Copa America 2021. Było ciężko, ale się udało. Turniej z Messim i Neymarem wystartował

Neymar. fot. PAP/EPA/Fernando Bizerra Jr
Neymar. fot. PAP/EPA/Fernando Bizerra Jr
Brazylia, która jest gospodarzem Copa America, pokonała w meczu otwarcia Wenezuelę 3:0. W drugim spotkaniu grupy B Kolumbia wygrała z Ekwadorem 1:0. Mistrzostwa z dużym trudem dochodzą do skutku, mimo wielu przeszkód. Trofeum będą bronić gospodarze.

Copa America - turniej z Messim i Neymarem w cieniu COVID-19

Brazylia została organizatorem mistrzostw Ameryki Południowej dopiero 31 maja, zastępując Argentynę i Kolumbię, które zmagają się z pandemią COVID-19, a ten drugi kraj dodatkowo z kryzysem społeczno-politycznym.

W samej Brazylii nie brakowało jednak głosów sprzeciwu przeciwko braniu na siebie ciężaru organizacji mistrzostw ze względu na jeszcze trudniejszą niż w Argentynie i Kolumbii sytuację epidemiczną. Na COVID-19 zmarło najwięcej osób na kontynencie - ponad 477 tys.

Nie chciał przeniesienia turnieju do ojczyzny selekcjoner "Canarinhos" Tite, a burmistrz Rio de Janeiro Eduardo Paes publicznie wyraził niezadowolenie, że nie skonsultowano z nim możliwości rozgrywania meczów Copa America w tym mieście. Przestrzegł też, że może to stać się niemożliwe, ponieważ w ostatnich dniach notuje się wzrost zakażeń koronawirusem.

W Rio de Janeiro ma się odbyć osiem spotkań Copa America. Paes zapowiedział, że nie zawaha się użyć swoich uprawnień i odwoła je, jeśli sytuacja w mieście się nie poprawi. "Nie prosiliśmy o ten turniej w naszym kraju i jeśli chodzi o moje zdanie, to nie jest to odpowiedni czas na jego rozgrywanie" - podkreślił.

Wobec licznych wątpliwości sprawą zajął się Sąd Najwyższy, który uznał, że mistrzostwa mogą się odbyć.


Czytaj też:

Zwycięstwo Brazylijczyków w meczu inauguracyjnym

Poprzedni turniej został zorganizowany w 2019 roku również w Brazylii. Zwyciężyli gospodarze, pokonując w finale w Rio de Janeiro reprezentację Peru 3:1. "Canarinhos" grali w tamtej edycji Copa America bez kontuzjowanego Neymara, który nie ma jeszcze w dorobku tego trofeum, podobnie jak Messi. Faworytami wydają się być gospodarze, którzy w trwających eliminacjach MŚ 2022 prowadzą zdecydowanie, mając po sześciu kolejkach komplet punktów.

Brazylia pokonała w meczu otwarcia Wenezuelę 3:0. Wenezuela po wykryciu w sobotę wśród zawodników ośmiu przypadków zakażenia koronawirusem przystąpiła do meczu osłabiona i obrońcom tytułu nie sprawiła większego problemu.

Prowadzenie Brazylii w 23. minucie dał Marquinhos, który trafił z bliska po rzucie rożnym. W 64. z rzutu karnego podwyższył Neymar, a w 89. wynik ustalił Gabriel Barbosa.Natomiast Kolumbii wygraną dał gol Edwina Cardony po koronkowo rozegranym rzucie wolnym tuż przed przerwą.


Copa America - grupy

Copa America z udziałem tylko dziesięciu drużyn jest rozgrywana po raz pierwszy od 1991 roku. Uczestników podzielono na dwie grupy po pięć zespołów, a do fazy pucharowej awansują aż po cztery z każdej. Finał ma się odbyć 10 lipca na Maracanie w Rio de Janeiro. Z powodu organizacyjnych problemów z rywalizacji wycofały się zaproszone ekipy Kataru i Australii.

Składy grup:

  • grupa A: Argentyna, Boliwia, Chile, Paragwaj, Urugwaj
  • grupa B: Brazylia, Ekwador, Peru, Wenezuela, Kolumbia

Czytaj też:  Neymar będzie miał swoją postać w Fortnite. Pochwalił się na Twitterze

KJ

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport