slawekp7 slawekp7
216
BLOG

Geneza przeobrażenia zupełnego u owadów - „wyjaśnienia” neodarwinowskie

slawekp7 slawekp7 Rozmaitości Obserwuj notkę 1
Czy była możliwa stopniowa ewolucja przeobrażenia zupełnego (holometabolii) u owadów? Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby podczas ewolucji holometabolii wykształciły się geny na degradację układu pokarmowego oraz narządów gębowych u larwy, a nie wyewoluowałyby jeszcze geny na dopracowane powstawanie układu pokarmowego i głowy, wraz z narządami gębowymi obecne u imago motyla! Neodarwiniści nie potrafią wyjaśnić, jak powstała poczwarka i przeobrażenie zupełne na drodze postulowanych przez nich mechanizmów, ale twierdzą, że stało się to kilka razy niezależnie! :)

imagehttps://youtu.be/9_FdB7pRbUU?si=yZRGOhWu9OA746vD


Zwolennicy neodarwinizmu uważają, że w przeszłości żyła istota podobna do złożonej z wielu segmentów długiej pra-stonogi. Że na każdym z segmentów posiadała po parze odnóży. Rzekomo w toku ewolucji część tych segmentów się połączyła, a zawarte na nich odnóża przekształciły się w narządy gębowe i narządy zmysłów (czułki). 

Pierwotnym narządem gębowym owadów miał być aparat gryzący, który w toku ewolucji miał się specjalizować na różne sposoby, ewoluując w typy narządów gębowych, jakie obserwujemy u współcześnie żyjących owadów. Zdumiewający projekt aparatu gębowego komara. Co się dzieje pod skórą, gdy gryzie cię koma:

https://www.salon24.pl/u/slawekp7/1318649,zdumiewajacy-projekt-aparatu-gebowego-komara-co-sie-dzieje-pod-skora-gdy-gryzie-cie-komar


Uczeni obserwując rozwój embrionalny owadów z przeobrażeniem zupełnym zauważyli, że w jaju rozwija się larwa, u której rzeczywiście zaobserwowano stadium przypominające hipotetycznego wspólnego przodka owadów, u którego podczas początkowych stadiów ontogenezy zlewały się poszczególne segmenty, tworząc u zarodka gąsienicy motyla głowę z czułkami i narząd typu gryzącego:

https://slawekp7.files.wordpress.com/2012/04/ewolucja-metamorfozy-u-owadc3b3w.pdf

http://www.scientificamerican.com/article/insect-metamorphosis-evolution/

https://pin.it/2OyM0GE

image

Narządy gębowe owadów. A-gryzący, B-gryząco-liżący, C-ssący, D-kłująco-ssący, a-czułki, c-oko złożone, mx-maxillae, md-mandibulae, lb-labium, lr-labrum

image

 Motyle posiadają narząd typu ssącego (z nielicznymi wyjątkami)

Czy ewolucjoniści udowodnili na podstawie tego zjawiska w początkowej ontogenezie owadów, że ontogeneza odzwierciedla w tym przypadku filogenezę? 

https://slawekp7.wordpress.com/2021/08/21/od-gasienicy-do-motyla-cudowny-proces-holometabolii/


U wielu owadów z przeobrażeniem zupełnym (holometabolią) larwa przez okres zanim stanie się poczwarką posiada wykształcone w stadium embrionalnym narządy gębowe i narządy zmysłu, inne niż imago (postać dorosła). Takimi owadami są np. motyle. Kiedy gąsienica (larwa) motyla przekształca się w poczwarkę i otacza pancerzykiem zwanym kutikulą, to w wyniku procesu zwanego histolizą następuje niemal całkowity rozpad ciała larwy -czachowują się tylko część układu nerwowego, hormonalnego i oddechowego (tchawkowego):

image

https://slawekp7.wordpress.com/2017/05/30/mimetyzm-mimikra-i-homochromia/

image

image

image

image

http://www.zmescience.com/research/caterpillar-butterfly-metamorphosis-ct-3d-scan-65054/

image

image

image

Specjalne komórki w wyniku fagocytozy pochłaniają komórki pierwotnie tworzące ciało gąsienicy, inne zaś degradują ciało larwy poprzez samounicestwienie, to znaczy apoptozę. W wyniku tych zjawisk, a i jeszcze innych nie wymienionych przeze mnie złożonych procesów, ściśle kontrolowany przez hormony juwenilne proces degradacji tkanek przygotowuje ciało gąsienicy niejako na pokarm dla komórek, które podczas dalszych postępów procesu przeobrażenia zupełnego utworzą imago (postać dorosłą motyla).

 W efekcie histolizy następuje niemal całkowity rozpad tkanki larwalnej, łącznie z narządami gębowymi i narządami zmysłu, które wykształciły się podczas embriogenezy i które posiadała larwa. Jedyne co pozostaje to układ nerwowy i część układu wydzielniczego hormonów juwenilnych, które , jak już wspomniałem, sterują całym procesem przeobrażenia zupełnego. Histolizie nie podlega też mała część układu oddechowego (tchawkowego), ponieważ dopływ tlenu jest niezbędny to proliferacji komórek i wszelkich procesów biochemicznych, które w nich zachodzą:



Poczwarka przypomina na pewnym etapie tego złożonego procesu jajko z płynną zawartością w jej wnętrzu (to oczywiście duże uproszczenie).

HISTOGENEZA

Gdy proces histolizy spełni swoją rolę pobudzone aktywnością hormonalną, zaczynają przejawiać aktywność tak zwane dyski imaginalne. Są to grupy odpowiednio zdeterminowanych genetycznie komórek, z których wykształca się dorosła forma owada, to znaczy imago. Dyski imaginalne są już od początku obecne w ciele gąsienicy i dopiero podczas histogenezy zaczyna się z nich rozwijać imago. 

Można ten proces zobrazować w taki oto sposób: larwę wyobraźmy sobie, jako bulwę podobną do ziemniaka (to też oczywiście znaczne uproszczenie), w której początkowo zmagazynowane są substancje odżywcze. Pewne grupy komórek początkowo wzrastają razem z tą „bulwą”, lecz na pewnym etapie jej rozwoju ich wzrost zostaje zahamowany. Przez cały okres życia naszej metaforycznej bulwy owe grupy komórek pozostają w uśpieniu niczym nasiona rozsiane w różnych obszarach tej bulwy. 

W pewnym momencie zewnętrzna okrywa bulwy zaczyna twardnieć i w jej wnętrzu następuje coś zadziwiającego . Zaczyna się ona stopniowo rozpuszczać aż rozpuści się do półpłynnej postaci i wówczas zaczynają kiełkować rozsiane po różnych obszarach nasiona zanurzone w gęstym śluzie. Nasiona pochłaniają ciało rozpuszczonej bulwy i stopniowo wyłania się zupełnie nowy organizm, który w żaden sposób dnie przypomina bulwy!

Gąsienica amerykańskiej ćmy Megalopyge opercularis, która przypomina kota perskiego, lub hippisa. Jest to najbardziej jadowita gąsienica w Stanach Zjednoczonych:

http://www.carolinanature.com/moths/megalopygeopercularis.html

image

image

image

image


image

image

image

https://youtube.com/shorts/REO-e-eMVBg?si=bjfIyAjbw8MHx6I3



Podczas przebiegu procesu histogenezy z „nasion” tworzą się zupełnie nowe części ciała - takie jak: nowy układ pokarmowy, narządy rozrodcze (larwa ichcnie posiada). Odnóża, skrzydła. Inna, nowa głowa, narządy gębowe i zmysłów (czułki) - u motyla narząd gębowy ssący zamiast gryzącego, jaki występuje u gąsienicy. Narząd gębowy i narządy zmysłów u imago motyla powstają z dysków imaginalnych nie za pośrednictwem połączenia się kilku segmentów ciała gąsienicy, które się rozpada w procesie histolizy!

PODSUMOWANIE - PRZEBIEG PRZEOBRAŻENIA ZUPEŁNEGO JEST NIEREDUKOWALNIE ZŁOŻONY

Cały proces holometabolii przypomina taśmę produkcyjną:


Na każdym z etapów wszystko musi iść według projektu. Dokładnie, jak na tym filmie:

https://youtu.be/9_FdB7pRbUU?si=yZRGOhWu9OA746vD


Wyobraźmy sobie co by się stało, gdyby podczas ewolucji holometabolii wykształciły się geny na degradację układu pokarmowego oraz narządów gębowych u larwy, a nie wyewoluowałyby jeszcze geny na dopracowane powstawanie układu pokarmowego i głowy, wraz z narządami gębowymi obecne u imago motyla!

image

Neodarwiniści nie potrafią wyjaśnić, jak powstała poczwarka i przeobrażenie zupełne na drodze postulowanych przez nich mechanizmów, ale twierdzą, że stało się to kilka razy niezależnie! :)

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Poczwarka

„Stadium poczwarki prawdopodobnie powstało w kilku grupach owadów niezależnie od siebie i na różnej drodze. Znajomość tego zagadnienia, jak na razie, nie wyszła poza stadium hipotez. Jedna z nich mówi, że owady, zwiększając płodność, zaczęły produkować jaja z mniejszą ilością zapasów. To zmusiło wcześniejsze stadia zarodków do opuszczenia chorionu. Zgodnie z tą hipotezą z etapu zarodka polipodialnego wyprowadza się gąsienicę, natomiast z etapu oligopodialnego wyprowadza się larwy typowe np. dla chrząszczy. Rozwój rozciągnął się w czasie i w którymś momencie należało się pozbyć przystosowań larwalnych i przejść do dorosłego trybu życia. Tę funkcję spełnia poczwarka.”

Zobacz też:

https://evolutionnews.org/2011/05/post_22/#sthash.CsgS2nRC.dpuf

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeobra%C5%BCenie_niezupe%C5%82ne_owad%C3%B3w


„Przeobrażenie niezupełne owadów, hemimetabolia, hemimetamorfoza – typ metamorfozy larwy owada w dorosłego osobnika, w trakcie ktorej nie występuje stadium poczwarki. U owadow z przeobrażeniem niezupełnym larwa pierwotna – przypomina (w rożnym stopniu w zależności od kategorii) osobnika dojrzałego (imago), a narządy larwalne stopniowo, w serii kolejnych linień, przekształcają się w narządy definitywne. Po każdym linieniu następuje też wydatne powiększenie rozmiarow ciała. W ten sposob larwa rośnie aż do ostatniej wylinki i uzyskania wielkości postaci dojrzałej. W hemimetabolii występują następujące stadia rozwoju: jajo → larwa pierwotna (nimfa) → imago”


image


image

image

image

image

image

image



image

image

image

image

DYSKUSJA

https://wykop.pl/wpis/24177499/holometabolia-przeobrazenie-zupelne-cyli-jak-strac

image

Zobacz galerię zdjęć:

Nauka
slawekp7
O mnie slawekp7

https://slawekp7.wordpress.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości