Wyleczenie depresji u osoby starszej przywraca jej także większą sprawność fizyczną.
Wyleczenie depresji u osoby starszej przywraca jej także większą sprawność fizyczną.

Seniorzy też cierpią na depresję

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

Na depresję można zachorować niemal w każdym wieku. U seniorów diagnoza jest trudna, ale wyleczenie poprawia nie tylko stan psychiczny, ale także fizyczny osoby starszej.

Powszechne przekonanie, że starość wiąże się z przygnębieniem, smutkiem czy zmianami nastroju: irytacją, wybuchami złości nie ułatwia diagnozy depresji. Tymczasem te zmiany nastroju mogą być objawem tej choroby.

Rozpoznanie depresji jest także trudne klinicznie z uwagi na częste występowanie wielu chorób w wieku starszym. Czasem trudno ocenić, czy dane objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Są prace naukowe, w których autorzy zwracają uwagę na tę kwestię: depresja w każdym wieku wiąże się zwykle z pogorszeniem pamięci i codziennego funkcjonowania - o ile jednak nikt raczej nie podejrzewa demencji u dwudziestolatka, to osobę po 65. r. ż - już tak. 

Starsi ludzie często wzbraniają się też konsultacji u psychiatry czy psychologa. Niemniej jednak warto zwracać baczną uwagę na depresję, a w razie stwierdzenia tej choroby - ją leczyć. Najlepsze efekty daje połączenie farmakoterapii z psychoterapią.

Wyleczenie depresji nie tylko uwolni od niepotrzebnego cierpienia, ale także wpłynie na niezwykle istotne aspekty funkcjonowania seniora: osoba w podeszłym wieku z powodu depresji może unikać wykonywania pewnych czynności i zadań, co wpływa negatywnie na jej sprawność i możliwość normalnego życia. Poza tym przebieg choroby somatycznej, a nawet jej przyczyny, mogą być uwarunkowane depresją. Skuteczne leczenie depresji wpływa więc nie tylko na poprawę stanu psychicznego osoby starszej, ale i stanu fizycznego.  

Warto też wiedzieć, że zaburzenia depresyjne wśród seniorów są dość powszechne, choć w literaturze można spotkać różne dane: od co najmniej jednej trzeciej populacji osób po 65. roku życia po ponad połowę.

Leczenie depresji w Polsce

Naukowcy biorący udział w projekcie PolSenior, w ramach którego kilka lat temu przeanalizowano wszechstronnie stan zdrowia i warunki społeczne kilku tysięcy osób w podeszłym wieku, wskazują, że w Polsce leczenie depresji seniorów pozostawia wiele do życzenia: z grupy badanych jedynie niewiele ponad połowa osób ze stwierdzoną depresją przyjmowała anytdepresanty, mimo że objawy depresji się utrzymywały. Badania PolSenior wskazały też, że czynnikami ryzyka rozwoju depresji są m.in.: poczucie osamotnienia, niemożność samodzielnego wykonywania zakupów, przewlekły ból. 

JW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

 

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości