166 obserwujących
4944 notki
4998k odsłon
  292   0

Rewelacje

Ideologia już nie jest wyrocznią?

Jarku, ale przyjdziesz zeznawać do NIK-u, prawda? [Roman Giertych].

Zakup Pegasusa był nielegalny. Gdyby nie próbowano tu czegoś ukryć, można by go było kupić zgodnie z prawem. Rzecznik dyscypliny finansów publicznych uznał jednak uchybienia przy zakupie za mało szkodliwe. Wydanie na to ponad 33 milionów uznano za takie właśnie. To konkluzja senatora Bosackiego z przesłuchania Krzysztofa Kwiatkowskiego i Marka Bieńkowskiego.

Prezes NIK, Marian Banaś był podsłuchiwany jeszcze zanim jego pryncypialność sprowadziła na niego niełaskę Jarosława Kaczyńskiego. Mamy w Polsce grupę, trzymającą służby [Michał Kamiński]. Kiedyś była wielka awantura, gdy się okazało, ze mamy grupę, trzymającą władzę.

Teraz też będzie głośno. Prezes Banaś zapowiada, że NIK niebawem zażąda złożenia wyjaśnień od samego Prezesa w sprawie zakupu Pegasusa. Wszak równocześnie jest on wicepremierem do spraw bezpieczeństwa. Urzędnik państwowy nie może odmówić stawienia się na wezwanie Izby.

W czasie demaskowania grupy trzymającej władzę ówczesny premier pojawił się na obradach komisji i odpowiadał na pytania. To tam ogłosił zero, szyderstwo teraz często powtarzane przez ironistów. Ciekawe, czy tym razem wicepremier również się podda przesłuchaniu.

Wszyscy bowiem są równi wobec prawa. Nikt nie może być przez prawo dyskryminowany. Zapewnia to nasza konstytucja. Bez wyjątków. To oznacza też, że nikt nie może być przez prawo uprzywilejowany. Wtedy by wszyscy inni byli dyskryminowani. Postkomunistyczny premier uznał tę zasadę i się jej poddał mimo swej przeszłości. 

Dzisiaj są zapowiedziane przesłuchania ustalonych już ofiar Pegasusa. Interesujące będą implikacje. Tak czy owak robi się coraz bardziej ciekawie.

Bo wczoraj Donald Tusk na 90 procent ocenił prawdopodobieństwo powołania przez Sejm komisji śledczej dla rozwikłania problemu inwigilacji obywateli przez służby. Niektórzy więc posłowie PiS-u również są zniesmaczeni rozmiarem afery.

Wszystko ma swoje granice.

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka