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska zwróciła uwagę, że w sytuacji starzejącego się społeczeństwa polityka wobec osób starszych jest jednym z priorytetów. - Dlatego ministerstwo rodziny wychodzi z pakietem programów skierowanych dla osób starszych. W 2018 r. chcemy przeznaczyć na nie ok. 150 mln zł - mówiła.

Kolorowa parada seniorów na ulicach Warszawy (TVN24/x-news)


Zobacz też: Seniorzy też cierpią na depresję

Program "Senior plus" spotkał się dotychczas z dużym zainteresowaniem samorządów. - W tym roku zbudujemy ok. 100 nowych klubów „Senior plus”. W domach dziennego pobytu oraz klubach na koniec tego roku będzie ok. 7 tys. miejsc dla osób starszych – powiedziała Bojanowska. Wyjaśniała, że kluby i domy dziennego pobytu zapewniają seniorom m.in. usługi socjalne, posiłek, rehabilitację, zajęcia edukacyjne, aktywność ruchową. 

Program „Opieka 75+” jest adresowany do małych gmin. Na wsparcie mogą liczyć jednak tylko te samorządy, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie. Środki finansowe z programu mogą być przeznaczone z jednej strony na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych u osób, które już korzystają z takich usług lub korzystały z nich w ostatnim roku, a z drugiej – na dofinansowanie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób, które dotychczas ich nie otrzymywały. 

Każdego roku jest obserwowany wzrost liczby osób korzystających z usług opiekuńczych. W 2016 roku w stosunku do roku poprzedniego w gminach wiejskich, miejskich oraz miejsko-wiejskich liczba osób, które korzystały z usług opiekuńczych, wzrosła o ok. 7 proc. W 2015 roku było to 88 096 osób, a rok później już 94 209 osób. Pomimo tego resort podkreślił, że w około 430 gminach (17 proc. gmin) w ogóle nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze. 

Zobacz też: Teleopieka nad seniorami

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo