Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew
2291
BLOG

Temat zastępczy – czyżby!

Romuald Szeremietiew Romuald Szeremietiew Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 56

imageWkrótce Polacy w głosowaniu zdecydują, kto zostanie prezydentem naszego państwa na następne pięć lat.

Ostatnio w kampanii wyborczej pojawiła się problematyka dotycząca tzw. LGBT. Można usłyszeć głosy, że to temat bez znaczenia, zastępczy, wywoływany specjalnie przez Andrzeja Dudę bowiem jego główni oponenci zaznaczyli swoją sympatię dla LGBT i PiS wzniecając taką sprawę liczy, że zmobilizuje więcej zwolenników wśród konserwatywnych wyborców z małych ośrodków miejskich i wsi - tam bowiem (mówią przeciwnicy PiS) mieszka ciemnogród, który boi się nowoczesnego i postępowego LGBT.

Wśród przyczyn wywołujących konflikty i wojny w świecie są także różnice cywilizacyjne. Społeczeństwa w procesie dziejowym wypracowują formy bytowania, organizację funkcjonowania tworzonej wspólnoty. Przy czym nie ma jednej wszechobejmującej formuły, są one różne. Stało się to szczególnie widoczne współcześnie, gdy ujawniła się sprzeczność między Zachodem, a światem islamu wraz z napływem ogromnej liczby imigrantów do Europy Zachodniej. Przy czym islam okazał się siłą ofensywną dążącą do narzucenia swojego wzorca cywilizacyjnego (prawo szariatu) Europejczykom.

imageDziś niektórzy z obserwatorów wydarzeń podnoszą, że odrzucenie przez elity europejskie chrześcijaństwa, będącego podstawą cywilizacyjną narodów zamieszkujących nasz kontynent i propagowanie przez nie tzw. multikulturalizmu, „społeczeństwa otwartego”, ideologii LGBT wywołało rozkład cywilizacyjny Zachodu i otworzyło islamowi drogę ekspansji w Europie.

imagePrzedtem odporność na obce kulturowo wpływy zapewniała formuła zachowania przedstawiona przez polskiego uczonego Feliksa Konecznego jako cywilizacja łacińska określana też czasem mianem cywilizacji Zachodu. Jak powszechnie wiadomo jej podstawą są: grecka filozofia, rzymskie prawo i etyka chrześcijańska.

Cywilizację łacińską charakteryzuje metodyczne dochodzenie do prawdy obiektywnej połączone z kategorią dobra oraz podporządkowanie życia społecznego etyce i związanym z nią zbiorem norm postępowania, przyjętym przez społeczeństwo.

Za prof. Konecznym w cywilizacji łacińskiej możemy wyróżnić charakterystyczne tylko dla niej cechy:

- Moralność ma być zgodna z nauką Kościoła katolickiego. Moralność dotyczy wszystkich tak samo, a więc wszyscy ludzie są wobec moralności równi. Nie istnieją żadne grupy ludzi wyłączone z podporządkowania moralności. Z tego wynika równość wszystkich wobec prawa publicznego.

- Moralność jest źródłem prawa. Przyjmuje się wyższość moralności nad prawem zapisanym w ustawach -– prawo nie jest kodyfikacją moralności, ale to prawo musi być zgodne z moralnością. Przy czym istnieją też prawa moralne nieskodyfikowane, ale prawo pisane musi być z nimi zgodne. Ponadto w życiu społecznym zachodzi proces stale rosnących wymogów etycznych i doskonalenie prawa w oparciu o te wymogi.

image- Mamy dualizm prawa, dzielącego się na prywatne i publiczne. Władztwo nad jakimś terenem podzielone jest między jego prywatnego właściciela i publicznego suwerena.

- Wolność każdego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo drugiego człowieka.

- Każdy człowiek jest podmiotem, a nie przedmiotem stosunków społecznych.

- Chrześcijaństwo odrzuca odpowiedzialność zbiorową i przechodzenie grzechów z pokolenia na pokolenie. Za swoje czyny i grzechy każdy człowiek odpowiada osobno, samodzielnie, indywidualnie. Ludzie będą bowiem zbawieni pojedynczo, a nie grupowo.

- Każdy człowiek posiada wolną wolę i zdolność do twórczości, do tworzenia nowych bytów, do samodzielnego inicjowania związków przyczynowo skutkowych. Chrześcijaństwo odrzuca determinizm.

- Występuje zdolność społeczności do samoorganizacji, samorządności, doskonalenia się, do oddolnego działania, czyli do pracy organicznej.

- Ludzi cechuje różnorodność i dążenie do równania wzwyż, ku dostatkowi, ku mądrości, ku najlepszemu.

- Obwiązuje święte prawo własności– szczególnie ziemi i nieruchomości co zapewnia godną egzystencję, samodzielność i niezależność ekonomiczną ludziom.

- Występuje nadrzędność rodziny, ojca i matki z dziećmi nad rodem, czyli wszelkimi krewnymi. Jedyną formą małżeństwa jest monogamiczny związek kobiety i mężczyzny.

- W państwie działa władza hierarchiczna z powszechnym samorządem. Władzę i obywateli obowiązują te same prawa moralne.

- Władza duchowa sprawuje zwierzchnictwo moralne nad władzą świecką. Obowiązuje tolerancja religijna i rozdzielenie władzy cywilnej i duchowej.

- Tworzy się armię obywatelską służącą do obrony, a nie do napaści na innych. Prowadzenie polityki i wojny podlega ograniczeniom etycznym.

image-Istnieje więź poprzez pokolenia, historyzm, tradycja, wspólne dziedzictwo przeszłości i współodpowiedzialność za przyszłość, wspólna świadomość historyczna w efekcie czego tworzy się naród, jako naturalny związek duchowy, wspólnota oparta na dobrowolności.

W czasie swej wizyty w Polsce w lipcu 2017 r. prezydent Donald Trump wygłosił przemówienie w którym wzywał Europę do obrony cywilizacji Zachodu. Jeśli zastanowimy się nad treścią tego wystąpienia można wnosić, że prezydent Trump miał na myśli cywilizację łacińską. Jednak rozważając skuteczność tego przesłania musimy stwierdzić, że Europa Zachodnia radykalnie odeszła od tej cywilizacji, dziś mamy stan chaosu cywilizacyjnego.

Polacy z racji na stan świadomości narodowej i silne związki z katolicyzmem ciągle zachowują związek z cywilizacją łacińską. Polska była w czasach Rzeczypospolitej „Obojga Narodów” nazywana w Europie przedmurzem chroniącym chrześcijańską cywilizację. Czy dziś przed Polską staje znowu wyzwanie obrony cywilizacji łacińskiej? Czy jednak Polacy zdołają obronić cywilizację łacińska we własnym kraju? image

Jeśli urząd prezydenta obejmie ktoś przekonany, że Polska powinna wzorować się i wprowadzać u siebie to, co wywołało kryzys cywilizacyjny na Zachodzie, przegranym będzie nie tylko Andrzej Duda. Wszyscy przegramy, także ci, którzy nie rozumieją, że kwestia LGBT nie jest tematem zastępczym.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka