SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii
114
BLOG

Krok wstecz. Francuzi wycofują się z Afryki.

SKN Geopolityki Idei Strategii SKN Geopolityki Idei Strategii Polityka Obserwuj notkę 3
W czwartek, 17 lipca 2025 roku miała miejsce uroczystość przekazania francuskiej bazy wojskowej Gaille w ręce władz Senegalu. Owa baza, w której w ostatnich latach stacjonowało około 350 francuskich żołnierzy, znajduje się w stolicy Senegalu – Dakarze, i była jednocześnie ostatnią francuską stałą bazą w tym kraju, jak i całym regionie.

W ceremonii stronę afrykańskiego państwa reprezentował szef sztabu generalnego sił zbrojnych Senegalu gen. Mbaye Cisse, a stronę francuską – gen. Pascal Ianni, który jest dowódcą francuskich sił zbrojnych w Afryce. Symboliczne przekazanie placówki miało miejsce podczas wręczenia klucza do obozu. Obie strony podczas ceremonii podkreślały wagę wydarzenia i opisywały je jako zamknięcie rozdziału historii wojskowej między obydwoma krajami.

W uzmysłowieniu sobie powagi tego wydarzenia, pomoże zrozumienie jak silny wpływ miała francuska obecność w Senegalu na ten kraj. Oczywiście okres francuskiej kolonizacji w Senegalu miał olbrzymi a zarazem bardzo newralgiczny wpływ na to, jak ów kraj wygląda i dziś. Jaki jest język urzędowy w Senegalu? Francuski. Kto założył aktualną stolicę Senegalu? Francuzi. Na jakim systemie edukacyjnym bazuje system edukacyjny Senegalu? Na francuskim. Jaki kraj prowadzi na terenie Senegalu największe inwestycje? Francja. Przykładów można by wymieniać jeszcze wiele. Te wyżej wymienione to oczywiście pokolonialne pozostałości. Oficjalna data kolonizacji Senegalu przez Francję to rok 1854. Głównymi powodami francuskiej ekspansji na te tereny były pobudki gospodarcze oraz fakt, że Senegal znajduje się w istotnym miejscu na szlaku towarowym pomiędzy Europą a Afryką.  Jednakże trzeba pamiętać, że i po odzyskaniu przez Senegal niepodległości, które miało miejsce 15 lat po II wojnie światowej, w 1960 roku, oba państwa ściśle współpracowały w sprawach regionalnych Afryki Centralno-Zachodniej.

Od kilku lat pozycja Francuzów w regionie zaczyna się diametralnie zmieniać, także za sprawą wzmożonej aktywności Federacji Rosyjskiej w rejonie Sahelu. Od 2022 roku Francuzi wycofali się militarnie z takich państw, jak Mali, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Czad czy Niger. Warto jednak pamiętać, że region Sahelu jest regionem niestabilnym. A przyczyn owej niestabilności jest wiele. Jedną z nich jest terroryzm, który staje się najpoważniejszym problemem dzisiejszej Afryki Zachodniej. Od 2021 roku w krajach takich, jak Mali, Burkina Faso, czy Niger doszło do junt wojskowych i przejęć władzy, co po części także zmusiło francuzów do wycofania się ze wspomnianych państw. Senegal również zmaga się z problemem terroryzmu, głównie na swojej granicy z Mali.

Punktem zwrotnym w kwestii obecności Francuzów w Senegalu były wybory prezydenckie w 2024 roku, które wygrał Bassirou Diomaye Faye. Ów prezydent Senegalu pod koniec ubiegłego roku stanowczo stwierdził, że „Senegal jest krajem niepodległym, suwerennym, a suwerenność nie akceptuje obecności baz wojskowych na terenie suwerennego państwa”. Jednakże Faye dodał, iż jego kraj nadal będzie dążył do tego, aby utrzymać dobre relacje pomiędzy Dakarem a Paryżem.

Na ten moment w Afryce Francja posiada stałą bazę na wschodzie kontynentu w państwie Dżibuti, a także współposiada bazę wojskową w Gabonie, lecz jest ona głównie wykorzystywana w celu szkoleń żołnierzy. Wszystko wskazuje na to, że Francja utraciła w Afryce siłę i potencjał, które posiadała przez poprzednie dziesiątki lat. Jej miejsce stopniowo zajmuje Federacja Rosyjska, a kolejnym potężnym graczem staje się Chińska Republika Ludowa, która inwestuje w Afryce na coraz większą skalę. Dalsze losy Czarnego Kontynentu będą zatem niesłychanie ważne, zważywszy na obecną niepewną sytuację na świecie.

Jesteśmy studenckim kołem naukowym, które działa na SGH. Zajmujemy się tematami związanymi z geopolityką w otaczającym nas świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka