Barbara Bieganowska-Zając. fot. PAP/EPA/Joe Toth for OIS HANDOUT fot.

Sukcesy Polaków na paraolimpiadzie w Tokio. Jakie medale wywalczyliśmy do tej pory?

Redakcja Redakcja Igrzyska w Tokio Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Polacy na paraolimpiadzie w Tokio radzą sobie bardzo dobrze. Zdobyli do tej pory 23 medale: sześć złotych, sześć srebrnych i jedenaście brązowych. W jakich dyscyplinach jesteśmy najlepsi?

Liderem klasyfikacji medalowej igrzysk paraolimpijskich w Tokio są Chiny, druga Wielka Brytania, a podium zamyka Rosyjski Komitet Olimpijski. Biało-czerwoni mają 23 medale (6-6-11) w japońskiej paraolimpiadzie, która potrwa do 5 września. Jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Złote medale Polaków na paraolimpiadzie w Tokio

Karolina Kucharczyk wygrała konkurs skoku w dal (klasa T20) i ustanowiła rekord paraolimpijski 6,03 m. Złoto wywalczyły: tenisistki stołowe Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym (klasa 9-10) oraz Barbara Bieganowska-Zając w biegu na 1500 metrów (T20). Piotr Kosewicz zwyciężył w Tokio w paraolimpijskim konkursie rzutu dyskiem w klasie F52. Reprezentant Polski uzyskał odległość 20,02 m. Patryk Chojnowski (klasa 10) po raz drugi w karierze zwyciężył w indywidualnym turnieju paraolimpijskim w tenisie stołowym. Róża Kozakowska zdobyła złoty medal w rzucie maczugą w klasie F32 .

image
Piotr Kosewicz zwyciężył w Tokio w paraolimpijskim konkursie rzutu dyskiem w klasie F52. fot. PAP/Leszek Szymański

Srebrne medale Polaków na paraolimpiadzie w Tokio

Szymon Sowiński zdobył srebrny medal igrzysk paraolimpijskich w strzelaniu z pistoletu na dystansie 25 metrów SH1. Lucyna Kornobys została w Tokio wicemistrzynią paraolimpijską w pchnięciu kulą (F34). Grający na wózku tenisista stołowy Rafał Czuper (klasa 2) powtórzył osiągnięcie z igrzysk w Rio de Janeiro i zdobył srebrny medal w paraolimpiadzie w Tokio. Michał Derus zdobył srebrny medal w biegu na 100 m w klasie T47. Adrian Castro zdobył srebrny medal w indywidualnym turnieju szablistów grupy B. Róża Kozakowska zdobyła swój drugi medal, tym razem srebrny,  po konkursie pchnięcia kulą.

Brązowe medale Polaków na paraolimpiadzie w Tokio

Po brąz sięgnął w skoku wzwyż (T44) Maciej Lepiato. Brąz wywalczyła też pływaczka Oliwia Jabłońska na dystansie 400 metrów stylem dowolnym (klasa 10). Renata Kałuża zajęła trzecie miejsce w jeździe indywidualnej na czas na handbike'u (H3). Sztangistka Marzena Zięba wywalczyła brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio w wyciskaniu leżąc w kat. +86 kg. Karolina Pęk (klasa 9), Natalia Partyka (10) i Maksym Chudzicki (7) zdobyli brązowe medale w turnieju tenisa stołowego. Natomiast w pchnięciu kulą brązowy medal wywalczył Lech Stoltman (F55). Grający na wózkach Tomasz Jakimczuk i Rafał Czuper zdobyli brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w turnieju drużynowym w tenisie stołowym (kl. 1-2).

Kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zdobyli brązowy medal na dystansie 4000 m w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio, są podejrzani o stosowanie zabronionej erytropoetyny.