smokopilka smokopilka
616
BLOG

Wybieramy Rady Osiedli

smokopilka smokopilka Polityka Obserwuj notkę 3

Kilka dni temu, jeszcze przed świętami każdy z mieszkańców Szczecina otrzymał do swojej skrzynki pocztowej krótką ulotkę podpisaną przez prezydenta Krzystka. Informowała ona o mających się odbyć się wyborach do Rad Osiedli. W wyborach tych wybierzemy 585 osób, które zajmą miejsca w 37 Radach Osiedla.

Dzięki tej akcji informacyjnej wielu z mieszkańców Szczecina dowiedziało się o istnieniu podstawowego szczebla samorządności, jakim są Rady Osiedli. O tym, że dla wielu mieszkańców naszego miasta jest to nowa wiedza, świadczy bardzo niska frekwencja z poprzedniego głosowania z roku 2007. Na moim osiedlu 'Niebuszewo Bolinko 'nie przekroczyła ona 4% uprawnionych.

Niebuszewo z lotu ptaka.

Tymczasem Rady te mają pewne uprawnienia, które odpowiednio wykorzystane mogą w radykalny sposób na poprawę życia mieszkańców dzielnicy. Głównym zadaniem Rady Osiedla jest zgłaszanie i opiniowanie wniosków dotyczących spraw osiedla takich jak np. projektu budżetu miasta.

Jakie praktyczne znaczenie ma to dla mieszkańca osiedla? Praktyczne znaczenie jest ogromne, choć być może znaczenie to jest nieuświadomione. Wyjaśnię to na praktycznym przykładzie.

Na terenie mojego osiedla ?Niebuszewo Bolinko? znajduje się do 10 placów (i placyków) zabaw dla dzieci. Przyszła Rada Osiedli mogłaby stworzyć program inwestycyjny obejmujący ich renowację w całości lub w części. Po przeprowadzeniu umiejętnego lobbingu w Radzie Miasta projekt taki mógłby stać się częścią budżetu miasta.   

Do innych kompetencji Rady Osiedla należy działalność kulturalna, oświatowa, i zdrowotna. Inną sferą działalności jest organizowanie pomocy społecznej oraz wspieranie inicjatyw lokalnych. Rada ma też możliwość kontroli i doradztwa, wobec niektórych działań Rady Miasta.  

Chyba wiec warto dowiedzieć się, kto będzie członkiem rady Osiedla i jaki ma pomysł na jej działanie.

smokopilka
O mnie smokopilka

Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Polityka