2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  1393   0

Imponujące dokonania. ABW w 2017 roku zajmowała się szkodami na kwotę ponad 6 mld zł

ABW
ABW

Jednym z widocznych znaków skutecznej działalności ABW w 2017 roku są korzyści wynikające ze śledztw dotyczących przestępstw ekonomicznych. ABW ma tu spore dokonania.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w latach 2016-2017 skutecznie zwalczała patologie związane z przestępstwami ekonomicznymi, godzącymi w interesy Skarbu Państwa. O efektywności tych działań najlepiej świadczą statystyki dotyczące prowadzonych śledztw.

ABW w 2017 r. prowadziła 342 śledztwa. 136 śledztw zostało wszczętych w 2017 r., zaś pozostałe były kontynuowane z poprzednich lat. Aż 189 śledztw prowadzonych przez ABW dotyczyło spraw gospodarczych i ekonomicznych. W związku z działaniami podjętymi w 2017 r. przez Agencję 625 osób usłyszało zarzuty, zaś 308 osób zostało zatrzymanych (262 osoby zatrzymała ABW, pozostałe osoby zatrzymały inne służby na rzecz ABW).

Straty Skarbu Państwa w sprawach gospodarczych prowadzonych przez ABW w 2017 r. szacuje się na blisko 6,6 mld złotych. Już w tym momencie udokumentowane straty w sporządzonych w 2017 r. aktach oskarżeń wynoszą około 870 milionów złotych.

ABW wykazała się skutecznością w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Agencja w 2017 r. dokonała szeregu zatrzymań oszustów podatkowych, którzy działali na ogromną skalę. W połowie stycznia 2017 wrocławska delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymań w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy handlu złotem. Działania zorganizowanej grupy przestępczej mogły narazić Skarb Państwa na kwotę ponad 127 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku VAT. Innym przykładem akcji wymierzonej w oszustów podatkowych jest zatrzymanie małżeństwa N. W październiku 2017 r.  ABW zatrzymała w Częstochowie małżeństwo Annę S.-N. oraz Adama N., którzy byli głównymi podejrzanymi w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się m.in. wyłudzeniem podatku VAT oraz praniem brudnych pieniędzy. Grupa przestępcza, w ramach której działało małżeństwo N., miała narazić Skarb Państwa na straty o wartości w sumie ponad 450 mln złotych. W listopadzie 2017 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia podatku VAT przy nielegalnym obrocie paliwami. Szkody Skarbu Państwa w wyniku działania grupy, do której mieli należeć zatrzymani, wyniosły ponad 130 mln zł.Do zatrzymań doszło w województwie: śląskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. To tylko niektóre z działań Agencji, które doprowadziły do zatrzymań przestępców podatkowych narażających Skarb Państwa na gigantyczne straty.

Jednocześnie warto przypomnieć, że w 2016 roku ABW prowadziła 144 postępowania przygotowawcze dotyczące przestępstw podatkowych (wyłudzeń VAT, nieopłacenia akcyzy, nieopłacenia ceł), zatrzymała w tych sprawach 122 osoby. Zarzuty usłyszały łącznie 273 osoby. Działania ABW dotyczyły przestępstw VATowskich na łączną sumę ponad 3,3 mld złotych. Suma potencjalnych strat Skarbu Państwa w sprawach prowadzonych przez ABW we wszystkich śledztwach gospodarczych z 2016 roku to ponad 7 mld złotych.

W sumie w latach 2016-2017 działania ABW dotyczyły przestępstw, które mogły wyrządzić straty w Skarbie Państwa na sumę łączną ponad 13 mld złotych. Działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dają wymierne efekty w zakresie ochrony interesów ekonomicznych Polski.


Stanisław Żaryn

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych


Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka