163 obserwujących
4710 notek
4834k odsłony
  2745   0

Furia

 Trybunał Konstytucyjny uznał, że rytualny ubój jest niezgodny z naszą ustawą zasadniczą. Prawo bowiem zakazuje okrucieństwa wobec zwierząt i dlatego muszą one być przed zabiciem pozbawiane świadomości, co z kolei wykluczają zasady judaizmu. Wyrok spowodował ostrą reakcję zagranicznych mediów.

 - Ci źli ludzie wymyślili getto, potem zaprowadzili cztery miliony Żydów do obozów śmierci. Boże wybacz im za to, za co ja nigdy im nie wybaczę. Ci dranie udając zaniepokojenie krwawym zabijaniem zwierząt biorą 11 miliardów Euro w każdym roku od Unii Europejskiej. Józef Stalin był jedynym człowiekiem, który wiedział, jak traktować Polaków - czytamy na przykład w meattradenewsdaily.co.uk [za Onetem].

 
Wiara jest rzeczą nie tylko wzniosłą ale i niezbędną. Niezależnie od tego, jaką się wyznaje religię, chociaż każda z nich przypisuje sobie monopol na prawdę. Dzięki niej łatwiej czy w ogóle zachowujemy w kryzysowych wypadkach równowagę ducha. Dlatego tolerancja dla ludzkich wierzeń czy religii jest we współczesnym świecie oczywista. I wkraczanie w najintymniejsze właściwie sprawy człowieka poprzez uzurpowania sobie prawa do oceny tego co inni uważają za sacrum jest wysoce niewłaściwe.
 
Wolno przeto każdemu nie dostrzegać sprzeczności w tym, że miłujący ludzi Bóg zmusza ich do okrucieństwa wobec zwierząt. Wolno trwać w zaskakującej współczesnych ludzi etyce, ukształtowanej na podstawie norm sformułowanych w epoce brązu na podstawie tamtej wiedzy. Nie wolno jednak łamać oczywistych zasad obowiązujących w cywilizowanym świecie a wykluczających niektóre praktyki. Szczególnie jeżeli je zapisano w prawie.
 
Każda ludzka zbiorowość ma wszystkie cechy. To oczywista właściwość ogółu. Błędem jest zatem przypisywanie całemu narodowi jakiejś określonej wady, mimo że jest w nim też spotykana. Musi ją również mieć, bo stanowi całość. Nie można zatem Polakom przypisywać organicznego antysemityzmu czy Żydom antypolonizmu. Pomimo występowania w Polsce czy Izraelu kulturowych stereotypów tego właśnie rodzaju. Nie jest tym bardziej nasza konstytucja skierowana przeciwko ludziom stosującym takie czy inne praktyki religijne. Odpowiada tylko współczesnym wymogom cywilizacji.
 
Bierzemy z Unii znacznie więcej niż 11 miliardów euro rocznie. To jednak zupełnie nie przesądza o tym, że w zamian mamy u nas uznawać religijne nakazy, których nie można we współczesnym świecie tolerować. Getta zaś wymyślono już w średniowieczu, w czasie kiedy się u nas Żydzi cieszyli nie tylko równouprawnieniem ale specjalną opieką naszych władców. Na naszych ziemiach rzeczywiście zamordowano w czasie wojny miliony Żydów. Ale bez naszego w tym instytucjonalnego udziału. Więcej, wbrew naszemu prawu i naszej kulturze.
 
Emocjonalne zaś i niesprawiedliwe oceny znamy także z naszej praktyki politycznej. U nas się ich wyrażanie nazywa mową nienawiści. Staramy się ją ograniczać. 
 
I dobrze by było aby inni brali z nas też w tym przykład. 
Lubię to! Skomentuj63 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale