78 obserwujących
711 notek
570k odsłon
  354   0

Komu i czemu miała służyć umowa o bezwizowym ruchu Polski z Obw. Kaliningradzkim?

Polityka Niemiec i niemieckiej UE jest jak na państwo poważne, które pomimo klęsk na przestrzeni historii, realizuje swoje strategiczne cele, którymi jest podział eurazjatyckiego obszaru od Atlantyku po Pacyfik na niemiecką i rosyjską strefę wpływów i powrót do linii podziału z paktu Ribbentrop - Mołotow, czyli włączenie dawnych Prus Wschodnich do niemieckiej strefy wpływów na tym obszarze.

Temu służyła polityka integracji Europy w ramach wspólnot europejskich, od EWWS, przez EWG do UE z bliskimi planami stworzenia do 2025 roku Federacji Europejskiej, co zapisano w umowie koalicyjnej rządu Olafa Scholza.

Aby stworzyć warunki do swobodniejszego kształtowania granic przyszłych landów FE, w UE prowadzona jest specyficzna polityka regionalna UE, w ramach której wspierane są działania na rzecz współpracy regionów położonych po dwóch stronach granic państw wchodzących w skład UE a także tych spoza UE takich jak np. Ukraina, Białoruś i właśnie Rosja a konkretnie Obwód Kaliningradzki, który Niemcy widzą w perspektywie jako część Niemiec, po ukształtowaniu niemiecko rosyjskiej EURAZJI i podziału stref wpływów.

Po zjednoczeniu Niemiec, UE/niemiecka UE prowadziła politykę współpracy z FR i dlatego zawarto z Rosją(z Ukrainą i Białorusią także) umowę o współpracy:


(...)
Umowa o partnerstwie i współpracy ustanawiająca partnerstwo między Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi a Federacją Rosyjską, Dziennik Urzędowy L 327 ,28/11/1997 P. 0001 – 0069
(...)

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:JRLGfPgRXekJ:cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-06c09168-97ea-4a43-810d-cbe0d3319422/c/Zegota_Krzysztof_PG_tom_8.pdf+&cd=13&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

https://pism.pl/upload/images/artykuly/legacy/files/15090.pdf

W tym duchu współpracy doprowadzono do zawarcia przez Polskę umów o małym bezwizowym ruchu granicznym pomiędzy Polską a Ukrainą, Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim FR.

O ile umowy pomiędzy Polską a Ukrainą i Białorusią zawarto na podstawie zasad i w zgodzie z istniejącą unijną dyrektywą dotyczącą takich umów, to już dla potrzeby zawarcia umowy z Obwodem Kaliningradzkim FR, zmieniono zasady tej dyrektywy, by pasowały do zasięgu terytorialnego tylko tej umowy, czego wg dotychczasowych zasad unijnej dyrektywy osiągnąć się nie dawało.

Otóż postanowiono, że strefa bezwizowego małego ruchu granicznego pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim FR będzie obejmować terytoria byłych Prus Wschodnich przyznanie Polsce po II WŚ, teren byłego Wolnego Miasta Gdańska i tzw. "Korytarza" jakiego domagał się Hitler od Polski w 1939 roku, mającego być lądowym łącznikiem pomiędzy III Rzeszą a Prusami Wschodnimi.

Dlatego obszar małego bezwizowego ruchu granicznego wg tej umowy sięgał od granicy z Obwodem Kalinigradzkim do powiatu puckiego, który przed 1939 rokiem był powiatem II RP graniczącym z III Rzeszą, co pokazuje mapa będąca ilustracją zasięgu terytorialnego z umowy zawartej w 2012 roku o małym bezwizowym ruchu granicznym:

image


Początek XXI wieku, kiedy to administracja G.W.Busha, rozpoczęła po wydarzeniach 9/11 w Nowym Jorku tzw. wojnę z terroryzmem, wtedy prezydent FR W.Putin jako pierwszy przywódca zagranicznego mocarstwa nuklearnego złożył kondolencje USA na ręce prezydenta G.W.Busha i zaoferował współpracę Rosji z USA w tej wojnie, co stworzyło sprzyjające warunki do spotkań pomiędzy obu politykami.

Po jednym ze spotkań G.W.Bush oświadczył, że "spojrzał Władimirowi głęboko w oczy i dostrzegł w nich szczerego demokratę".

Tak rozpoczętą politykę USA/Zachodu politolodzy nazwali polityką "przyciągania Rosji do Zachodu".

Niemcy poczuły wtedy, że nadszedł czas końca roli Niemiec jako pokonanego w II WŚ i rozpoczęcia odzyskiwania pozycji i roli Niemiec, odgrywanej na przestrzeni wieków w kolejnych odsłonach Rzeszy Niemieckiej. 

Ta atmosfera współpracy USA/Zachodu  z Rosją zachęciła Niemcy do podjęcia wysiłków w kierunku przyciągania Obwodu Kaliningradzkiego do ekonomicznej strefy wpływów UE/niemieckiej UE.

21 stycznia 2001 roku brytyjski The Telegraph opublikował taki tekst na ten temat:

https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/1318819/Germany-in-secret-talks-with-Russia-to-take-back-Konigsberg.html

Germany in secret talks with Russia to take back Konigsberg

(Tł. Google: Niemcy w tajnych rozmowach z Rosją o odbiciu Królewca)

21 stycznia 2001 • 12:00


NIEMCY podjęły tajną inicjatywę zdobycia dominacji gospodarczej nad dawną stolicą Prus Wschodnich, Królewcem, w zamian za umorzenie części 22 miliardów funtów długów Moskwy wobec Berlina.

Rosyjska enklawa bałtycka została zdobyta przez Armię Czerwoną i przemianowana na Kaliningrad w 1945 roku. Niemieccy urzędnicy potwierdzili w zeszłym tygodniu, że pomysł zawarcia umowy handlowej z Unią Europejską, propozycji, która skutecznie przywróciłaby terytorium w sferę wpływów Berlina, został „uniesiony”. podczas prywatnej wizyty kanclerza Gerharda Schrodera w Moskwie na początku tego miesiąca.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale