Blog
Dawniej też Stary
Stary
Stary Jestem, więc myślę
142 obserwujących 3805 notek 3915872 odsłony
Stary, 11 października 2018 r.

Nacjonalizatorzy

1573 153 0 A A A

Upaństwowili kolej linową na Kasprowy Wierch. Powiadają, że skarby narodowe powracają w polskie ręce. Podobnie w niedawnym czasie mówili o “Damie z łasiczką” i zbiorach Czartoryskich.

Ile zapłacono za nowy nabytek, nie wiadomo, ale z pewnością dotychczasowy właściciel skomercjalizował także imperatyw, zmuszający nabywcę do pokrycia ekwiwalentu tego, co ideolodzy nazywają satysfakcją z odzyskiwania a normalni ludzie zawłaszczaniem instytucji, symboli, wartości.

Mamy w końcu pieniędzy bez miary. Uszczelniliśmy przecież VAT. Wprawdzie w 2017 roku odebrano złodziejom o połowę mniej niż w 2015 [Rostowski] ale wystarcza ich nie tylko na chodniki, które zresztą naprawia Unia. Dlatego jak się odbierze niesłusznym samorządom, “bo warczą na rząd” [arbiter politycznej elegancji] to się dopiero będzie miało. Chociaż Andrzej Rozenek utrzymuje, że w przyszłorocznym budżecie nie przewidziano dopłat do samorządowych inwestycji. Zakłada się, że jednak będą warczeć?

Tymczasem media coraz częściej piszą o czekającym nas wzroście cen energii elektrycznej. Prąd prawdopodobnie zdrożeje dwukrotnie. Co jest powodem? Rosnące ceny paliw również. Ale już dawno mamy najwyższe w Unii ceny prądu, wyrażone w jednostkach porównywalnych. Powodem jest likwidacja rynku w energetyce.

Wedle naszego prawa ceny energii wyznacza urząd, dodając do uzasadnionych kosztów wytwarzania dziesięcioprocentową marżę. Bezspornie uzasadnionym kosztem jest remont urządzeń. Inwestycja była uznawana za uzasadnioną, kiedy poprawiała stan środowiska. Urzędnik mógł podważyć jej celowość, naprawy nie mógł.

Im więc bardziej zdezelowana elektrownia, tym łatwiej i tym większe generowała zyski. W rezultacie mamy prawie całą energetykę do wymiany i najdroższą energię. W dodatku państwową, bo nikt prywatnie nie angażuje środków w interes, zarządzany przez urzędników.

To w całości wyjaśnia radość, jaka nas powinna przejmować z faktu nacjonalizacji kolejki. Niebawem będzie nie tylko drogo, ale i przaśnie, czyli swojsko. Inaczej się nie da. Urzędnik z natury nie podejmuje gry rynkowej. Na tym się przecież zasadza mizeria naszych kolei i woń częsta w jej wagonach.

Należy się też cieszyć z innego powodu. Wszak w obecnej dobie mamy tylko nacjonalizację, jako relikt dawnych nieszczęść, powodowanych przez ideologię. Przecież najwięcej ludzi zabito dla ich dobra.


Opublikowano: 11.10.2018 08:19. Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 08:28.
Autor: Stary
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Nie chce mi się zmyślać, nic więc nie napiszę, bo w rzeczywistości jestem antypatycznym typem.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Piekielny  To tym bardziej nie zamyka sklepów, które na siebie zarabiają. Ponieważ w Polsce...
  • @Piekielny  Jak się zamknie granice cłami, nie potrzeba już krajowego monopolu. Rzecz była...
  • @Władysław Honiewicz  No tak, tylko za cenę frustracji kolejnej liczby nabranych.

Tematy w dziale Gospodarka