slawekp7 slawekp7
127
BLOG

Hipoteza ewolucji końskiego kopyta w wyniku stopniowej redukcji palców u przodków idzie na

slawekp7 slawekp7 Rozmaitości Obserwuj notkę 0
Hipoteza ewolucji końskiego kopyta w wyniku stopniowej redukcji palców u przodków idzie na śmietnik historii. Kolejna „ikonach ewolucji” okazała się zwykłą bajeczką!

Końskie kopyta w stadium embrionalnym powstają początkowo na bazie zaczątków rozwijających się pięciopalczastych kończyn, które służą niczym rusztowanie. Następnie w wyniku różnych modyfikacji embrionalnych przekształcane są w osobliwe, typowo końskie kończyny. Biorą w tym udział takie procesy, jak specyficznie regulowane apoptoza i absororcja. 

Złożona sygnalizacja komórkowa reguluje morfogenezę specyficznego dla końskich kopyt układu nerwowego i krwionosnego. Podobne mechanizmy w początkowych stadiach ontogenezy obserwujemy u różnych gatunków. U ludzi, waleni i innych. Poczytać o nich można w podlinkowanych artykułach. 

Uczeni zaczynają coraz lepiej poznawać szczegóły embrionalnego rozwoju końskiego kopyta, tym samym nie mają pojęcia, w jaki sposób taki schemat ontogenezy mógł wyewoluować. Wszystko wydawało się takie łatwe i proste. Załączony do niniejszego postu pierwszy obrazek obecny jest w każdym podręczniku do nauki biologii, jako jeden z nielicznych koronnych przykładów makroewolucji - koni od nie koni!

Streszczenie oryginalnej pracy naukowej:

image

image

image

https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsos.171782

„Powracamy do tematu redukcji palców u ewolucyjnych przodków koni i proponujemy, aby przeanalizować dane sugerujące częściowe występowanie wszystkich pieciu palców w kończynach przednich współczesnych dorosłych koni. 

Osteologiczne opisy wybranych koniowatych tetradaktylowych, tridaktylowych i monodaktylowych pokazują ewolucję końskiej kończyny przedniej w innej perspektywie. Dowody histologiczne, osteologiczne i paleontologiczne sugerują, że dystalna kończyna przednia Equus jest bardziej złożona niż tradycyjnie uważano. 

Obecne rozumienie jest takie, że dystalna kończyna przednia konia składa się z jednego pełnego palca (III) i dwóch zredukowanych kości śródręcza (II i IV). Kości śródręcza II i IV wykazują grzbiety brzuszne, które, jak sugerujemy, reprezentują niezróżnicowane cyfry oznaczające palce I i V. 

Te grzbiety są obecne w tridactyl Mesohippus, ale nie występują w tetradactyl Hyracotherium. Stawy nadgarstka pięciu kości śródręcza pasują do taksonów pentadaktyli. Dystalna struktura w kształcie litery V na wybrzuszeniu kopyta reprezentuje cyfry II i IV, a skrzydła i chrząstki kopyt dalszej falangi to cyfry I i V. 

Odnosimy tę zmienioną interpretację kończyny przedniej Equus do śladów stóp Laetoli i sugerujemy, że boczne odciski Hippariona są tworzone z kopyt I i V, a nie z II i IV. ”

Artykuł popularnonaukowy:

image

https://gallop.pl/piec-palcow-u-koni/

”Naukowcy z New York Institute of Technology College of Osteopathic Medicine podważają dotychczasowe twierdzenia, że koniowate tak znacząco zmieniały się w czasie. Palce u nich po prostu zanikały, więc zwierzęta te funkcjonowały z coraz mniejszą ich liczbą.

Według nowojorczyków nadal palce funkcjonują w końskim organizmie, chociaż kluczowy jest tylko jeden. Ślady po dawno utraconych palcach wciąż istnieją u koni i jest ich aż pięć w każdym z przednich kopyt.

Badacze dokładnie przyjrzeli się w laboratorium dwóm stadiom końskich zarodków. Podczas obserwacji pod mikroskopem okazało się, że ich kopyta są uformowane z pięciu wyraźnie podobnych do palców grudek. Wraz z rozwojem zarodka stopniowo zwężają się one, tworząc szponiastą końcówkę, która “rozlewa się” po urodzeniu.

Podobne ślady po wspomnianych guzkach naukowcy odnaleźli u dorosłych koni, a zlokalizowane są one na kości śródręcza. W naukowym opracowaniu tego tematu pojawiła się sugestia, że małe, podłużne kości znajdujące się wzdłuż zewnętrznych boków kości śródręcza u współczesnych koni są pozostałościami drugiego i czwartego palca.

Osoby pracujące nad zagadnieniem zgadzają się jednak, że wyjaśnienie to jest jeszcze niekompletne. Ponadto nie uwzględnia ono umiejscowienia pierwszego i piątego palca.

Ponieważ zgodnie z ich odkryciami koń na pewno nie jest stworzeniem jednopalczastym, twierdzą natomiast, że pierwszy i piąty palec nie zostały utracone na drodze ewolucji, ale połączyły się z palcami drugimi i czwartymi. Ich pozostałości można się doszukiwać w tylnych częściach małych kości określanych jako drugi i czwarty palec.

“Nasze badania wykazały też, że na każdą przednią kończynę u współczesnych koni przypada od pięciu do siedmiu wiązek nerwowo-naczyniowych. Sugeruje to, że dodatkowe palce zaczynają się u koni rozwijać, ale na dalszym etapie rozwoju nie różnicują się” – tłumaczy Melinda Danowitz z zespołu badawczego.”

Podręczniki, encyklopedie i wkipedie do rewizji!

https://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/jak-przodkowie-koni-palce-potracili

„Konie bez problemu mogą przeskakiwać wysokie przeszkody, galopować z prędkością sięgającą 70 km/h oraz uciągnąć blisko tonę – a wszystko to z jednych dużym palcem u nogi. Najnowsze badania pomagają wyjaśnić, dlaczego, choć przodkowie koni mieli nawet do czterech palców, to właśnie jeden palec tak znacząco zwiększył końską siłę i szybkość.”

Czy ludzie naprawdę rodzą się z atawizmami w postaci prawdziwych ogonów?

https://slawekp7.wordpress.com/2012/10/21/czy-ludzie-naprawde-rodza-sie-z-atawizmami-w-postaci-prawdziwych-ogonow/

image

Czy istnieją naukowe dowody na ewolucję waleni od zwierząt lądowych? Czy istnieją fakty potwierdzające istnienie nowego drzewa filogenetycznego ptaków? Czy ptaki pochodzą od dinozaurów?

https://slawekp7.wordpress.com/2021/08/03/czy-istnieja-naukowe-dowody-na-ewolucje-waleni-od-zwierzat-ladowych-czy-istnieja-fakty-potwierdzajace-istnienie-nowego-drzewa-filogenetycznego-ptakow/

image

Kopyta konia – cztery dodatkowe „serca”!

https://slawekp7.wordpress.com/2018/07/28/kopyta-konia-cztery-dodatkowe-serca/

Hipoteza rekapitulacji – mistyfikacja Ernsta Haeckla

https://slawekp7.wordpress.com/2021/05/07/hipoteza-rekapitulacji-mistyfikacja-ernsta-haeckla/

image


Zobacz galerię zdjęć:

Nauka
slawekp7
O mnie slawekp7

https://slawekp7.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości