Niemiecka gazeta Rhein-Zeitung opublikowała artykuł niejakiego Patricka Grosse na temat obchodów pamięci Żydów z jego miejscowości Meyen. I pomieścił tam passus, że jeden z żydowskich obywateli miasta został zamordowany w „polskim obozie koncentracyjnym Sobibor”.
Wydawać by się mogło, że oszczerstwo jakich wiele Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom notuje i w jakich co dzień interweniuje. To co wyjątkowe w tej sprawie to fakt, że autorem oszczerstwa jest dziewiętnastoletni uczeń lokalnego gimnazjum. Na swoim profilu na Twitterze (@PaddyGrosse) wprawdzie już przeprosił, w tekście online pojawiło się sprostowanie, a we wczorajszym numerze Rhein-Zeitung redakcja pisze, ze Sobibór był „nazistowskim obozem zagłady ulokowanym na terenie Polski okupowanej przez niemieckie wojska”.
Nie można jednak zadać pytania, w jaki sposób jest nauczana historia w lokalnej szkole średniej – Gymnasium Megina, której dyrektorem jest prof. Erdzard Visser.
Dlatego Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom wystosowała list do dyrektora tego giomanzjum:
Prof. Edzard Visser,
W artykule w Rhein Zeitung jeden z Pańskich uczniów , Patrick Grosse użył sformułowania „polski obóz zagłady Sobibór”. Oto link do wersji online tego artykułu
http://www.rhein-zeitung.de/region/lokales/mayen_artikel,-Stolpersteine-sollen-in-Mendig-an-Opfer-erinnern-%5BUpdate%5D-_arid,1099052.html
W załączniku przesyłam także zrzut ekranu oryginalnej wersji artykułu, jeszcze bez redakcyjnej poprawki.
Nie ma potrzeby Panu wyjaśniać, że to sformułowanie jest „kłamstwem oświęcimskim”, zdejmującym odpowiedzialność Niemców za Holocaust i przerzucającym na Polaków. Polacy byli pierwsza ofiarą Niemców w II Wojnie Światowej.
Oczekujemy zatem z Pańskiej strony starannej analizy jak doszło do czynu ucznia Patricka Grosse i tego w jaki sposób nauczana jest historia w placówce kierowanej przez Pana.
Oczekujemy także przeprosin ze strony Patricka Grosse i jego nauczyciela historii. Przeprosiny mają być wysłane na adres Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom. Te przeprosiny będą opublikowane w polskich mediach.
Artykuł autorstwa Patricka Grosse został opublikowany w dniu rocznicy zajęcia niemieckiego nazistowskiego obozu śmierci w Auschwitz przez armię czerwoną. Wywołał wzburzenie w polskim społeczeństwie. Chcemy wierzyć, że Patrick Grosse przeprosi i nie będzie więcej zniesławiał narodu polskiego. W przeciwnym przypadku wystąpimy na drogę prawną. W polskim Sejmie jest w trakcie opracowywania ustawa według której użycie podobnych sformułowań jes zagrożone karą więzienia do lat 5. W Niemczech „kłamstwo oświęcimskie” jest także karane. Przypominamy – użycie sformułowania „polski obóz śmierci”, także według niemieckiego prawa jest „kłamstwem oświęcimskim”, ponieważ zaprzecza niemieckiemu sprawstwu Zagłady.
Zachęcam wszystkich czytelników do wysyłania podobnych zapytań do dyrektora Gymnasium Meyen. Jego adres:
Prof. Dr. Edzard Visser Schulleiter
Am Knüppchen 1
56727 Mayen
info@megina-gymnasium-mayen.de
Tel: +49 2651 9694-0
+++

Zapraszam do wstępowania do Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi Przeciw Zniesławieniom. Formularz jest na stronie Reduty Zapraszam także do składania podpisów pod petycją do Sejmu w sprawie uznania użycia sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” za kłamstwo oświęcimskie. Formularz PDF do pobrania jest pod tym linkiem
Inne tematy w dziale Polityka