0 obserwujących
115 notek
27k odsłon
18 odsłon

Rada Europy nie ukarała Rosji .

Wykop Skomentuj
Parlamentarzyści Rady Europy w Strasburgu odrzucili wniosek o ukaranie Rosji w związku z sierpniowym konfliktem z Gruzją.

Zgromadzenie Parlamentarne RE zdecydowało "potwierdzić prawa przysługujące rosyjskiej delegacji". W praktyce oznacza to, że Rosja nie zostanie pozbawiona prawa głosu na forum Zgromadzenia w czasie jesiennej sesji, czego domagało się 24 parlamentarzystów, m.in. z Polski. Jako powód podali złamanie przez Rosję podstawowych zasad tej organizacji, zapisanych w preambule do jej statutu.

Za rezolucją potwierdzającą utrzymanie praw delegacji rosyjskiej głosowało 114 parlamentarzystów, 20 było przeciw, a 10 wstrzymało się.

W przyjętym dokumencie zaznacza się, że wojna między członkami RE stanowi "poważne naruszenie" statutu organizacji, a także zobowiązań tych krajów.

Aby budować konstruktywny dialog, Rosja musi przestrzegać porozumienia pokojowego wynegocjowanego przez Unię Europejską, a w szczególności wycofać swoje siły na pozycje sprzed konfliktu w Gruzji i wpuścić obserwatorów z UE i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - uznało Zgromadzenie.

Rano parlamentarzyści mają kontynuować debatę na temat konfliktu na Kaukazie.
PAP
Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale